Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Prawidłowa waga dziecka

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe wpływające na wagę niemowlaka, a potem starszego dziecka, kształtujemy już od pierwszego dnia życia. Dowiedz się, jak ocenić wzrost i wagę.

środa, 02.11.2016

 

O to, by dziecko było najedzone, troszczy się każda mama i każdy tata, nie mówiąc już o babci i dziadku… Przyzwyczailiśmy się myśleć, że zdrowe dziecko to dziecko zaokrąglone, wręcz pulchne, z rumianą buzią. Tymczasem pierwsze 3 lata życia dziecka są okresem, w którym kształtują się jego nawyki żywieniowe oraz programuje się metabolizm. Karmiąc dziecko prawidłowo w tym czasie i dbając o prawidłową wagę dziecka wspieramy jego zdrowy start w przyszłość. Dowiedz się, jak ocenić, czy wzrost i waga niemowlaka jest prawidłowa.

Nieprawidłowa waga niemowlaka

Nadwaga w okresie niemowlęcym naraża dziecko na nadwagę lub otyłość i jej powikłania zdrowotne w późniejszym wieku, ale też może być przyczyną opóźnienia w nabywaniu przez malucha poszczególnych umiejętności. Dzieci z nadwagą z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a nawet najprostsze zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż od ich szczupłych rówieśników. Najskuteczniejszą profilaktyką przeciw nadwadze u niemowląt jest karmienie piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

Waga dziecka i normy na siatce centylowej

Miej oczy szeroko otwarte, kontroluj przyrosty masy ciała i porównuj je z normami wagi dziecka, których wyznacznikiem są siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek. Jeśli masa ciała Twojego dziecka nie mieści się w normie, warto zastanowić się, czy nie popełniasz jakiegoś błędu. Na szczęście odpowiednio wcześnie wykryta nadwaga lub otyłość może być wyleczona.

Znaki ostrzegawcze:

  • wzrost masy ciała Twojego malucha dwu- albo trzykrotnie przekracza dopuszczalne normy
  • po ukończeniu 3. roku życia dziecko nadal jest pulchne

Jeśli nie masz pewności, ile powinno ważyć dziecko, ale wydaje Ci się, że Twój maluch ma zbyt dużą masę ciała, zgłoś się z tym problemem do lekarza. Aby stwierdzić nadwagę lub otyłość u dziecka trzeba je zważyć i zmierzyć. Stosunek masy ciała dziecka do jego wzrostu daje lekarzowi wyobrażenie o tym, czy dziecko prawidłowo się rozwija – czy jest zbyt szczupłe jak na swój wiek, czy nie ma problemów z nadwagą albo czy nie występuje u niego otyłość.

Sprawdź wagę i wzrost dziecka na siatce centylowej

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dziecka?

Korzystając z siatek centylowych lekarz oceni rozwój dziecka i jeśli Twoje obawy się potwierdzą, zaproponuje odpowiednie postępowanie. Postępowanie to zwykle sprowadza się do modyfikacji diety dziecka, ale należy pamiętać, że dieta nie może zakłócać jego prawidłowego rozwoju. Niemowląt i małych dzieci nie należy odchudzać, należy natomiast przyjrzeć się ich nawykom żywieniowym. Im wcześniej podejmiesz walkę z nadwagą u dziecka, tym bardziej będzie skuteczna. Złe nawyki żywieniowe zaszczepione od wieku niemowlęcego będą powodowały stały przyrost masy ciała, czego efektem jest w wieku nastoletnim i dorosłym otyłość, z którą bardzo trudno walczyć.

W większości przypadków nadwaga i otyłość są spowodowane czynnikami środowiskowymi - przede wszystkim zbyt dużą ilością kilokalorii w stosunku do zapotrzebowania. W rzadszych przypadkach otyłość dzieci może być wywołana np. chorobą czy przyjmowaniem leków.

Najczęściej popełniane błędy a prawidłowa waga dziecka:

  • przekarmianie
  • źle zbilansowana dieta
  • zbyt duże porcje posiłków
  • podawanie przekąsek między posiłkami
  • zbyt duża ilość białka w diecie
  • zbyt duża ilość soków
  • zbyt duża ilość słodkich posiłków i deserów
  • nagradzanie i pocieszanie dziecka słodyczami

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.