MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia. Prawidłowe żywienie maluszka nie tylko ma znaczenie dla jego rozwoju, lecz także zapobiega pojawieniu się u niego w przyszłości chorób – takich jak otyłość, a wraz z nią cukrzycy czy miażdżycy. Jak dbać zatem o prawidłowe i zdrowe odżywianie dziecka?

4 min. czytania Lip 26, 2024

Prawidłowa waga dziecka - troska o dziecko

O to, by dziecko było najedzone, troszczy się każda mama i każdy tata, nie mówiąc już o babci i dziadku… Przyzwyczailiśmy się myśleć, że zdrowe dziecko to dziecko zaokrąglone, wręcz pulchne, z rumianą buzią. Tymczasem pierwsze 3 lata życia dziecka są okresem, w którym kształtują się jego nawyki żywieniowe oraz programuje się metabolizm. Karmiąc dziecko prawidłowo i dbając o właściwą masę ciała dziecka w tym okresie, wspierasz jego zdrowy start w przyszłość.

 

baby eat

 

Waga dziecka i normy na siatce centylowej

Kontroluj przyrosty masy ciała i porównuj je z normami wagi dziecka, których wyznacznikiem są siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek. Jeśli masa ciała Twojego dziecka nie mieści się w normie, warto się zastanowić, czy nie popełniasz jakiegoś błędu. Na szczęście odpowiednio wcześnie wykryta nadwaga lub otyłość u dzieci może być wyleczona.


Znaki ostrzegawcze:

step1  masa ciała Twojego maluszka wykracza poza normy wyznaczane przez siatki centylowe

step2  choć wydaje Ci się, że dziecko je zdrowo i dużo się rusza, to jednak nadal jest pulchne 

Ważne

Jeśli nie masz pewności, ile powinno ważyć dziecko i wydaje Ci się, że Twój maluszek ma zbyt dużą masę ciała, zgłoś się z tym problemem do lekarza. Aby stwierdzić nadwagę lub otyłość u dziecka, trzeba je zważyć i zmierzyć. Stosunek masy ciała do wzrostu szkraba to informacja dla lekarza, czy dziecko prawidłowo się rozwija – czy nie jest zbyt szczupłe lub zbyt otyłe.

Aby upewnić się, że jadłospis maluszka jest dostosowany do jego aktualnych potrzeb, w pierwszym roku życia dziecka rodzice mogą korzystać ze schematu żywienia niemowląt.

 

babies grow

 

Nieprawidłowa waga niemowlaka

Nadwaga w okresie niemowlęcym naraża dziecko na otyłość i powikłania zdrowotne w późniejszym wieku, ale też może być przyczyną opóźnienia w nabywaniu przez maluszka poszczególnych umiejętności. Dzieci z nadwagą z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a nawet najprostsze zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż u ich szczupłych rówieśników.

Pierwszą profilaktyką przeciw nadwadze u niemowląt jest karmienie piersią. Mleko matki zawiera bowiem m.in. wysokiej jakości białko, którego ilość na każdym etapie rozwoju niemowlęcia jest idealnie dopasowana do jego potrzeb. Kiedy dziecko przychodzi na świat i intensywnie rośnie, białka jest dużo, a potem, gdy tempo wzrostu naturalnie spada, a z nim również zapotrzebowanie maluszka na białko, także zawartość tego składnika w mleku mamy się zmniejsza. To ważne, bo badania pokazują, że nadmiar białka w początkowym okresie życia może sprzyjać otyłości w przyszłości. 

Następnie między ukończonym 17. a 26. tygodniem życia przychodzi czas na rozszerzanie diety, w której można już uwzględniać produkty ze wszystkich grup żywnościowych, tj. warzywa, owoce, produkty zbożowe, białkowe i zdrowe tłuszcze.

 

food

 

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dziecka?

Korzystając z siatek centylowych, lekarz oceni rozwój dziecka. Jeśli Twoje obawy dotyczące nieprawidłowej wagi ciała Twojej pociechy się potwierdzą, zaproponuje odpowiednie postępowanie. Zazwyczaj porady sprowadzają się do modyfikacji jadłospisu dziecka.

Niemowląt i małych dzieci nie należy jednak odchudzać – powinno się natomiast przyjrzeć ich nawykom żywieniowym. Im wcześniej podejmiesz walkę z nadwagą Twojego maluszka, tym bardziej będzie skuteczna. Złe nawyki żywieniowe zaszczepione od wieku niemowlęcego będą powodowały stały przyrost masy ciała, czego efektem jest otyłość w wieku nastoletnim i dorosłym, z którą bardzo trudno walczyć.

 

baby eat

 

W większości przypadków nadwaga i otyłość są spowodowane zbyt dużą liczbą kilokalorii w stosunku do zapotrzebowania. W rzadszych przypadkach otyłość dzieci może być wywołana np. chorobą czy przyjmowaniem leków.

Najczęściej popełniane błędy w żywieniu dzieci:

  • serwowanie zbyt dużych porcji i zmuszanie do jedzenia (przekarmianie)
  • podawanie przekąsek między posiłkami
  • nieregularne podawanie posiłków
  • zbyt duża ilość białka w diecie
  • zbyt duża ilość soków
  • zbyt duża ilość słodkich posiłków i deserów
  • brak aktywności fizycznej

Prawidłowe odżywianie dziecka to inwestycja w przyszłość – jego, a także Twoją. Właściwie zbilansowana dieta może być naprawdę smaczna! 

Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.