Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Żelazo - składnik, którego nie może zabraknąć w diecie dziecka

Dieta dziecka bogata w żelazo jest niezbędna do rozwoju mózgu dziecka i funkcji poznawczych. Sprawdź jak nie doprowadzić do anemii u niemowlaka.

poniedziałek, 22.01.2018

Żelazo to składnik, którego każdy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór żelaza w diecie niemowląt i małych dzieci może prowadzić do rozwoju anemii, przyczyniać się do opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia procesów poznawczych i pracy układu odpornościowego. Niedobór żelaza u niemowlaka to poważny problem, z którym każdy rodzic powinien umieć walczyć, aby nie dopuścić do powstania poważnego stanu anemii u niemowlaka.

Niedobór żelaza u niemowlaka

Przyczyny niedoboru żelaza mogą być różne. Poza przyczynami mającymi związek z zaburzeniami wchłaniania na pierwszym miejscu należy wymienić te związane z dietą:

  • zbyt późne rozszerzanie diety dziecka o produkty zawierające żelazo,
  • nieuwzględnienie rosnącego z wiekiem zapotrzebowania dziecka na ten składnik,
  • zbyt mało urozmaicony jadłospis.

Zapotrzebowanie na żelazo od pierwszych dni życia

Zdrowe niemowlęta, urodzone w terminie i z prawidłową masą urodzeniową, dysponują zapasami żelaza, które pokrywają ich zapotrzebowanie na ten niezbędny składnik przez pierwsze 4-6 miesięcy ich życia. W drugim półroczu życia (po zakończeniu wyłącznego karmienia piersią) dzienne zapotrzebowanie na żelazo znacząco wzrasta i konieczne staje się dostarczanie go maluszkowi razem z dietą.

Żelazo w diecie dziecka

Zaspokajanie potrzeb żywieniowych niemowląt, w tym dbałość o odpowiednią ilość żelaza w każdym posiłku i zapobieganie ryzyku wystąpienia anemii, to niewątpliwie wyzwanie. Warto mu jednak sprostać, aby zapewnić Twojemu dziecku dietę bogatą w żelazo. Uzupełnianie żelaza w diecie dziecka jest możliwe między innymi dzięki produktom wzbogaconym w żelazo, takim jak kaszki Nestlé.

Porcja kaszki Nestlé pokrywa ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo* i jest dostosowana do wielkości małego dziecięcego brzuszka. Witamina C obecna w kaszce wspiera wchłanianie żelaza. Kaszki Nestlé, wzbogacone o składniki mineralne i witaminy, pomogą dostarczyć te składniki dziecku na etapie rozszerzania diety w posiłki uzupełniające. Żelazo dla niemowląt w postaci kaszki to sprytny sposób na uniknięcie problemów z niskim poziomem żelaza u niemowlaka.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Dzięki kaszce i regularnej zdrowej diecie pożegnaliśmy problem niedoboru żelaza.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.