MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Prawidłowa waga dziecka

Przyrost masy ciała jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju, jednak musisz wiedzieć, że niemowlęta przybierają na wadze w różnym tempie. Sprawdź, w jaki sposób monitorować rozwój dziecka z pomocą przydatnych narzędzi takich jak siatki centylowe i co zrobić, aby maluszek mógł zdrowo rosnąć, a jego masa ciała nie była ani zbyt niska, ani za wysoka.

6min. czytania Sty 15, 2024

Śledząc przyrosty masy ciała dziecka możesz kontrolować, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Właśnie dlatego, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, należy regularnie sprawdzać wagę i wzrost niemowlaka. Pomogą Ci w tym specjalne siatki centylowe.

Prawidłowa waga dziecka tuż po porodzie

Niemowlęta rosną i przybierają na wadze w różnym tempie. To, jak duże jest dziecko w danym miesiącu życia, uzależnione jest od tego, jaka była masa ciała maluszka tuż po przyjściu na świat (tzw. waga urodzeniowa). Zazwyczaj dzieci, które urodziły się między 38. a 42. tygodniem ciąży, ważą 2500-4000 g i mają około 50-55 cm.

Dziecko urodzone przedwcześnie

W przypadku wcześniaków (urodzonych przed 37. tygodniem) masa ciała i wzrost dziecka uzależnione są od momentu, w którym maluszek pojawił się na świecie. Jego rozwój przebiega nieco inaczej niż u noworodków z ciąży donoszonej. Zdarza się, że waga wcześniaka nie przekracza w skrajnych przypadkach nawet 500 g. 
 

To zupełnie normalne, że masa ciała noworodka nieco się zmniejsza. Fizjologiczny spadek nie powinien przekroczyć jednak 10% początkowej masy ciała. Najpóźniej po 2 tygodniach od urodzenia waga noworodka powinna jednak wrócić do stanu wyjściowego, a potem będzie już systematycznie się zwiększać.
 

kleiki-bogate-w-b1art3-copy

 

Ile przybiera na wadze niemowlę w 1. roku życia?

W 1. miesiącu życia maluszek zwiększa swoją masę ciała średnio o około 600 g. W następnych dwóch miesiącach jest to już około 800-900 g na miesiąc. W 4. i 5. miesiącu dziecko przybiera średnio około 700 g miesięcznie, a w okresie 6-12 miesięcy 500 g w ciągu miesiąca. Przyjmuje się, że w pierwszym półroczu życia dziecko powinno podwoić swoją masę urodzeniową, a po skończeniu roczku prawidłowa waga dziecka powinna być trzykrotnie większa. Z pewnością zauważysz, że w trakcie intensywnego rozwoju maluszka zmieniają się również proporcje poszczególnych części ciała i ilość tkanki tłuszczowej.

Waga dziecka w 1 roku

Ważne

Przyrost wagi dziecka jest najszybszy w pierwszych miesiącach jego życia. Na masę ciała wpływa to, ile maluszek zjadł, czy zrobił siusiu oraz kupkę. Jeżeli Twój skarb nie ma problemów ze ssaniem piersi i spokojnie przesypia większość czasu, nie musisz się martwić na zapas i codziennie go ważyć. Jeżeli zauważysz nieprawidłowości w rozwoju dziecka, które będzie zbyt wolno lub zbyt szybko przybierało na wadze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Siatki centylowe – sposób na kontrolę wagi i wzrostu maluszka

by na bieżąco monitorować prawidłowy rozwój dziecka, warto wykorzystać siatki centylowe. To specjalne wykresy masy oraz długości ciała, obwodu główki i wskaźnika BMI u małych dzieci. Dzięki nim można ocenić prawidłowość masy ciała dziecka i tempo jego przybierania na wadze względem innych zdrowych dzieci w tym samym wieku. 

Jeśli Twój maluszek jest wcześniakiem, skorzystaj z siatek centylowych przygotowanych specjalnie dla dzieci, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży. Takie szkraby mogą bowiem mieć problem z przybieraniem na wadze – szczególnie na początkowym etapie rozwoju. Śledząc rozwój wcześniaka, bierz także pod uwagę wiek korygowany (wiek, w którym byłoby dziecko, gdyby urodziło się o czasie) i pamiętaj, że Twój szkrab ma szansę wyrównać wszelkie niedobory masy ciała i wzrostu już w pierwszym roku życia. To, czy waga wcześniaka jest prawidłowa, pomoże Ci ocenić Wasz pediatra. 

 

siatka_centylowa

 

Jak odczytywać siatki centylowe?

Na siatkach centylowych wyznaczone są linie krzywe (jest ich 7), które obrazują, jaki procent dzieci z całej populacji (3%, 10%, 25%, 50%, 75%, 93% czy 97%) w danym okresie życia osiąga taką samą, mniejszą lub większą masę ciała, długość ciała (lub u starszych dzieci wzrost) i obwód główki.

