MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?

Aby Twoje dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje m.in. witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za kluczowe funkcje w organizmie. Sprawdź, kiedy według ekspertów należy rozpocząć dodatkową suplementację, i po które suplementy diety sięgać w przypadku niemowląt i małych dzieci.

5min. czytania Sty 15, 2024

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależy od wieku, płci, ogólnego stanu zdrowia, a nawet stylu życia. Są one potrzebne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. To dlatego dla zdrowia nie tylko maluszka, ale i dorosłego, ważne jest dostarczanie wraz ze zbilansowaną, różnorodną dietą odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych.

Suplementacja diety u niemowląt i małych dzieci – czy zawsze jest konieczna?

Eksperci ds. żywienia najmłodszych są zgodni co do jednego – bez wyraźnego wskazania pediatry nie powinno się podawać dzieciom suplementów diety „na wszelki wypadek”. Podstawą zdrowia maluszka, jest odpowiednia dieta, dlatego należy zadbać o to, aby nie zabrakło w niej ważnych składników pokarmowych.

Dodatkowa suplementacja jest zalecana tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie wraz z pożywieniem zapewnić dziecku wystarczającej ilości danego składnika. Dodatkowo w przypadku niektórych witamin, choć występują one w produktach spożywczych, ich ilości są tak małe, że nie są w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania. Maluszek na etapie rozszerzania diety może też nie lubić określonych produktów, które są dobrym źródłem jakiegoś składnika. Zdarza się również, ze zapotrzebowanie na witaminy wzrasta w określonym momencie – np. w trakcie choroby.

Zapamiętaj!

Witaminy w formie suplementów powinny być podawane w ściśle określonych dawkach, które ustala specjalista. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niekorzystny może być zarówno ich niedobór, jak i nadmiar.

Witamina K dla noworodka, czyli obowiązkowa suplementacja po porodzie

Witamina K to składnik, który jest ważny dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Odpowiednia ilość tej witaminy pomaga zapobiegać krwotokom. Dlatego eksperci zalecają, aby profilaktycznie podawać witaminę K zaraz po urodzeniu. Zdrowy noworodek powinien otrzymać po przyjściu na świat 1 mg witaminy K drogą domięśniową lub 2 mg drogą doustną. Przy podaniu witaminy K drogą doustną kolejne 2 mg powinny zostać podane również doustnie w 4.-6. dniu i w 4.-6. tygodniu życia lub 1 mg doustnie raz na tydzień przez 3 miesiące.

Żelazo i fluor – czy należy suplementować te składniki?

Zgodnie z zaleceniami żelaza i fluoru nie powinno się suplementować „na zaś” u zdrowych, urodzonych o czasie maluszków. W przypadku żelaza wszystkie niemowlęta powinny otrzymywać pokarmy uzupełniające wzbogacone w ten składnik począwszy od 6. miesiąca życia (np. mięso i/lub kaszki wzbogacone w żelazo). Jeśli chodzi o fluor – w ciągu pierwszy 6. miesięcy nie należy podawać szkrabowi preparatów z tym składnikiem. Jego śladowe ilości mogą jedynie znaleźć się w dziecięcych pastach do zębów (≥1000 ppm fluoru), których należy używać do szczotkowania wyrżniętych mleczaków – najlepiej 2 razy dziennie.

Suplementacja witaminy D – dlaczego jest konieczna?

Suplementowanie witaminy D jest zalecane już od pierwszych dni życia maluszka. Witamina D odgrywa bowiem kluczową rolę w metabolizmie wapnia, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów, a także wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Organizm wytwarza ją podczas ekspozycji na słońce, którego w naszym klimacie często jednak brakuje, a synteza dodatkowo ograniczana jest w przypadku stosowania ochronnych filtrów. Warto pamiętać, że bezpośrednia ekspozycja na słońce dla noworodków, niemowląt i małych dzieci nie jest rekomendowana.

Większość Polaków nie jest w stanie dostarczyć z dietą odpowiedniej ilości witaminy D – zawarta jest ona naturalnie w bardzo niewielu produktach spożywczych, głównie w rybach. Dlatego suplementacja tego składnika przez cały rok zalecana jest we wszystkich grupach wiekowych, a w przypadku najmłodszych jest nawet konieczna.

