Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
zelazo miniaturka circle

Żelazo - składnik, którego nie może zabraknąć w diecie dziecka

Dieta dziecka bogata w żelazo jest niezbędna do rozwoju mózgu dziecka i funkcji poznawczych. Sprawdź jak nie doprowadzić do anemii u niemowlaka.

poniedziałek, 22.01.2018

Żelazo to składnik, którego każdy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór żelaza w diecie niemowląt i małych dzieci może prowadzić do rozwoju anemii, przyczyniać się do opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia procesów poznawczych i pracy układu odpornościowego. Niedobór żelaza u niemowlaka to poważny problem, z którym każdy rodzic powinien umieć walczyć, aby nie dopuścić do powstania poważnego stanu anemii u niemowlaka.

Niedobór żelaza u niemowlaka

Przyczyny niedoboru żelaza mogą być różne. Poza przyczynami mającymi związek z zaburzeniami wchłaniania na pierwszym miejscu należy wymienić te związane z dietą:

  • zbyt późne rozszerzanie diety dziecka o produkty zawierające żelazo,
  • nieuwzględnienie rosnącego z wiekiem zapotrzebowania dziecka na ten składnik,
  • zbyt mało urozmaicony jadłospis.

Zapotrzebowanie na żelazo od pierwszych dni życia

Zdrowe niemowlęta, urodzone w terminie i z prawidłową masą urodzeniową, dysponują zapasami żelaza, które pokrywają ich zapotrzebowanie na ten niezbędny składnik przez pierwsze 4-6 miesięcy ich życia. W drugim półroczu życia (po zakończeniu wyłącznego karmienia piersią) dzienne zapotrzebowanie na żelazo znacząco wzrasta i konieczne staje się dostarczanie go maluszkowi razem z dietą.

Żelazo w diecie dziecka

Zaspokajanie potrzeb żywieniowych niemowląt, w tym dbałość o odpowiednią ilość żelaza w każdym posiłku i zapobieganie ryzyku wystąpienia anemii, to niewątpliwie wyzwanie. Warto mu jednak sprostać, aby zapewnić Twojemu dziecku dietę bogatą w żelazo. Uzupełnianie żelaza w diecie dziecka jest możliwe między innymi dzięki produktom wzbogaconym w żelazo, takim jak kaszki Nestlé.

Porcja kaszki Nestlé pokrywa ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo* i jest dostosowana do wielkości małego dziecięcego brzuszka. Witamina C obecna w kaszce wspiera wchłanianie żelaza. Kaszki Nestlé, wzbogacone o składniki mineralne i witaminy, pomogą dostarczyć te składniki dziecku na etapie rozszerzania diety w posiłki uzupełniające. Żelazo dla niemowląt w postaci kaszki to sprytny sposób na uniknięcie problemów z niskim poziomem żelaza u niemowlaka.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Będę dalej próbować

Niestety moja córcia odrzuca wszystkie kaszki aktualnie, niestety ja mam skłonności do anemii dlatego po waszym artykule dalej będę próbować ją do kaszka przekonać

avatar

Zelazo

Nigdy nie mieliśmy problemu z niedoborem żelaza u maluchów. Za to ja się z tym borykałam w każdej ciąży.

avatar

Dzięki kaszce i regularnej zdrowej diecie pożegnaliśmy problem niedoboru żelaza.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.