MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak widzi noworodek i niemowlę?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, widzi zupełnie inaczej niż osoba dorosła. Obraz, który dostrzega z daleka, jest nieostry i wygląda tak, jakby był spowity mgłą. Rozwój wzroku u maluszka przebiega stopniowo i dopiero po kilku miesiącach niemowlę zaczyna dostrzegać więcej szczegółów. Sprawdź, jakie kolory widzi dziecko po urodzeniu i jak możesz wspierać proces kształtowania się wzroku w swojego maleństwa w pierwszych miesiącach jego życia.

5min. czytania Sty 15, 2024

Czego dowiesz się z artykułu? 

Zmysł wzroku u noworodka i niemowlaka w pierwszych miesiącach życia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Po przyjściu na świat szkrab reaguje jedynie na światło. Szacuje się nawet, że jakość widzenia może być około 30 razy słabsza niż u dorosłego. Dziecko nie potrafi jeszcze rozróżniać kształtów czy kolorów i dopiero z czasem jego wzrok się wyostrzy. W naszym artykule wyjaśniamy, jak widzi dziecko po urodzeniu, w jaki sposób przebiega rozwój wzroku u niemowląt i jak można wspierać ten proces.

Co widzi noworodek?

Zmysł wzroku zaczyna się kształtować, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchy mamy. Zawiązki oczu powstają w 7. tygodniu ciąży. Na początku są one umiejscowione z boku głowy, a wraz z rozwojem zarodka zaczynają się przesuwać ku przodowi. Maluszek w łonie mamy początkowo ma je zamknięte i reaguje jedynie na światło, które może go razić i drażnić, co czasami udaje się dostrzec np. podczas badania USG w połowie ciąży. Dziecko otwiera oczy dopiero mniej więcej około 26 tygodnia, kiedy już wykształci się siatkówka. Wtedy też ruchy gałek stają się bardziej skoordynowane, co jednak nie oznacza, że zmysł widzenia jest już w pełni rozwinięty. Na ten moment trzeba jeszcze poczekać.

Specjaliści w dziedzinie okulistyki już dawno udowodnili, że po przyjściu na świat dziecko widzi jedynie przedmioty, które znajdują się w odległości 20-30 cm od jego oczu. To, co znajduje się dalej, jest bardzo zamglone i niewyraźne, a obraz wydaje się zupełnie płaski. Oprócz tego dziecko nie umie jeszcze rozróżnić, co jest blisko, a co nie. Widzi, że coś się wokół niego porusza, ale rozpoznawania odległości nauczy się dopiero w kolejnych miesiącach życia. Maluszek, tak samo jak w życiu płodowym, reaguje na zmianę natężenia światła. Mruży oczy, kiedy jest mocne słońce lub gdy zapalisz w nocy np. lampkę. W odróżnieniu od osoby dorosłej widzi lepiej to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia. Jest to tzw. widzenie peryferyjne.

Jak sprawdzić, czy noworodek widzi?

Tą kwestią zajmują się neonatolodzy, kiedy maluszek już pojawi się na świecie. Dziecko przechodzi wtedy szereg badań. Lekarz sprawdza m.in. czy źrenice reagują prawidłowo na światło. Jeśli noworodek urodzi się przed 37. tygodniem, poddany jest także badaniom dna oka w kierunku tzw. retinopatii wcześniaczej. Prawidłowe widzenie u noworodka i potem niemowlaka kształtuje się stopniowo i zależy od etapu rozwoju Twojej pociechy. Jeśli zauważysz, że np. maluszek ma zeza, nie wodzi wzrokiem za zabawkami w 3 miesiącu życia lub nie potrafi skupić wzroku na Twojej twarzy, skonsultuj to z pediatrą albo okulistą dziecięcym. Być może potrzebne będzie odpowiednie leczenie.

Kiedy dziecko widzi kolory?

