Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

CSS - Nav Links

Article - udostępnij
X
uśmiechnięty niemowlak
Składniki odżywcze dla dzieci

Zdolności umysłowe dziecka

Rozwój mózgu Twojego dziecka w dużym stopniu zależy od prawidłowej diety. Czy wiesz, jaki składnik menu ma największe znaczenie dla jego zdolności intelektualnych? Przekonaj się, czy Twój maluch dostaje go w odpowiednich ilościach! 

sobota, 01.10.2016

Składniki odżywcze dla dzieci

Rozwój mózgu dziecka zależy między innymi od predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych, ale duże znaczenie ma również sposób żywienia. Spośród wszystkich składników, których dziecko potrzebuje podczas pierwszych miesięcy swojego życia, to białko jest jednym z najważniejszych.

niemowlak raczkuje

Pierwsze lata życia dziecka – kluczowy moment rozwoju mózgu

Mózg dziecka rozwija się najszybciej od połowy ciąży do ok. 2 – 3. roku życia. Podczas tego kluczowego okresu zwiększa on nie tylko swój rozmiar, ale też zakres funkcji poznawczych. 

Rozwojowi ulega kora mózgowa  większość połączeń nerwowych kształtuje się już po narodzinach dziecka. W szczytowym okresie powstaje nawet 2 miliony nowych połączeń na sekundę! W wieku 2 lat kora mózgowa dziecka zawiera ich więcej niż sto bilionów. Dzięki nim dziecko uczy się m.in. rozróżniać kolory, odczuwać emocje i tworzyć więź z rodzicami.

Białko – makroskładnik niezbędny do rozwoju mózgu dziecka

Rodzice mogą wpływać na rozwój intelektualny niemowlaka poprzez stymulowanie go i sprawowanie nad nim opieki. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na rozwój mózgu wpływa także odpowiednio zbilansowana dieta.

Białko pełni wiele funkcji, między innymi korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka, a zwłaszcza tych jego obszarów, które mają wpływ na mowę, pamięć i koncentrację.

W okresach zwiększonego zapotrzebowania na białko bardzo ważne jest jego odpowiednie spożycie. Jednym z takich momentów jest okres po 6. miesiącu życia: w tym czasie maluchy często są odstawiane od piersi i stają się wówczas zależne od źródeł białka innych niż mleko mamy. Pamiętaj, żeby w tym okresie szczególnie zadbać o dietę swojego maluszka, zapewniając jego mózgowi szansę na optymalny rozwój!

Białko – gdzie je znajdziesz

Doskonałym źródłem białka są produkty odzwierzęce, takie jak mięso, ryby, jaja czy twaróg, oraz produkty roślinne, takie jak nasiona roślin strączkowych czy otrzymywane z nich tofu. Aby dieta Twojego dziecka była urozmaicona, proponuj mu białko z każdego z tych źródeł, jeśli tylko maluszek dobrze je toleruje.

produkty bogate w białko

Nowe produkty wprowadzaj zgodnie z zasadami rozszerzania diety niemowlaka. Zwróć uwagę na normy zapotrzebowania na białko stosowne do wieku Twojej pociechy. Ilość białka w diecie powinna być prawidłowo zbilansowana.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Ciekawy artykuł

Zwykle skupiamy się na stymulowaniu mózgu dziecka przez zabawę ewentualnie myślimy o wzbogacaniudiety maluchów w mikroskladniki a zapominamy o tak ważnym makroskladniku jakim jest bialko

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.