MyFeed Personalized Content
13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Rozwój psychiczny i emocjonalny niemowlaka

Rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka to długotrwały proces. Twój skarb w pierwszym roku życia będzie uczył się wyrażać to, co czuje. To bardzo ważny moment w kształtowaniu się jego osobowości. Podpowiadamy, jak postępować, aby dziecko umiało w dorosłym życiu budować relacje z innymi ludźmi i okazywać własne emocje!

7min. czytania Sty 22, 2024

To, co Twój maluszek wyniesie z domu, zaowocuje w jego dorosłym życiu. Rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka trwa wiele lat. W pierwszych miesiącach życia maluszek uczy się budować relacje z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami, które będzie pielęgnował i zgłębiał w kolejnych latach życia. Podpowiadamy, co należy robić, aby ukształtować małego człowieka, jednocześnie dbając o jego emocjonalność i psychikę.

Rola rodziców w rozwoju psychicznym i emocjonalnym dziecka

Kiedy na świat przychodzi maluszek, za jego zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój odpowiadają rodzice. Mama i tata mają duży wpływ na to, jak ukształtuje się psychika niemowlaka oraz jego emocje. Kontakt skóra do skóry (kangurowanie) najpierw z mamą po porodzie, a potem z tatą, kołysanie, przytulanie, całowanie małych stópek oraz wspólne chwile z rodzicami spędzone na karmieniu, kąpieli i pielęgnacji to dla dziecka niesamowicie ważne spotkanie z emocjami, miłością oraz bliskością po narodzinach. To także najlepsza podstawa do budowania innych relacji w późniejszym życiu.

Dzięki rodzicom dziecko doświadcza i uczy się relacji międzyludzkich, oni są dla maluszka wzorem do naśladowania i powtarzania drobnych gestów. Od mamy i taty w dużej mierze zależy to, czy dziecko będzie potrafiło poradzić sobie z emocjami i uczuciami, które pozna na przestrzeni najbliższych miesięcy oraz lat, czy w przyszłości uwierzy we własne możliwości i nawiąże relacje z rówieśnikami i osobami z jego otoczenia.
 

Ważne

Rodzice mają ogromny wpływ na to, jaki charakter będzie miało ich dziecko. Czy będzie w przyszłości silną, stanowczą i towarzyską osobą, czy też nieśmiałym lub zamkniętym w sobie człowiekiem, który nie wierzy we własne siły. Oczywiście wiele zależy od genów, ale to mama i tata przekazują najważniejsze wartości, uczą wrażliwości i pokazują dziecku, jak budować więzi rodzinne. Maluszek uczy się określonych postaw i zachowań, obserwując je u rodziców, a potem powiela je w swoim zachowaniu, dlatego bądź dla niego wzorem godnym naśladowania!

Rozwój inteligencji emocjonalnej u niemowlaka

Twój niemowlak w pierwszych miesiącach życia będzie komunikować kilka podstawowych stanów emocjonalnych: radość, złość, smutek, zadowolenie, strach, lęk, nieśmiałość oraz zawstydzenie. Zdolność do wyrażania tych emocji jest wrodzona. Na początku dziecko będzie okazywało to, co czuje za pomocą płaczu, a wraz z rozwojem zacznie łączyć stany emocjonalne np. z gestykulacją i mimiką.

Dzięki kolejnym skokom rozwojowym, kształtowaniu się mózgu oraz ciągłej nauce maluszek będzie mógł rozwinąć się emocjonalnie. Obserwacje otaczającej go rzeczywistości, kontakty z bliskimi i nauka nowych emocji sprawią, że niemowlak zacznie wyrażać to, co czuje, i podkreślać swoją osobowość.
 

mama czyta dzieciom

 