Zastanawiasz się, jakie kolory widzi noworodek? Po narodzinach świat jawi mu się w biało-czarnych kolorach, bowiem malutkie dziecko nie potrafi jeszcze odróżniać barw. Rozpoznaje jedynie odcienie szarości. A kiedy noworodki zaczynają widzieć inne kolory? Pierwsze barwy szkrab zobaczy dopiero po kilku tygodniach życia. Najpierw zacznie dostrzegać odcień czerwony, a dopiero w okresie niemowlęcym także zielony, żółty i niebieski. To m.in. właśnie dlatego zabawki dla niemowląt są w jaskrawych kolorach, które potrafią przykuć uwagę dziecka i stymulować jego wzrok do dalszego rozwoju.

 

Maluszek ogląda książeczkę, która pokazuje, jakie kolory widzi dziecko

 

Etapy rozwoju wzroku dziecka

Kiedy dziecko już zakończy okres noworodkowy i rozpocznie 2. miesiąc życia, jego wzrok ulega poprawie. Maluszek zaczyna widzieć przedmioty z odległości około 60 cm i wodzi wzrokiem np. za zabawką zawieszoną nad łóżeczkiem lub na pałąku w wózku. To także moment, kiedy dziecko zaczyna widzieć rodziców. Może już bowiem rozpoznać ich rysy twarzy i nawiązywać z nimi kontakt wzrokowy. Z kolei w 3. miesiącu niemowlę potrafi już widzieć trójwymiarowo, więc obraz przestaje być płaski. Zaczyna również kształtować się koordynacja ręka-oko, dzięki której szkrab wie, że po zabawkę trzeba sięgnąć rączkami. Maluszek potrafi też obserwować ruch przedmiotów bez obracania główki.

Czy wiesz, że…

DHA to kwas dokozaheksaenowy, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Jest on wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny omega-3. Mleko kobiece zawiera odpowiednią ilość DHA, jeśli mama dostarcza sobie ten składnik wraz z pokarmami lub w postaci suplementów diety. Gdy dziecko zacznie już spożywać pokarmy stałe, odpowiednią ilość DHA mogą zapewnić mu np. tłuste ryby morskie (łosoś lub pstrąg). Twój maluszek nie przepada za nimi? W takiej sytuacji skonsultuj z lekarzem suplementację tego składnika dla prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku szkraba.

W około 4. miesiącu obraz nareszcie się wyostrza. To oznacza, że świat nie wygląda już tak, jakby był za mleczną szybą. Niemowlę staje się też coraz bardziej spostrzegawcze. W kolejnych miesiącach widzi wiele szczegółów dookoła (w tym np. swoje nóżki, którymi chętnie się bawi) i jest bardzo zainteresowane otoczeniem. Rozwój wzroku cały czas trwa. Zanim niemowlę skończy roczek, zacznie dostrzegać głębię ostrości i przedmioty, które są od niego oddalone. Z zaciekawieniem zacznie oglądać książeczki, które mają całą paletę barw, wiele kształtów i przeróżnych detali. Po pierwszych urodzinach jego jakość widzenia będzie już bardzo zbliżona do tego, jak widzi dorosły.

Jak wspierać rozwój wzroku u dziecka?

Na początku stymuluj wzrok maluszka książeczkami i kartami kontrastowymi w biało-czarnych barwach. Najlepiej, aby miały duże wzory (np. pasy czy kropki). Gdy maluszek zacznie dostrzegać inne kolory, postaw na maty pobudzające jednocześnie kilka zmysłów i edukacyjne zabawki. Te ostatnie możesz powiesić nad główką dziecka, ale także pokazywać mu je, gdy np. leży na brzuszku lub na pleckach. Dzięki nim niemowlę będzie w trakcie zabawy ćwiczyło rozpoznawanie odległości i różne perspektywy widzenia.

Po pierwszym półroczu życia warto zaproponować małemu odkrywcy zabawki manipulacyjne, czyli takie, z pomocą których szkrab będzie doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową, ostrzenie obrazu i dostrzeganie szczegółów. Może to być np. sorter albo tablica, na której są różne przełączniki, sprężynki, paski z zatrzaskami albo rzepami itp. Obserwowanie rozwoju dziecka i tego, jak doskonali nowe umiejętności i staje się coraz bardziej ciekawe świata, sprawi Ci ogromną radość!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.