Na takim wykresie zaznacza się na wyniki pomiarów maluszka, dzięki czemu można stwierdzić, czy dziecko rośnie podobnie jak rówieśnicy wystarczy sprawdzić, czy mieści się w przyjętych normach określanych przedziałem między linią 3. a 97. centyla. Indywidualny wykres danego parametru u dziecka powstaje po połączeniu na siatce centylowej wszystkich wyników, czyli stworzeniu tzw. krzywej rozwoju.

Ważne

Wzorcowym wynikiem jest krzywa rozwoju, która utrzymuje się co miesiąc na tym samym centylu lub centylach sąsiadujących. Świadczy to o tym, że Twoje dziecko prawidłowo się rozwija. Jeśli masa ciała dziecka, która zawsze oscylowała w okolicy np. 50. centyla, nagle spada do 10. centyla lub zaczyna gwałtownie rosnąć, warto skonsultować to z lekarzem, który ustali przyczynę takiej sytuacji. Nieprawidłowości mogą wiązać się z infekcjami, chorobami, a nawet alergią.

Karmienie piersią a prawidłowa waga niemowlaka

Warto wiedzieć, że tempo wzrastania dzieci karmionych piersią jest nieco inne niż dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Te ostatnie w dzieciństwie zwykle szybciej przybierają na wadze. Przyczyną jest prawdopodobnie białko. Mleko mamy zawiera wysokiej jakości białko w ilości doskonale dopasowanej do potrzeb dziecka na każdym etapie rozwoju, dlatego najlepszym sposobem na zmniejszenie u niemowlaka ryzyka nadwagi i otyłości w przyszłości jest karmienie piersią. To także sposób na zapewnienie maluszkowi prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jeśli dziecko nie jest już karmione piersią, warto wybierać mleko modyfikowane z odpowiednią ilością wysokiej jakości białka.

To bardzo ważne, ponieważ nadmiar białka w początkowym okresie życia może zwiększać ryzyko nadmiaru masy ciała w przyszłości. Maluszka karmionego piersią należy karmić na żądanie. Dziecko, które karmi się mlekiem następnym, powinno otrzymywać taką ilość pokarmu, jaką na opakowaniu zaleca producent. Pamiętaj, aby w tym przypadku nie zwiększać ilości proszku mlecznego, ponieważ możesz to przyczynić się do zbyt dużej masy ciała dziecka teraz i w przyszłości.

WSK – wskaźniki efektywnego karmienia

Przyczyny niskiej wagi dziecka karmionego wyłącznie piersią mogą być różne (problemy ze ssaniem, problemy z laktacją u mamy, czy choroba dziecka). Aby mieć pewność, czy dziecko się najada, warto poznać wszystkie wskaźniki efektywnego karmienia (WSK). Dzięki nim można także ocenić przebieg laktacji i zapobiec zbyt niskiej masie ciała dziecka.

Nestlé Sinlac dla niemowląt ze zbyt niską masą ciała

Najlepszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie naturalne. Zaleca się, aby niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jeśli lekarz uzna, że maluszek ma zbyt niską wagę, może Wam zalecić stosowanie Nestlé Sinlac, czyli specjalistycznego produktu zbożowego o wysokiej wartości odżywczej.

Nestlé Sinlac można łatwo przygotować. Wystarczy dodać go do odpowiedniej ilości wody, aby powstał pełnowartościowy, wysokoenergetyczny posiłek odpowiedni do potrzeb Twojego dziecka. Nestlé Sinlac jest lekkostrawny, więc z jego trawieniem poradzi sobie nawet brzuszek maluszka na samym początku rozszerzania diety. Produkt dostarczy dziecku odpowiednią ilość energii i składników ważnych dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju, w tym pełnowartościowe białko aż 6,7 g w każdej porcji.
 

kleiki-bogate-w-b1art

 

Pamiętaj, że zbilansowana dieta warunkuje prawidłową masę ciała i wzrost dziecka. Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju maluszka, zgłoś to Waszemu pediatrze. Kontroluj wagę dziecka z pomocą siatek centylowych, które przygotowaliśmy z myślą o Twoim maleństwie.

 

question mark Pytania i odpowiedzi

1. Jaka jest waga dziecka w 28. tygodniu ciąży?
Jeśli jesteś w 28. tygodniu ciąży, dziecko może ważyć niewiele ponad 1 kg.

2. Jaka jest waga dziecka w 35. tygodniu ciąży?
Jeśli jesteś w 35. tygodniu ciąży, Twój maluszek może ważyć już prawie 2,4 kilograma. 

3. Jaka jest średnia waga dziecka po urodzeniu?
Noworodki, które przyszły na świat w terminie, ważą zazwyczaj od 3300 do 3600 g. Podczas ostatniej wizyty USG w III trymestrze lekarz oceni, jaką masę ciała może mieć Twoja pociecha. Po narodzinach neonatolog zważy szkraba. Nie martw się, że w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie maluszek nieco straci na wadze (około 7-10%). To zupełnie normalne zjawisko. Najczęściej już po około 2 tygodniach noworodek powraca do swojej wagi urodzeniowej, a potem przez kolejne miesiące zaczyna stopniowo nabierać ciałka.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.