MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak sobie radzić z jadkiem i niejadkiem?

Być może zastanawiasz się, jak powinnaś dbać o żywienie maluszka. Dzieci jednak nie są takie same – bywają te wiecznie głodne i małe niejadki. Sprawdź, ile posiłków i jakie porcje zapewnią maluszkowi zdrowy rozwój.

5min. czytania Sty 15, 2024

Twoje dziecko nie chce jeść lub ma nadmierny apetyt? Oba zachowania mogą okazać się problemem. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w żywieniu niemowląt i małych dzieci jest ich przekarmianie. Rodzicom nieustannie wydaje się, że ich dzieci jedzą zbyt mało, co skutkuje podawaniem zbyt dużej liczby posiłków i zbyt dużych porcji. Tymczasem maluszek to nie mały dorosły i jego potrzeby są zupełnie inne. W związku z tym wielkości jego porcji powinny być mniejsze.

 

girl eating

 

Dopuść dziecko do głosu

Podobnie jak dorosły, małe dziecko może mieć raz lepszy, raz gorszy apetyt. Jeśli jego rozwój jest prawidłowy i maluszek odpowiednio przybiera na masie ciała, można pozwolić mu zadecydować o ilości spożywanego pokarmu. Jest to zgodne z najnowszym schematem żywienia niemowląt, który mówi, że to rodzic podejmuje decyzję, co, kiedy i jak zostanie podane dziecku – ale to dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje.

Czy wiesz, że...

Jeśli karmisz dziecko piersią, a ono bardzo słabo przybiera na wadze, zgłoś się do lekarza. Pediatra sprawdzi, jaka może być przyczyna problemu. Być może konieczna będzie wizyta w poradni laktacyjnej, w której specjalista sprawdzi technikę karmienia. Lekarz może zalecić też wprowadzenie mleka modyfikowanego lub rozpoczęcie rozszerzania diety.

Sygnały głodu i sytości

Dla wielu rodziców apetyt ich dziecka jest wyznacznikiem zdrowia. Warto uważnie obserwować dziecko. Dlatego zapoznaj się, jak prawidłowo odczytywać sygnały głodu i sytości, które wysyła do Ciebie maluszek.

 • otwiera usta i przesuwa się w kierunku łyżeczki
 • może próbować zagarniać jedzenie w kierunku ust
 • może pokazywać paluszkiem jedzenie albo łapać za łyżkę

 

Wiek dziecka  Kiedy jest głodne Kiedy jest najedzone
Dziecko do 6. miesiąca
 • płacze lub się denerwuje
 • macha rączkami i nóżkami
 • śmieje się do karmiącej osoby
 • na widok łyżeczki otwiera buzię
 • wypluwa smoczek, przestaje ssać, może nawet zasnąć
 • odwraca głowę od łyżeczki
Dziecko po 6. miesiącu
 • odwraca głowę od łyżeczki, zaciska usta
 • wypluwa jedzenie lub je odpycha
 • staje się rozkojarzone, zaczyna się interesować tym, co dzieje się wokół

 

Należy pamiętać o kontrolowaniu przyrostów masy ciała na siatkach centylowych, żeby zobaczyć, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Wygodne narzędzie pozwoli Ci być zawsze na bieżąco – w każdej chwili możesz sprawdzić, w którym kanale centylowym jest Twoje dziecko. W przypadku niejadków należy zwrócić uwagę, czy tempo wzrostu nie jest zbyt małe, a w przypadku dzieci ze sporym apetytem – czy wskaźniki nie rosną zbyt szybko.

 

babies who are on weight

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które znajdują się na skrajnych centylach. Jeśli maluszek prawidłowo przybiera na wadze i właściwie się rozwija, jest pogodny, wesoły, chętnie się bawi – nie ma powodów do obaw. Bez względu na to, czy Twoje dziecko to mały żarłoczek, czy niejadek, unikaj podawania mu przekąsek między właściwymi posiłkami, gdyż każda – nawet mała – przegryzka odgrywa rolę posiłku.

Czy wiesz, że...

Siatki centylowe pozwolą Ci czuwać nad rozwojem Twojego dziecka. Uwzględniają one zazwyczaj dwa parametry: masę i długość ciała. Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą być wyższe lub niższe, cięższe bądź nieco lżejsze – występowanie różnic jest naturalne. Pamiętaj jednak, że wartości poniżej 3. centyla oraz powyżej 97. centyla powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść?

