Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Nauka chodzenia

Pierwszy kroczek dziecka

Pierwszy kroczek to długo wyczekiwany etap w rozwoju dziecka. Zastanawiasz się, kiedy Twój maluch wyruszy na dwóch nóżkach na podbój świata, w poszukiwaniu przygód? 

poniedziałek, 22.01.2018

Kiedy dziecko zacznie chodzić?
10 miesięcy? Roczek? 15 miesięcy? 18 miesięcy? 
Rodzice z niecierpliwością oczekują chwili, kiedy ich maluch zacznie chodzić, ale każde dziecko dochodzi do tego etapu w swoim czasie. Pierwsze kroki, podobnie jak nauka mowy, następują w różnym wieku. Dojrzałość fizjologiczna to jeszcze nie wszystko. Niektóre dzieci bardzo wcześnie zaczynają samodzielnie chodzić, a inne długo się zastanawiają, zanim zrobią swój pierwszy krok. Może minąć kilka tygodni a nawet miesięcy od momentu, w którym dziecko próbuje stawiać pierwsze kroki z pomocą bliskich, aż do chwili, w której „puści się” ich ręki. Z reguły dzieci zaczynają chodzić między pierwszym (najwcześniejszy okres) a drugim rokiem życia (najpóźniejszy okres). 

Jeśli niepokoi Cię to, że Twój maluch jeszcze nie chodzi, porozmawiaj o tym z pediatrą, który w razie potrzeby skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty (neurologa lub ortopedy).

Od pełzania do pozycji stojącej
Zanim dziecko wykona pierwsze kroczki, wiele miesięcy będzie najpierw uczyło się jak przejść do pozycji na czworakach, siedzącej, a potem jak zacząć się przemieszczać. Żądny nowych przygód maluch zrobi wszystko, by dotknąć, zobaczyć i poczuć nowe rzeczy. Na czworakach, czy też w pozycji leżącej – wszystko jedno w jakim „stylu”, ważne, że się przemieszcza. Przygotuj się na to, że podczas pierwszych prób stawania na nóżkach, maluch będzie korzystał z Twojej pomocy. Daje mu to pewność i swobodę ruchu. Nawet wtedy, gdy trzyma się już tylko jednego palca, nadal potrzebuje Twojego wsparcia i obecności.

Pierwsze buty dla dziecka
W domu nie ma konieczności zakładania dziecku bucików. Chodzenie na boso lub w antypoślizgowych skarpetkach to najlepszy sposób, by wykształcić odruchy, a następnie nawyk prawidłowego stawiania stopy.  Poza domem warto postawić na miękkie i lekkie buciki ze sztywnym napiętkiem, zadartym lekko noskiem i elastyczną, dobrze zginającą się podeszwą, najlepiej sznurowane, by dobrze trzymały nóżkę. 

Jak zabezpieczyć dom, gdy dziecko zaczyna chodzić?
Nie możesz się nadziwić, widząc, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki, ale w trosce o jego bezpieczeństwo chcesz za nim wszędzie chodzić? Martwisz się, że Twój, póki co, niesprawnie poruszający się maluch zrobi sobie krzywdę, ucząc się chodzić? Nie martw się, w większości przypadków, upadki i różnego rodzaju potknięcia nie są groźne. Nawet jeśli są powodem ogromnej liczby siniaków, nie panikuj, ale ku przestrodze zadbaj o zabezpieczenie wszystkich rogów mebli, schowaj głębiej wszystko, co może się stłuc lub może stanowić zagrożenie. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Dominisia

Już nie mogę się doczekać aż mój mały brzdąc zacznie chodzić na dwóch nóżkach :D

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.