Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
białko a rozwój dziecka
Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Żywienie niemowląt. Źródło białka w diecie dziecka

Białko jest niezwykle ważnym budulcem rozwijającego się organizmu Twojego niemowlaka. Zadbaj więc o to, by w jego menu znalazła się odpowiednia ilość produktów zawierających ten składnik. Sprawdź, które produkty w diecie szkraba są dobrym źródłem białka.

sobota, 01.10.2016

Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Białko jest makroskładnikiem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. To właśnie dlatego wszyscy rodzice powinni zadbać o to, by zapewnić swoim dzieciom wysokiej jakości białko w odpowiedniej ilości. Pełnowartościowa dieta, uwzględniająca niezbędną ilość białek, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i składników mineralnych – daje gwarancję, że Twoje dziecko otrzymuje wszystkie składniki potrzebne do zdrowego rozwoju.

Radosne dziecko stawia pierwsze kroki pod okiem taty

Dobre źródła białka w diecie niemowlaka

Istnieje wiele rodzajów białek, np. białka mleka kobiecego, białka mleka krowiego, białka roślinne, białka mięsa, białka zbóż. Zapotrzebowanie niemowląt na białko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia jest zwykle zaspokajane przez proteiny zawarte w mleku mamy. W momencie rozszerzania diety maluszka i wprowadzania do niej stałych pokarmów dodatkowym źródłem białka stają się dla niego także inne produkty. Sprawdź zatem, co jest źródłem białka dla niemowląt.

 • Źródła białka zwierzęcego: mięso czerwone, drób, ryby, jaja, produkty mleczne.
 • Źródła białka roślinnego: nasiona roślin strączkowych, czy otrzymywane z nich produkty, jak  tofu (niewielkie ilości białka znajdziesz także w zbożach, orzechach i warzywach).

Białko dostępne jest w wielu pokarmach, dlatego bardzo łatwo jest znaleźć taki produkt, który polubi Twoje dziecko. Warto również pamiętać o urozmaicaniu jadłospisu. Różnorodne menu zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wartościowe źródła białka, witamin i składników mineralnych

Spożywając produkty, które wymieniliśmy powyżej, Twoje dziecko korzysta nie tylko z zawartego w nich białka, ale też z cennych witamin i składników mineralnych.

 • Mięso – zawiera żelazo hemowe, czyli żelazo w formie dobrze przyswajalnej przez organizm.
 • Ryby morskie zawierają jod i kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym niezbędne dla rozwoju mózgu DHA).
 • Produkty mleczne zawierają wapń oraz witaminy B2 i B12.
 • Rośliny strączkowe są źródłem węglowodanów oraz cennych mikroelementów, np. biała fasola zawiera dużo wapnia oraz żelaza.

Ilość białka w diecie dziecka

Ilość dostarczanego organizmowi białka wpływa na tempo wzrostu Twojego dziecka. Spożycie białka zwierzęcego, zwłaszcza tego pochodzącego z produktów mlecznych, może powodować zbyt szybki wzrost maluszka. W efekcie może to skutkować wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI niemowlaka). Z tego powodu należy unikać nadmiaru białka zwierzęcego w jadłospisie, szczególnie do 12. miesiąca życia.

Dbałość o odpowiednią ilość wysokiej jakości białka w menu dziecka jest ważnym elementem komponowania dobrze zbilansowanej diety. Wybór właściwych produktów białkowych może mieć długotrwały wpływ na metabolizm i zdrowie Twojego maluszka.


Zapamiętaj!

 1. Prawidłowo skomponowana dieta zawiera zarówno białka, tłuszcze, jak i węglowodany.
 2. Białko jest niezbędne, aby maluszek mógł odpowiednio się rozwijać i rosnąć.
 3. Ważne jest, aby dostarczać białka z produktów dobrej jakości, które są także źródłem witamin i mikroelementów.
 4. Źródłem białka mogą być zarówno produkty odzwierzęce, jak i roślinne – warto urozmaicać dietę i korzystać z różnych źródeł białka.

Sprawdź, jak odpowiednio przygotowywać posiłki dla dziecka, w których znajdziesz m.in. białko – niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju małego organizmu. Pobierz książkę kucharską, która powstała we współpracy z dietetykiem.

Pobierz książkę kucharską

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.