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść i nie spożyje posiłku w ciągu 15–20 minut, zabierz talerzyk i do niczego go nie zmuszaj. W przeciwnym bowiem razie maluszek zacznie kojarzyć posiłki z czymś mało przyjemnym. Jeśli od czasu do czasu nie chce jeść, niech nie je. Gdy minie kilka godzin, prawdopodobnie zgłodnieje i zje więcej.

 

fussy eater

 

Jak przekonać niejadka do zdrowej i urozmaiconej diety?

Aby zapewnić niejadkowi zdrowy rozwój, postaraj się trzymać kilku poniższych zasad.

step1Odpowiedni moment na nowości

Aby dziecko polubiło nowości, potrzebuje czasu. Ważne jednak, aby nie serwować mu kulinarnych niespodzianek, kiedy jest w słabej kondycji, przeziębione lub ząbkuje. Apetyt jest wtedy słabszy, a wówczas to, co nieznane, może zniechęcić do jedzenia.

 

step2Właściwa konsystencja

Z pewnością atrakcją po spożywaniu papek stają się potrawy, które nie mają już konsystencji gładkiego przecieru. Po 7. miesiącu życia można podać maleństwu ugotowany na miękko ryż czy rozgnieciony kawałek ziemniaka albo banana. Konsystencja dań gotowych dla najmłodszych zmienia się wraz z wiekiem, dzięki czemu na każdym etapie jest odpowiednio dostosowana do potrzeb i umiejętności dziecka – od gładkich przecierów, przez posiłki z niewielkimi, a potem większymi cząstkami, sprzyjającymi urozmaiceniu diety oraz nauce żucia i gryzienia.

step3Zgodnie z upodobaniami

Czasem po prostu maluszkowi nie smakuje dana potrawa. Jeśli nie lubi akurat przecieru z brzoskwiń, można zastąpić go przecierem z jabłek. Gdy nie przepada za kalafiorem, można mu zaproponować inne warzywa, takie jak np. brokuł. W przypadku starszych pociech dochodzi jeszcze chęć dokonania samodzielnego wyboru – czy Junior zje dziś kanapkę z twarożkiem, owsiankę, a może omlet? Warto przystać na decyzję dziecka, o ile nie utrudni Ci to zasadniczo realizacji planu dnia.

step4To samo na kilka sposobów

Aby trafić w gust maluszka, można testować serwowanie mu danego produktu na różne sposoby. Warzywa można ugotować w wodzie, na parze, podać surowe lub pieczone. Podobnie z owocami dostępnymi w różnych wydaniach: soki lub musy owocowe jako dodatek do kaszki. Mleko zaś to nie tylko napój w szklance – może Twojej pociesze bardziej zasmakują jogurt, kefir, maślanka lub twarożek.

step5

Do wyboru tylko zdrowe przekąski

W czasie posiłków przygotowanych dla starszego dziecka można otoczyć danie różnymi zdrowymi przekąskami, podanymi na kolorowych miseczkach i talerzykach. Warto, aby niemowlę samo mogło po nie sięgać, zgodnie ze swoim upodobaniem.

Jak postępować z maluszkami, które ciągle chcą jeść?

Przede wszystkim pamiętaj, aby dziecku podawać 5–6 posiłków w ciągu dnia. Zrezygnuj też z przekąsek między posiłkami. Liczba posiłków, które powinny być spożywane przez maluszka w danym wieku, została określona w schemacie żywienia dzieci w 1. roku życia. Pamiętaj jedynie o tym, że podane są tam wartości średnie – a każde dziecko jest inne! Rozmiar porcji też jest ważny – powinien być dopasowany do wieku maluszka. Jeśli na etapie rozszerzania diety zdecydujesz się na podawanie gotowych obiadków dla niemowląt, wówczas będziesz mieć pewność, że ich wielkość jest dostosowana do wieku Twojego dziecka.

Zadbaj o regularność posiłków. Postaraj się również, aby były one spożywane w spokojnej atmosferze. Najlepiej, abyście jedli je wspólnie, przy rodzinnym stole. Staraj się nie dopuszczać do sytuacji, gdy dziecko podczas jedzenia koncentruje się na czymkolwiek innym. Nie włączaj mu bajek i nie pokazuj zabawek. Maluszek powinien być skupiony wyłącznie na jedzeniu! 

Masz w domu małego niejadka albo wręcz przeciwnie – maluszka z dużym apetytem? Zobacz, jak możesz zachęcić dziecko do zdrowego żywienia. Poznaj przepisy, które dla Was przygotowaliśmy !

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.