MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Żywienie niemowląt. Źródło białka w diecie dziecka

Białko jest niezwykle ważnym budulcem rozwijającego się organizmu Twojego niemowlaka. Zadbaj więc o to, by w jego menu znalazła się odpowiednia ilość produktów zawierających ten składnik. Sprawdź, które produkty w diecie szkraba są dobrym źródłem białka.

3min. czytania Czer 14, 2024

Białko jest makroskładnikiem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. To właśnie dlatego wszyscy rodzice powinni zadbać o to, by zapewnić swoim dzieciom wysokiej jakości białko w odpowiedniej ilości. Pełnowartościowa dieta, uwzględniająca niezbędną ilość białek, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i składników mineralnych – daje gwarancję, że Twoje dziecko otrzymuje wszystkie składniki potrzebne do zdrowego rozwoju.

 

Pierwsze kroki

 

Dobre źródła białka w diecie niemowlaka

Istnieje wiele rodzajów białek, np. białka mleka kobiecego, białka mleka krowiego, białka roślinne, białka mięsa, białka zbóż. Zapotrzebowanie niemowląt na białko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia jest zwykle zaspokajane przez proteiny zawarte w mleku mamy. W momencie rozszerzania diety maluszka i wprowadzania do niej stałych pokarmów dodatkowym źródłem białka stają się dla niego także inne produkty. Sprawdź zatem, co jest źródłem białka dla niemowląt.

  • Źródła białka zwierzęcego: mięso czerwone, drób, ryby, jaja, produkty mleczne.
  • Źródła białka roślinnego: nasiona roślin strączkowych, czy otrzymywane z nich produkty, jak  tofu (niewielkie ilości białka znajdziesz także w zbożach, orzechach i warzywach).

Białko dostępne jest w wielu pokarmach, dlatego bardzo łatwo jest znaleźć taki produkt, który polubi Twoje dziecko. Warto również pamiętać o urozmaicaniu jadłospisu. Różnorodne menu zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wartościowe źródła białka, witamin i składników mineralnych

Spożywając produkty, które wymieniliśmy powyżej, Twoje dziecko korzysta nie tylko z zawartego w nich białka, ale też z cennych witamin i składników mineralnych.

  • Mięso – zawiera żelazo hemowe, czyli żelazo w formie dobrze przyswajalnej przez organizm.
  • Ryby morskie zawierają jod i kwasy tłuszczowe omega-3 (w tym niezbędne dla rozwoju mózgu DHA).
  • Produkty mleczne zawierają wapń oraz witaminy B2 i B12.
  • Rośliny strączkowe są źródłem węglowodanów oraz cennych mikroelementów, np. biała fasola zawiera dużo wapnia oraz żelaza.

Ilość białka w diecie dziecka

Ilość dostarczanego organizmowi białka wpływa na tempo wzrostu Twojego dziecka. Spożycie białka zwierzęcego, zwłaszcza tego pochodzącego z produktów mlecznych, może powodować zbyt szybki wzrost maluszka. W efekcie może to skutkować wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI niemowlaka). Z tego powodu należy unikać nadmiaru białka zwierzęcego w jadłospisie, szczególnie do 12. miesiąca życia.

Dbałość o odpowiednią ilość wysokiej jakości białka w menu dziecka jest ważnym elementem komponowania dobrze zbilansowanej diety. Wybór właściwych produktów białkowych może mieć długotrwały wpływ na metabolizm i zdrowie Twojego maluszka.

Zapamiętaj!

  1. Prawidłowo skomponowana dieta zawiera zarówno białka, tłuszcze, jak i węglowodany.
  2. Białko jest niezbędne, aby maluszek mógł odpowiednio się rozwijać i rosnąć.
  3. Ważne jest, aby dostarczać białka z produktów dobrej jakości, które są także źródłem witamin i mikroelementów.
  4. Źródłem białka mogą być zarówno produkty odzwierzęce, jak i roślinne – warto urozmaicać dietę i korzystać z różnych źródeł białka.

Sprawdź, jak odpowiednio przygotowywać posiłki dla dziecka, w których znajdziesz m.in. białko – niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju małego organizmu. Pobierz książkę kucharską, która powstała we współpracy z dietetykiem.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.