Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Odkrywaj smaki z Nestlé Yogolino – czyli pyszny pomysł na II śniadanie i małą przekąskę

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia. Prawidłowe żywienie maluszka nie tylko ma znaczenie dla jego rozwoju, lecz także zapobiega pojawieniu się u niego w przyszłości chorób – takich jak otyłość, a wraz z nią cukrzycy czy miażdżycy. Jak dbać zatem o prawidłowe i zdrowe odżywianie dziecka?

środa, 02.11.2016

Odkrywaj smaki z Nestlé Yogolino – czyli pyszny pomysł na II śniadanie i małą przekąskę

O to, by dziecko było najedzone, troszczy się każda mama i każdy tata, nie mówiąc już o babci i dziadku… Przyzwyczailiśmy się myśleć, że zdrowe dziecko to dziecko zaokrąglone, wręcz pulchne, z rumianą buzią. Tymczasem pierwsze 3 lata życia dziecka są okresem, w którym kształtują się jego nawyki żywieniowe oraz programuje się metabolizm. Karmiąc dziecko prawidłowo i dbając o właściwą masę ciała dziecka w tym okresie, wspierasz jego zdrowy start w przyszłość. Dowiedz się, jak ocenić, czy wzrost i waga Twojego niemowlęcia są prawidłowe. 

Niemowlę jedzące jabłko

Waga dziecka i normy na siatce centylowej

Kontroluj przyrosty masy ciała i porównuj je z normami wagi dziecka, których wyznacznikiem są siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek. Jeśli masa ciała Twojego dziecka nie mieści się w normie, warto się zastanowić, czy nie popełniasz jakiegoś błędu. Na szczęście odpowiednio wcześnie wykryta nadwaga lub otyłość u dzieci może być wyleczona.


Znaki ostrzegawcze:

 masa ciała Twojego maluszka wykracza poza normy wyznaczane przez siatki centylowe

choć wydaje Ci się, że dziecko je zdrowo i dużo się rusza, to jednak nadal jest pulchne

 

Jeśli nie masz pewności, ile powinno ważyć dziecko i wydaje Ci się, że Twój maluszek ma zbyt dużą masę ciała, zgłoś się z tym problemem do lekarza. Aby stwierdzić nadwagę lub otyłość u dziecka, trzeba je zważyć i zmierzyć. Stosunek masy ciała do wzrostu szkraba to informacja dla lekarza, czy dziecko prawidłowo się rozwija – czy nie jest zbyt szczupłe lub zbyt otyłe.

Aby upewnić się, że jadłospis maluszka jest dostosowany do jego aktualnych potrzeb, w pierwszym roku życia dziecka rodzice mogą korzystać ze schematu żywienia niemowląt

Dziewczynka sprawdzająca swój wzrost na miarce przy ścianie

Nieprawidłowa waga niemowlaka

Nadwaga w okresie niemowlęcym naraża dziecko na otyłość i powikłania zdrowotne w późniejszym wieku, ale też może być przyczyną opóźnienia w nabywaniu przez maluszka poszczególnych umiejętności. Dzieci z nadwagą z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a nawet najprostsze zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż u ich szczupłych rówieśników.

Pierwszą profilaktyką przeciw nadwadze u niemowląt jest karmienie piersią. Mleko matki zawiera bowiem m.in. wysokiej jakości białko, którego ilość na każdym etapie rozwoju niemowlęcia jest idealnie dopasowana do jego potrzeb. Kiedy dziecko przychodzi na świat i intensywnie rośnie, białka jest dużo, a potem, gdy tempo wzrostu naturalnie spada, a z nim również zapotrzebowanie maluszka na białko, także zawartość tego składnika w mleku mamy się zmniejsza. To ważne, bo badania pokazują, że nadmiar białka w początkowym okresie życia może sprzyjać otyłości w przyszłości. 

Następnie między ukończonym 17. a 26. tygodniem życia przychodzi czas na rozszerzanie diety, w której można już uwzględniać produkty ze wszystkich grup żywnościowych, tj. warzywa, owoce, produkty zbożowe, białkowe i zdrowe tłuszcze.

Kolorowy posiłek dla dziecka

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dziecka?

Korzystając z siatek centylowych, lekarz oceni rozwój dziecka. Jeśli Twoje obawy dotyczące nieprawidłowej wagi ciała Twojej pociechy się potwierdzą, zaproponuje odpowiednie postępowanie. Zazwyczaj porady sprowadzają się do modyfikacji jadłospisu dziecka.

Niemowląt i małych dzieci nie należy jednak odchudzać – powinno się natomiast przyjrzeć ich nawykom żywieniowym. Im wcześniej podejmiesz walkę z nadwagą Twojego maluszka, tym bardziej będzie skuteczna. Złe nawyki żywieniowe zaszczepione od wieku niemowlęcego będą powodowały stały przyrost masy ciała, czego efektem jest otyłość w wieku nastoletnim i dorosłym, z którą bardzo trudno walczyć.


W większości przypadków nadwaga i otyłość są spowodowane zbyt dużą liczbą kilokalorii w stosunku do zapotrzebowania. W rzadszych przypadkach otyłość dzieci może być wywołana np. chorobą czy przyjmowaniem leków.

Najczęściej popełniane błędy w żywieniu dzieci:

 • serwowanie zbyt dużych porcji i zmuszanie do jedzenia (przekarmianie)
 • podawanie przekąsek między posiłkami
 • nieregularne podawanie posiłków
 • zbyt duża ilość białka w diecie
 • zbyt duża ilość soków
 • zbyt duża ilość słodkich posiłków i deserów
 • brak aktywności fizycznej

Prawidłowe odżywianie dziecka to inwestycja w przyszłość – jego, a także Twoją. Właściwie zbilansowana dieta może być naprawdę smaczna! 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.