Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
zdolnosci-umysłowe-dziecka

Zdolności umysłowe dziecka

 

Czy wiesz, że właściwa dieta dziecka, w tym odpowiednia ilość białka, jest niezbędna dla rozwijającego się mózgu dziecka? 

sobota, 01.10.2016

Rozwój mózgu dziecka zależy m.in. od predyspozycji genetycznych, środowiska i od sposobu żywienia. Spośród wszystkich niezbędnych składników, których dziecko potrzebuje podczas pierwszych kluczowych miesięcy swojego życia, białko jest składnikiem najważniejszym dla rozwoju mózgu. Pomaga niemowlęciu podwoić objętość mózgu przed ukończeniem 18. miesiąca życia i potroić jego wielkość przed 2. rokiem życia.

Niesamowite, że to wszystko dzieje się w tak krótkim czasie, prawda?

Rozwój mózgu dziecka jest najszybszy od połowy ciąży do ok. 2-3. roku życia. Podczas tego kluczowego okresu szybkich zmian, mózg nie tylko zwiększa swój rozmiar, ale i funkcje poznawcze.

Rozwojowi ulega także kora mózgowa. Większość połączeń nerwowych kształtuje się po narodzinach dziecka. W szczytowym okresie kora mózgowa wytwarza 2 miliony nowych połączeń na sekundę! Dzięki nim dziecko uczy się m.in. rozróżniać kolory,  odczuwać emocje i tworzyć więź z rodzicami. W wieku 2. lat kora mózgowa dziecka zawiera więcej niż sto bilionów połączeń. Ta ilość tworzonych połączeń odpowiada ogólnej aktywności mózgu dziecka w okresie rozwoju.

Rodzice wiedzą, że mogą wpływać na postęp w rozwoju dziecka poprzez stymulowanie i opiekę. Niestety, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że składniki zawarte w żywności, zwłaszcza białko, również odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu. Białko spełnia wiele funkcji, między innymi korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka, zwłaszcza tych obszarów, które mają wpływ na mowę, uwagę i pamięć.

W okresach zwiększonego zapotrzebowania na białko, najważniejsze jest jego odpowiednie spożycie. Jednym z takich okresów jest okres po 6. miesiącu życia, gdyż w tym czasie maluchy często są odstawiane od piersi i stają się wówczas bardziej uzależnione od innych źródeł białka, a właściwa ilość białka w tym czasie jest niezbędne dla rozwijającego się mózgu. Zadbaj o to i podaruj mózgowi swojemu dziecku najlepszą szansę na optymalny rozwój!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.