Rozwój psychiki u niemowlaka

Jeśli chodzi o sferę psychiki, na początku maluszek okazuje uczucie frustracji i gratyfikacji. Dziecko lubi być nagradzane i denerwuje się, jak czegoś nie dostaje, gdy tego bardzo się domaga. Jest jeszcze niedojrzałe i nie potrafi radzić sobie z niezadowoleniem. Z czasem niemowlę uczy się także, czym jest głód i sytość, zimno oraz ciepło czy ból i jego brak. Do zadań rodziców należy zaspokajanie tych potrzeb w taki sposób, aby dziecko czuło się bezpieczne i kochane. Bliski kontakt z mamą i tatą jest na tym etapie bardzo ważny. Na bazie tej pierwotnej więzi dziecko będzie później budować relacje z innymi ludźmi. Do maluszka z każdym kolejnym dniem po porodzie docierają kolejne nowe bodźce z zewnątrz, a rozwój psychiczny dziecka nierozerwalnie wiąże się z dojrzewaniem całego układu nerwowego.

Między 2. a 6. miesiącem rozwijają się zdolności poznawcze i motoryczne dziecka. Bobas ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, a potem także pamięć. Co ciekawe, dopiero w 8. miesiącu odkrywa swoją tożsamość i zaczyna rozumieć, że nie tworzy jedności z mamą. W tym czasie pojawia się lęk separacyjny i strach przed rozłąką z rodzicem. Dziecko staje się ciekawe świata, popada w zdumienie i uczy się wyrażać swoje zdanie oraz potrzeby. Różne doświadczenia, przeżycia i ważne wydarzenia z życia pomogą maluszkowi w zdobywaniu nowych umiejętności i będą kształtować go jako człowieka.
 

mama z niemowlakiem na łące

 

Jak wspierać rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka?

Wspierając rozwój emocjonalny swojego dziecka, zwiększasz szanse na to, że maluszek poradzi sobie w życiu, będzie czuł się spełniony i szczęśliwy. Jak zatem dbać o emocje i psychikę niemowlaka? Przede wszystkim podaruj dziecku mnóstwo czułości oraz miłości. Okazuj uczucia, ale też panuj nad własnymi emocjami i ucz maluszka, jak ma postępować w danej sytuacji.

Ważne

Uświadamiaj małego człowieka od samego początku, że pojawiające się emocje czasami nie są od nas zależne, jednak bierzemy pełną odpowiedzialność za to, jak na nie reagujemy. Dziecko musi wiedzieć, że jeżeli jest zadowolone, może skakać i tańczyć z radości. Jednak, kiedy poczuje złość, nie może uderzyć kolegi z piaskownicy. Na początku te lekcje mogą być trudne dla maluszka, ale z czasem nauczy się, jak prawidłowo należy się zachować.

Reaguj także na to, kiedy Twoje dziecko wyrazi stan swojego ducha. Gdy będzie smutne, przytul i ucałuj je. Kiedy będzie się cieszyło, razem z nim się śmiej. Jeżeli coś dziecku się uda, naucz maluszka klaskać w rączki. To tylko niektóre drobne gesty, które mają wielką moc i pozwalają rozwijać się Twojemu małemu odkrywcy.

klaszczące niemowlę

 

Zaspokajaj potrzeby dziecka

Twój niemowlak w pierwszych miesiącach ma nieco ograniczone możliwości, aby komunikować się ze światem. To, co czuje, na początku wyraża grymasem i płaczem, a po kolejnych skokach rozwojowych uczy się gaworzyć, zaczyna pokazywać na przedmioty paluszkiem, a potem próbuje wypowiadać pierwsze słowa. Twoim zadaniem jest reagowanie i zaspokajanie potrzeb dziecka. Od tych najprostszych, jak zaspokojenie głodu i komfortu suchej pieluszki, aż po potrzebę bycia kochanym czy rozumianym.

