MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista

Wkrótce po urodzeniu przeprowadza się kontrolę zdrowia dziecka, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Zapoznaj się z naszą listą pytań do położnej lub lekarza pediatry. Skonsultuj z odpowiednim specjalistą takie kwestie, jak kontrola wagi dziecka czy wymagane szczepienia. Razem z nami przygotuj się do wizyty i poznaj najczęściej zadawane pytania. Być może Twoje brzmią podobnie!

3min. czytania Sty 15, 2024

O co można zapytać na pierwszej wizycie kontrolnej z noworodkiem? Świeżo upieczeni rodzice bardzo często mają mnóstwo pytań, co jest całkowicie normalne. Aby pomóc Ci rozwiać niektóre wątpliwości, przygotowaliśmy krótką checklistę z popularnymi zagadnieniami, o które warto zapytać położną lub pediatrę. 

Ile trwa kontrolna wizyta z noworodkiem? 

Czas trwania wizyty kontrolnej z noworodkiem może się różnić w zależności od placówki medycznej oraz stanu zdrowia dziecka. Zazwyczaj wizyty trwają od 30 do 60 minut. Podczas takiego spotkania lekarz sprawdza stan zdrowia maluszka, w tym jego wzrost oraz wagę. Lekarz również ogląda skórę, oczy czy uszka szkraba. Specjalista z pewnością zada Ci też kilka pytań dotyczących karmienia noworodka, ilości pieluszek czy koloru kupki. 

Jakie dokumenty wziąć na pierwszą wizytę u pediatry? 

Na wizytę do lekarza koniecznie zabierz książeczkę zdrowia dziecka i wypis ze szpitala. Możesz także do torby włożyć dokumenty i wyniki badań z ciąży. Specjalista powinien mieć wszystkie informacje pod ręką, które dotyczą Twojego noworodka.  

O co warto zapytać położną lub pediatrę – checklista 

Jest naprawdę mnóstwo kwestii, które można poruszyć z położną lub pediatrą. Przede wszystkim skupi się na tych zagadnieniach, które dotyczą bezpośrednio Ciebie i maluszka. Możesz dopytać o karmienie piersią, pielęgnację dziecka, jego prawidłowy rozwój, szczepienia itp. Poniżej znajdziesz checklistę, którą stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie. Oto kilka przykładowych pytań. 

  1. Czy waga dziecka jest prawidłowa i mieści się w siatkach centylowych lub czy jest w normie?
  2. Które szczepienia dziecka są obowiązkowe i zalecane oraz kiedy należy je wykonać?
  3. Ile powinien spać noworodek i co zrobić, jeśli dziecko ma problemy ze snem?
  4. Czy noworodek może spać na poduszce lub pod kołderką? Jakie akcesoria są bezpieczne dla dziecka w trakcie snu?
  5. W jaki sposób można zmniejszyć SIDS (tzw. zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt)?
  6. W jaki sposób prawidłowo karmić piersią lub butelką?
  7. Jakie badania profilaktyczne czekają maluszka w 1. roku życia?
  8. Czy można w jakiś sposób sprawdzić słuch małego dziecka?
  9. W jaki sposób bezpiecznie kąpać dziecko i jakich akcesoriów do kąpieli używać?
  10. Jak bezpiecznie przycinać paznokcie dziecka?


Pamiętaj, że to tylko część pytań do położnej lub pediatry, które najczęściej zadają świeżo upieczeni rodzice. Zachęcamy Cię, aby spisać na kartce własne wątpliwości i rozwiać je przy okazji rozmowy ze specjalistą. Sprawdź też, jak zazwyczaj przebiegają spotkania z położną oraz wizyty u lekarza pediatry.

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.