Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
małe-dziecko-próbujące-arbuza

Jak sobie radzić z jadkiem i niejadkiem?

Dowiedz się, ile posiłków i jakie porcje podawać dziecku, by dostarczyć mu właściwą ilość składników odżywczych potrzebnych do rozwoju.

środa, 02.11.2016

Twoje dziecko nie chce jeść lub też wydaje Ci się, że ma nadmierny apetyt? Jednym z najczęściej popełnianych błędów w żywieniu niemowląt i małych dzieci jest ich przekarmianie. Rodzicom nieustannie wydaje się, że ich dzieci jedzą zbyt mało, skutkiem czego podają zbyt dużą liczbę posiłków i zbyt duże ich porcje. Tymczasem maluch to nie mały dorosły i  jego potrzeby są zupełnie inne, a wielkości porcji relatywnie mniejsze. Dowiedz się, ile posiłków i jakie porcje podawać dziecku, by dostarczyć mu właściwą ilość składników odżywczych potrzebnych do rozwoju.

Dopuść dziecko do głosu
Najnowszy schemat żywienia niemowląt mówi, że to rodzic decyduje, co dziecko je, KIEDY i JAK będzie podane, ale to dziecko decyduje, CZY i ILE zje. Należy pozwolić maluchowi na samodzielne decydowanie o tym, czy zje posiłek, czy nie, o ile jego wzrastanie i rozwój są prawidłowe. 

Sygnały głodu i sytości
Dla wielu mam apetyt ich dziecka jest wyznacznikiem ich zdrowia. Jeśli maluszek traci apetyt lub wręcz nie chce jeść, zaczynają się niepokoić i zastanawiać, czy przypadkiem nie dzieje się coś złego. Naucz się prawidłowo odczytywać sygnały głodu i sytości, które wysyła do Ciebie, niepotrafiące jeszcze mówić, dziecko.

Naucz się rozpoznawać, czy dziecko jest głodne /najedzone:

Dziecko do 6. miesiąca

Kiedy jest głodne:

 • płacze lub się denerwuje
 • macha rączkami i nóżkami
 • śmieje się do karmiącej osoby
 • na widok łyżeczki otwiera buzię

Kiedy jest najedzone:

 • wypluwa smoczek, przestaje ssać, może nawet zasnąć
 • odwraca głowę od łyżeczki

Dziecko po 6. miesiącu

Kiedy jest głodne:

 • otwiera usta i przesuwa się w kierunku łyżki
 • może próbować zagarniać jedzenie w kierunku ust
 • może pokazywać paluszkiem albo łapać za łyżkę

Kiedy jest najedzone:

 • odwraca głowę od łyżki, zaciska usta
 • wypluwa jedzenie lub odpycha je
 • staje się rozkojarzone, zaczyna się interesować tym, co się wokół dzieje

W przypadku dzieci, które lubią jeść, dodatkowo szczególną uwagę należy zwracać na wielkość porcji. Żołądek dziecka to ok. 1/3 wielkości pojemności żołądka osoby dorosłej, o tyle samo mniejsze powinny być podawane mu porcje.

W obu przypadkach należy kontrolować siatki centylowe, żeby zobaczyć, czy dziecko prawidłowo się rozwija. W przypadku niejadków należy zwrócić uwagę, czy tempo wzrostu nie jest zbyt małe, a w przypadku jadków, czy tempo wzrostu nie jest zbyt duże. Uwagę należy zwrócić na dzieci, które znajdują się na skrajnych centylach. Jeśli maluszek, mimo skromnego jedzenia, przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija, jest pogodne, wesołe, chętnie się bawi – nie ma powodów do obaw. Bez względu na to, czy Twoje dziecko to jadek, czy niejadek, unikaj podawania mu przekąsek między właściwymi posiłkami, gdyż każda przekąska spełnia rolę posiłku.

Co zrobić, gdy moje dziecko nie chce jeść?

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść i nie zje posiłku w ciągu 15-20 minut, zabierz talerzyk i nie wmuszaj w niego jedzenia, w przeciwnym razie maluszek zacznie kojarzyć posiłki jako coś nieprzyjemnego. Jeśli nie chce jeść, niech nie je. Gdy minie kilka godzin, zgłodnieje i zje więcej.

Sposoby na jadka i niejadka

 • nie podawaj więcej niż 5-6 posiłków w ciągu dnia
 • zrezygnuj z przekąsek między posiłkami
 • czas trwania posiłku nie powinien przekroczyć 15-20 minut

Obejrzyj film i dowiedz się więcej o jadkach i niejadkach:

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.