Aby maluszek mógł zdrowo się rozwijać pod względem fizycznym i psychicznym, potrzebuje Twojego nieustannego wsparcia, opieki, troski i rodzicielskiej uwagi. Kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, rozbudzi się w nim nieodparta ciekawość świata, którą możesz zaspokajać poprzez wspólne zabawy edukacyjne oraz obserwację otoczenia. Tym sposobem będziesz uczyć przez zabawę i dasz to, co najcenniejsze swój czas!
 

bawiące się niemowlę z mamą

 

Codzienna rutyna – czy na pewno jest aż taka zła?

Powtarzalność pewnych czynności dla osoby dorosłej może być męcząca i po prostu nudna. A jak codzienna rutyna wpływa na Twoje dziecko? Okazuje się, że rytm dnia, który wyznaczają pory karmienia, spacery, drzemki i zabawy, jest bardzo potrzebny, aby maluszek mógł poczuć się bezpiecznie.

Wbrew pozorom taka monotonia pozwala dziecku utrwalić pewne ramy i poczuć się pewnie w świecie, który każdego dnia je zaskakuje i pozwala na odkrywanie nowych umiejętności. To dlatego Wasze małe tradycje i domowe rytuały (np. czytanie bajek) są bardzo ważne, ponieważ pomagają niemowlakowi, a potem także Juniorowi zrozumieć otaczający świat i oswoić się z nim.

Ważne

Chcesz, żeby dziecko poznawało świat, uczyło się nowych emocji, kształtowało swoją psychikę, a przy okazji pielęgnowało bliskość z rodzicami? Zacznij mu czytać książeczki! Rób to od samego początku – możesz czytać nawet niemowlakowi. Niech to będzie Wasz wieczorny rytuał przez zaśnięciem. Im starsze dziecko, tym większa szansa na to, że zacznie przeżywać przygody bohaterów bajek, zwiększy swój zasób słów, pobudzi wyobraźnię i nauczy się, jak zachować się w danej sytuacji. Psychologowie twierdzą, że to jeden z najlepszych sposóbów na stymulowanie rozwoju psychicznego i emocjonalnego u małych dzieci, dzięki któremu maluszek może zacząć szybciej mówić i łatwiej będzie nawiązywać interakcje z rówieśnikami. Zaczynajcie od kilku minut i wraz wiekiem dziecka wydłużajcie czas wspólnego czytania. To naprawdę działa!

Każde dziecko rośnie w oczach, a jego rozwój w 1. roku życia jest bardzo intensywny. To, jaką osobą w dorosłym życiu będzie Twój maluszek, zależy w dużej mierze także od Ciebie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym kilku wskazówkom będziesz wiedzieć, jak zadbać o jego emocje i psychikę. Nie zapominaj także o wspieraniu rozwoju ruchowego i sensorycznego Twojego szkraba, aby dziecko rozwijało się prawidłowo pod każdym względem.

Pamiętaj, że to jednak zdecydowanie nie koniec kształtowania się osobowości dziecka. Przed Wami jeszcze wiek poniemowlęcy, który potrwa aż do 3. roku życia maluszka, a w nim nauka nowych zasad, samodzielności i czas na nowe emocje, takie jak: upór, negację i protest.

 

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Jak można wspierać rozwój rocznego dziecka?

Rodzice mają ogromny wpływ na rozwój swojego Maluszka. Wraz z wiekiem Twoje Dziecko będzie coraz bardziej zainteresowane odkrywaniem otaczającego go świata. W okolicach pierwszych urodzin dzieci zaczynają bardzo aktywnie się przemieszczać, często stawiają też pierwsze kroki, przy których początkowo potrzebują pomocy rodziców, aby nabrać pewności siebie. W tym czasie Twój Maluszek będzie również coraz śmielej wyrażać swoje zdanie oraz okazywać emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Aby wesprzeć swoją roczną pociechę możesz organizować dla dziecka zabawy pomagające w poznawaniu kształtów i kolorów, a także nowych dźwięków i słów. To także czas, w którym warto doceniać wszystkie nowe umiejętności Maluszka – Twoje Dziecko widząc Twoją radość będzie powtarzać je wielokrotnie, utrwalając w sobie nowe nawyki.    

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.