Niemowlęta w wieku 0-6 miesięcy powinny spożywać 400 IU witaminy D dziennie (w przypadku wcześniaków ta ilość może być większa). Później zalecane ilości zależne są od masy ciała oraz podaży witaminy D wraz ze stałymi pokarmami i wynoszą odpowiednio: w drugim półroczu 400-600 IU, a w wieku 1-10 lat od 600 do 1000 IU na dobę. Podawaną maluszkowi dawkę należy oczywiście skonsultować z lekarzem.

uśmiechnięci rodzice leżą na łóżku z dzieckiem

 

Suplementy dla dzieci z kwasem DHA – kiedy są zalecane?

Kwas tłuszczowy, który należy do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, to bardzo ważny składnik w diecie Twojego dziecka. Przy dziennym spożyciu na poziomie 100 mg kwas DHA (dokozaheksaenowy) wspomaga np. rozwój wzroku i mózgu. W naturalny sposób DHA występuje np. w tłustych rybach morskich (np. śledziu, łososiu, szprotach, sardynkach, makreli i dorszu), oleju rybim (tranie) i owocach morza. Czy jednak należy go suplementować małym dzieciom?

Jeśli maluszek jest karmiony naturalnie, otrzymuje dobre tłuszcze wraz z mlekiem mamy i nie potrzebuje dodatkowej suplementacji. Mama dziecka, aby zapewnić mu odpowiednią ilość DHA w pokarmie, musi spożywać dodatkowo ≥ 200 mg, zaś w przypadku małego spożycia ryb nawet 400-600 mg DHA dziennie. Podobnie jest w przypadku dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym, ponieważ ilość DHA w tego typu produktach jest regulowana prawnie i zapewnia niemowlętom zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Po rozpoczęciu rozszerzania diety źródłem kwasów omega-3 w diecie dziecka stają się tłuste ryby. Suplementacja jest zazwyczaj zalecana tym maluszkom, u których występuje niskie spożycie ryb – np. wtedy, gdy dziecko za nimi nie przepada.

Suplementy diety dla najmłodszych – w jakich sytuacjach warto po nie sięgać?

Jak widać niektóre składniki (takie jak witamina D i K) należy bezwzględnie suplementować w diecie dziecka. Po suplementy diety czasami warto też sięgać w określonych sytuacjach. Probiotyki zalecane są w przypadku antybiotykoterapii (zarówno w trakcie, jak i 1-3 tygodnie po jej zakończeniu), a także w przypadku biegunek. Sytuacje te mogą powodować bowiem zaburzenia mikroflory jelitowej, której równowaga jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W 1 porcji probiotyku powinno być minimum 10^8 CFU (jednostek tworzących kolonie), a najlepiej 10^9 CFU dobroczynnych bakterii. Muszą to być ściśle określone, przebadane szczepy. Dodatkowo w formie suplementu może występować także rozpuszczalny błonnik pokarmowy (np. GOS/FOS), który podawany jest w przypadku zaparć.

Suplementy diety dla dziecka powinno się wybierać ze szczególną uważnością. Produkty tego typu nie powinny zawierać substancji słodzących ani cukru. Warto sięgać po takie, które nie zmieniają też smaku napojów, w których są rozpuszczane. Jeśli Twój maluszek ma jakieś nietolerancje (np. glutenu lub laktozy), trzeba sprawdzić, czy wybrany suplement nie zawiera tych składników.

Aby odpowiadać na potrzeby najmłodszych eksperci Nestlé opracowali niezwykłą nowość! To suplementy diety NANCARE®, które powstały specjalnie dla niemowląt i dzieci. Niektóre z nich mogą być stosowane już od 1. dnia życia maluszka. W ich składzie znajdują się ważne dla maluszka, bezpieczne składniki. W zależności od produktu są to: witamina D, probiotyki czy błonnik GOS/FOS.

 

Poznaj nasze suplementy diety i sprawdź, kiedy zalecane jest ich podawanie dziecku.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.