MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Pierwszy kroczek dziecka

Chwila, gdy dziecko postawi pierwszy kroczek, to długo wyczekiwany moment. Zastanawiasz się, kiedy Twój maluszek wyruszy na dwóch nóżkach na podbój świata w poszukiwaniu przygód? Sprawdź, jak wspierać małego szkraba w nauce chodzenia i kiedy jest najlepszy czas na zakup pierwszych bucików.

4min. czytania Sty 15, 2024

Każdy rodzic z dumą obserwuje, jak jego dziecko rośnie i osiąga kolejne etapy rozwoju. Bardzo możliwe, że Wasz skarb ma już za sobą pierwsze kroki, a być może jeszcze długo po ukończeniu roczku nie kwapi się do chodzenia. Czy należy się martwić? A jeśli właśnie odważnie ruszył przed siebie, jak zapewnić mu bezpieczną przestrzeń?

 

The first step of the child 1

 

Kiedy dziecko zacznie chodzić?

Rodzice zwykle zadają sobie pytania, ile czasu potrzeba, aby ich maluszek zaczął chodzić. Warto wiedzieć, że dzieci stawiają pierwsze kroczki w różnym wieku. Niektóre maluszki bardzo wcześnie zaczynają chodzenie, a inne długo się zastanawiają, zanim zrobią swój pierwszy krok. Może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy od momentu, w którym Twoje dziecko spróbowało postawić pierwsze kroki z pomocą bliskich, aż do chwili, w której „puści się” ich ręki. Z reguły dzieci zaczynają chodzić krótko przed 1. urodzinami lub zaraz po nich. Ten czas może się jednak nieco wydłużyć – pamiętaj, że każdy maluszek jest zupełnie inny.

Ważne

Jeśli niepokoi Cię to, że Twój maluszek jeszcze nie chodzi, porozmawiaj o tym z pediatrą, który w razie potrzeby skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty (neurologa lub ortopedy).

Od pełzania do pozycji stojącej

Zanim dziecko wykona pierwsze kroczki, wiele miesięcy będzie uczyło się, jak przejść z pozycji siedzącej do pozycji na czworakach, a potem jak zacząć się przemieszczać. Żądny nowych przygód maluszek zrobi wszystko, by dotknąć, zobaczyć i poczuć nowe rzeczy. Na czworakach, czy też leżąc na brzuchu – wszystko jedno w jakim „stylu”, ważne, że się przemieszcza. Przygotuj się na to, że podczas pierwszych prób stawania na nóżkach maluszek będzie korzystał z Twojej pomocy. Daje mu to pewność i swobodę ruchu. Nawet wtedy, gdy trzyma się już tylko jednego palca, nadal potrzebuje Twojego wsparcia i obecności.

 

The first step of the child 2

 

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Pierwsze próby stawiania kroków są trudne nie tylko dla maluszka, ale i dla rodzica, który musi prowadzać dziecko w pozycji wyjątkowo niewygodnej, z pochylonymi plecami. Stabilna zabawka do pchania, która będzie solidnym oparciem i nie będzie zbyt szybko odjeżdżała, to urozmaicenie dla dziecka i udogodnienie dla opiekuna. Sprawdź, jak jeszcze możesz wspierać maluszka w nauce chodzenia

 

The first step of the child 3

 

Pierwsze buty dla dziecka

W domu nie ma konieczności zakładania dziecku bucików. Chodzenie na boso lub w antypoślizgowych skarpetkach to najlepszy sposób, by ćwiczyć małe stópki. Kiedy dziecko zacznie już z pomocą rodzica stawiać niepewne kroczki, warto kupić maluszkowi pierwsze miękkie i lekkie buciki – przydadzą się szczególnie poza domem. Powinny mieć lekko zadarty nosek i elastyczną, dobrze zginającą się podeszwę. Buciki, najlepiej sznurowane, powinny dobrze trzymać nóżkę. Pamiętaj, że decyzję o obuwiu ortopedycznym powinien podjąć ortopeda, gdy zdiagnozuje u dziecka wadę stópek.

 

The first step of the child 4

 

Jak zabezpieczyć dom, gdy dziecko zaczyna chodzić?

Nie możesz się nadziwić, widząc, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki? W trosce o jego bezpieczeństwo chcesz za nim wszędzie nadążyć? Masz obawy, że Twój maluszek zrobi sobie krzywdę, ucząc się chodzić? Nie martw się, w większości przypadków upadki i różnego rodzaju potknięcia nie są groźne. Nawet jeśli są powodem wielu siniaków, nie panikuj. Zadbaj jednak wcześniej o zabezpieczenie wszystkich rogów mebli, schowaj głębiej wszystko, co może się stłuc lub stanowić zagrożenie dla dziecka.

 

The first step of the child 5


icon

 

 Pytania i odpowiedzi


 

1. Kiedy dziecko zaczyna chodzić na palcach?
Zdarza się, że maluszki zaczynają chodzić na palcach zaraz po postawieniu pierwszego kroku. Jeśli jest to sporadyczne, nie należy się martwić. Dziecko w ten sposób ćwiczy utrzymanie równowagi. Jeżeli szkrab częściej chodzi na palcach niż na całych stopach, warto taką sytuację skonsultować z ortopedą. Może to bowiem obciążać przedstopie i powodować płaskostopie oraz wady postawy u maluszka. 

2. W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić?
Dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki w różnym wieku. Zazwyczaj ma to miejsce krótko przed 1. urodzinami lub zaraz po nich. Każde dziecko jest inne, dlatego ten czas może się nieco różnić. 

3. Jak dziecko zaczyna chodzić?
Dziecko rozpoczyna naukę chodzenia już wtedy, gdy próbuje z pozycji siedzącej przejść do raczkowania. Pierwsze próby przemieszczania się, a potem nauka stawania w łóżeczku czy przy meblach przygotowują bioderka i stópki do postawienia pierwszego kroku. 

4. Jak nauczyć dziecko chodzenia za rękę?
Zdrowych niemowląt nie powinno się podtrzymywać za ręce, aby szybciej zaczęły chodzić. Może to bowiem zaburzyć rozwój prawidłowej postawy ciała dziecka i przyczynić się do zwiększenia hiperlordozy lędźwiowej czy wypłaszczenia kifozy piersiowej i asymetrii, a także chodu na palcach i towarzyszącym mu przykurczom mięśniowym. Lepiej pozwolić dziecku przejść przez wszystkie etapy nauki chodzenia – od raczkowania, poprzez samodzielne stawanie przy meblach aż po pierwszy kroczek. 

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.