MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim. Dowiedz się, jak zorganizować przestrzeń, aby funkcjonować w niej wygodnie, nie narażając zdrowia dziecka.

7min. czytania Sty 15, 2024

Zazwyczaj obawiamy się, że jedynie na ulicach czy placach zabaw nasze dzieci narażone są na urazy, siniaki i inne niebezpieczeństwa. Często jednak jego najbliższe otoczenie, własny dom – sprzęty w kuchni, łazienka z przechowywaną w niej chemią, schody na piętro, a nawet własne łóżeczko – mogą być nieprzystosowane do wymagań ruchliwego i ciekawego świata maluszka. Jak zorganizować tę przestrzeń, aby zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków?

Bezpieczeństwo dziecka podczas snu

Należy pamiętać o tym, że zdrowe dzieci powinno się kłaść do snu na plecach. To wygodna i najbardziej bezpieczna dla maluszka pozycja. Ważne jest, aby nie dawać dziecku do łóżeczka miękkich poduszek, nie przykładać puszystych kocyków do buzi, gdyż stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia, m.in. zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Niemowlę najlepiej kłaść na płaskim i twardym materacyku – nie będzie mogło się w niego „zapaść”. Ciepło w nocy najlepiej zapewni śpiworek do spania, który przydaje się niezależnie od pory roku. Daje on mamie pewność, że maleństwo nie odkryje się w nocy. Śpiworek powinien być na tyle duży, żeby nie ograniczać ruchów nóżek ani rączek dziecka. Można wykorzystywać także tzw. cellular blanket, czyli kocyk z dziurkami – nawet jeśli maluszek podczas snu narzuci go sobie na twarz, i tak będzie mógł swobodnie oddychać.

 

sleeping baby

 

Wszędzie podkreśla się, że niemowlę powinno spać we własnym łóżeczku. Jednak rodzice bardzo często już od pierwszych dni życia dziecka śpią razem z nim – co jest bardzo wygodne dla mamy, która ma za sobą trudy porodu i nie musi zrywać się do noworodka kilka razy w nocy. Niespokojny sen któregoś z rodziców może być jednak przeciwskazaniem do spania z maleństwem w jednym łóżku. Wygodnym rozwiązaniem jest również łóżeczko w formie dostawki do łóżka rodziców – pozwala ono mamie mieć maluszka blisko siebie, co ułatwia nocne karmienia. Ciekawą wersję takiej dostawki stanowi tzw. kosz Mojżesza, dzięki któremu maluszek może spać blisko rodziców, a jednak osobno.

 

feeding the baby

 

Bezpieczeństwo dziecka podczas karmienia

Podczas karmienia maluszka ważne są nie tylko jakość pokarmów, ich rodzaj i świeżość, lecz także to, w jakich okolicznościach i w jaki sposób są serwowane. Nieprawidłowe przygotowanie posiłków może prowadzić do różnych dolegliwości, niestrawności, a w najgorszym przypadku zakończyć się zadławieniem. Podczas karmienia dziecka pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

step1Nowe produkty wprowadzaj ostrożnie
Jeśli u Twojego maluszka występuje skłonność do alergii lub ktoś z bliskiej rodziny jest alergikiem, to nowe produkty wprowadzaj pojedynczo, w niewielkiej ilości i uważnie obserwuj reakcje dziecka po posiłku.

step2Podawaj tylko świeże produkty
Układ pokarmowy i odpornościowy małego dziecka nie są jeszcze w pełni dojrzałe, więc nieodpowiednie lub nieświeże pokarmy łatwo mogą wywołać różne zaburzenia i choroby.

step3Nie podawaj jedzenia bezpośrednio ze słoiczka
Ślina dziecka przeniesiona na łyżeczce do słoiczka tworzy dobrą pożywkę dla bakterii i powoduje błyskawiczne psucie się reszty pokarmu. Aby tego uniknąć, trzeba przełożyć odpowiednią porcję dania do miseczki, a resztę od razu schować do lodówki. Jedzenie ze słoiczka, które nie miało kontaktu ze śliną dziecka, można przechowywać maksymalnie do 24 godzin po otwarciu.

step4Do 7. miesiąca życia nie podawaj nieprzetartych zupek 
Dopóki dziecko nie skończy 7. miesiąca życia, nie powinno jeść zupek, które zawierają wyczuwalne kawałki warzyw czy mięsa. Mogą one drażnić nieprzyzwyczajony do stałych pokarmów przełyk dziecka i sprowokować odruch wymiotny. 

step5Kontroluj dziecko podczas prób samodzielnego jedzenia 
Nawet gdy dziecko umie posługiwać się łyżeczką, nie należy spuszczać go z oka. Małe dzieci często wkładają do buzi zbyt dużo jedzenia, a gdy usiłują je połknąć, krztuszą się.

step6Uważaj na pokarmy zbyt twarde do przeżucia 
Dziecko do 2. roku życia może mieć jeszcze problemy z dokładnym rozgryzaniem i żuciem jedzenia. Podawanie mu w całości twardej surowej marchewki czy jabłka może być niebezpieczne. Maluszek mógłby odgryźć zbyt duży kawałek i zadławić się nim. Lepiej więc jest rozdrabniać jedzenie. 

step7Nie karm dziecka, kiedy leży 
Leżąca pozycja przy karmieniu stwarza ryzyko zachłyśnięcia się. Podczas jedzenia głowa niemowlęcia powinna być ułożona powyżej tułowia. 

step8Podczas karmienia sadzaj dziecko w specjalnym krzesełku.
Przypinaj maluszka specjalnymi szelkami, żeby był bezpieczny.  Nie przechowuj resztek posiłku.

Bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy w domu

Zabawy stymulują rozwój dziecka, które poznaje przedmioty za pomocą wszystkich zmysłów. Dzieci bawią się również, wdrapując się na meble, wspinając się na schody, pokonując różne przeszkody w domu czy biorąc do buzi wszystko, co znajdą na podłodze. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co może stać im na przeszkodzie i jak mogą bezpiecznie badać otoczenie.

 

playing children

 

Zabawki w rękach maluszków często wędrują w okolice twarzy, buzi i oczu. Powinny być bezwzględnie dopasowane do jego wieku, aby nie zawierały żadnych nieodpowiednich elementów. Dzieci potrafią połknąć małe części lub włożyć je sobie do ucha czy nosa!

Bezpieczeństwo dziecka w domu: salon, kuchnia, łazienka

Aby zabawa w domu była bezpieczna, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu rogów mebli. Warto także zadbać o zabezpieczenie kontaktów specjalnymi nakładkami. Zazwyczaj dzieci wkładają do nich różnego rodzaju przedmioty. Usuń także rośliny, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia maluszka. Jeśli masz kominek, pamiętaj o ustawieniu ochronnego ekranu.

 

locker security

 

Dzieci bardzo lubią wspinać się po schodach, nawet jeśli jeszcze nie umieją chodzić. Warto pomyśleć o specjalnym zabezpieczeniu przed upadkiem, montując barierki – zarówno na parterze, jak i na piętrze. Twój maluszek tym samym w ogóle nie dostanie się na schody.

W kuchni znajduje się wyjątkowo dużo atrakcji, ale i potencjalnych zagrożeń dla raczkującego czy wędrującego szkraba − wrzątek, rozgrzany piekarnik czy rozlana woda. Schowaj przedmioty, które mogą być niebezpieczne, przede wszystkim środki czyszczące, noże i otwieracze. Zabezpiecz szafki i szuflady — służą do tego specjalistyczne rozwiązania. Gorące naczynia z uchwytem stawiaj tak, aby dziecko nie mogło ich dotknąć.

 

crawling babies

 

Pamiętaj, aby podczas kąpieli – która sprzyja aktywnym zabawom – przebywać z dzieckiem przez cały czas. Na dnie wanny ułóż maty antypoślizgowe. Leki i kosmetyki przechowuj poza zasięgiem rąk maluszka. W żadnym wypadku nie zostawiaj na wierzchu podłączonych do prądu suszarek, lokówek, golarek.

Bezpieczeństwo dziecka podczas spaceru

Podczas spacerów czy zabawy na świeżym powietrzu pamiętaj o zachowaniu szczególnej uwagi na placach zabaw i w piaskownicach. Zanim skorzystasz ze sprzętów na placu zabaw, sprawdź ich stan techniczny i upewnij się, że będą bezpieczne dla maluszka. Piaskownica jest miejscem, w którym często znajdują się brudny piasek i połamane zabawki. Duże zagrożenie stanowią również zwierzęce odchody, które są siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

child in the sandbox

 

Równie ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w miejscach ruchu drogowego – nie tylko na ulicach w mieście, lecz także na osiedlowych uliczkach, które bardzo często zastawione są autami i ciężko jest zobaczyć nadjeżdżający samochód. Spacerując z dwójką dzieci, należy bezwzględnie zadbać o to, aby jednocześnie były blisko opiekuna, nie oddalały się i nie wybiegały do przodu.

Bezpieczeństwo dziecka w ogrodzie

Ogród to dla każdego dziecka świat pełen atrakcji. Nie pozwól jednak maluszkowi bawić się bez opieki, nawet jeśli uważasz, że w ogródku nie ma niczego niebezpiecznego. Dzieci mają naprawdę niesamowite pomysły i bardzo lubią wspinać się, skakać, a nawet próbować zjeść kolorowe rośliny, które akurat znajdą się pod ręką. Najlepiej jest wydzielić dziecku kawałek ogrodu, gdzie będzie mogło swobodnie się bawić. Zabezpiecz też odpowiednio furtkę, aby maluszek nie oddalił się podczas Twojej nieobecności − nawet jeśli jest tylko chwilowa.

 

the children play outside

 

W lecie warto pamiętać o tym, że owady lubią słodki smak i często wpadają do kubeczków z piciem albo siadają na owocach. Nieświadome niczego dziecko może ugryźć owoc lub napić się napoju z owadem. Może to skończyć się nieprzyjemnie, szczególnie dla uczulonych dzieci.

Podsumowując: dbajmy o bezpieczeństwo swoich pociech w każdym miejscu. Uczulajmy również nianie czy dziadków, którzy opiekują się dzieckiem, aby także byli bardzo uważni i czuwali nad maluszkiem, przewidując wiele możliwych scenariuszy.

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego dziecka! Kosztuje to niewiele wysiłku, a zyskasz pewność, że Twój skarb będzie miał właściwe warunki do zabawy i odpoczynku. Możesz zastosować specjalnie do tego przeznaczone zabezpieczenia, takie jak blokady do szafek i szuflad, zatyczki do kontaktów, ochraniacze na rogi i kanty mebli, barierki do schodów. Skorzystaj też z wygodnej aplikacji „Pierwsza Pomoc”, która pozwoli Ci odpowiednio reagować w nagłych sytuacjach – takich jak zakrztuszenie, gorączka, zranienia i wiele więcej!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.