13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Zdolności umysłowe dziecka

5
5/5 1 opinie

Rozwój mózgu Twojego dziecka w dużym stopniu zależy od prawidłowej diety. Czy wiesz, jaki składnik menu ma największe znaczenie dla zdolności umysłowych niemowlęcia? Przekonaj się, czy Twój maluch dostaje go w odpowiednich ilościach!

2min. czytania Lut 22, 2023

Rozwój umysłowy dziecka zależy między innymi od predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych, ale duże znaczenie ma również sposób żywienia. Spośród wszystkich składników, których dziecko potrzebuje podczas pierwszych miesięcy swojego życia, to białko jest jednym z najważniejszych.

Raczkowanie

Pierwsze lata życia – kluczowy moment w rozwoju mózgu i zdolności dziecka

Mózg dziecka rozwija się najszybciej od połowy ciąży do ok. 2-3. roku życia. Podczas tego kluczowego okresu zwiększa on nie tylko swój rozmiar, ale też zakres funkcji poznawczych.

Rozwojowi podlega kora mózgowa – większość połączeń nerwowych kształtuje się już po narodzinach dziecka. W szczytowym momencie rozwoju umysłowego niemowlęcia powstaje nawet 2 miliony nowych połączeń na sekundę! W wieku 2 lat kora mózgowa dziecka zawiera ich więcej niż sto bilionów. Dzięki nim dziecko uczy się m.in. rozróżniać kolory, odczuwać emocje i tworzyć więź z rodzicami.

Białko – makroskładnik niezbędny do rozwoju umysłowego dziecka

Rodzice mogą wpływać na rozwój umysłowy niemowlęcia poprzez stymulowanie dziecka i sprawowanie nad nim opieki. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na rozwój mózgu wpływa także odpowiednio zbilansowana dieta.

Białko pełni wiele funkcji, między innymi korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka, a zwłaszcza tych jego obszarów, które mają wpływ na mowę, pamięć i koncentrację.

W okresach zwiększonego zapotrzebowania na białko bardzo ważne jest jego odpowiednie spożycie. Jednym z takich momentów jest okres po 6. miesiącu życia: w tym czasie maluchy często są odstawiane od piersi i stają się wówczas zależne od źródeł białka innych niż mleko mamy. Pamiętaj, żeby w tym okresie szczególnie zadbać o dietę swojego maluszka, zapewniając jego mózgowi szansę na optymalny rozwój!

Białko – gdzie je znajdziesz

Doskonałym źródłem białka są produkty odzwierzęce, takie jak mięso, ryby, jaja czy twaróg, oraz produkty roślinne, takie jak nasiona roślin strączkowych czy otrzymywane z nich tofu. Aby dieta Twojego dziecka była urozmaicona, proponuj mu białko z każdego z tych źródeł, jeśli tylko maluszek dobrze je toleruje.

Produkty bogate w białko

Nowe produkty wprowadzaj zgodnie z zasadami rozszerzania diety niemowlaka. Zwróć uwagę na normy zapotrzebowania na białko stosowne do wieku Twojej pociechy. Ilość białka w diecie powinna być prawidłowo zbilansowana.

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
1 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  1
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię

5
Sylwia Wylaź Czer 22, 2023