13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Żelazo - składnik, którego nie może zabraknąć w diecie dziecka

0
0 opinie

Dieta dziecka bogata w żelazo jest niezbędna do rozwoju mózgu dziecka i funkcji poznawczych. Sprawdź jak nie doprowadzić do anemii u niemowlaka.

2min. czytania Lut 22, 2023

Żelazo - składnik, którego nie może zabraknąć w diecie dziecka

Żelazo to składnik, którego każdy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór żelaza w diecie niemowląt i małych dzieci może prowadzić do rozwoju anemii, przyczyniać się do opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia procesów poznawczych i pracy układu odpornościowego. Niedobór żelaza u niemowlaka to poważny problem, z którym każdy rodzic powinien umieć walczyć, aby nie dopuścić do powstania poważnego stanu anemii u niemowlaka.

Niedobór żelaza u niemowlaka

Przyczyny niedoboru żelaza mogą być różne. Poza przyczynami mającymi związek z zaburzeniami wchłaniania na pierwszym miejscu należy wymienić te związane z dietą:

 • zbyt późne rozszerzanie diety dziecka o produkty zawierające żelazo,
 • nieuwzględnienie rosnącego z wiekiem zapotrzebowania dziecka na ten składnik,
 • zbyt mało urozmaicony jadłospis.

Zapotrzebowanie na żelazo od pierwszych dni życia

Zdrowe niemowlęta, urodzone w terminie i z prawidłową masą urodzeniową, dysponują zapasami żelaza, które pokrywają ich zapotrzebowanie na ten niezbędny składnik przez pierwsze 4-6 miesięcy ich życia. W drugim półroczu życia (po zakończeniu wyłącznego karmienia piersią) dzienne zapotrzebowanie na żelazo znacząco wzrasta i konieczne staje się dostarczanie go maluszkowi razem z dietą.

Żelazo w diecie dziecka

Zaspokajanie potrzeb żywieniowych niemowląt, w tym dbałość o odpowiednią ilość żelaza w każdym posiłku i zapobieganie ryzyku wystąpienia anemii, to niewątpliwie wyzwanie. Warto mu jednak sprostać, aby zapewnić Twojemu dziecku dietę bogatą w żelazo. Uzupełnianie żelaza w diecie dziecka jest możliwe między innymi dzięki produktom wzbogaconym w żelazo, takim jak kaszki Nestlé.

Porcja kaszki Nestlé pokrywa ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo* i jest dostosowana do wielkości małego dziecięcego brzuszka. Witamina C obecna w kaszce wspiera wchłanianie żelaza. Kaszki Nestlé, wzbogacone o składniki mineralne i witaminy, pomogą dostarczyć te składniki dziecku na etapie rozszerzania diety w posiłki uzupełniające. Żelazo dla niemowląt w postaci kaszki to sprytny sposób na uniknięcie problemów z niskim poziomem żelaza u niemowlaka.

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię