Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Pierwszy kroczek
Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Pierwszy kroczek dziecka

Chwila, gdy dziecko postawi pierwszy kroczek, to długo wyczekiwany moment. Zastanawiasz się, kiedy Twój maluszek wyruszy na dwóch nóżkach na podbój świata w poszukiwaniu przygód? Sprawdź, jak wspierać małego szkraba w nauce chodzenia i kiedy jest najlepszy czas na zakup pierwszych bucików.

poniedziałek, 28.10.2019

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Każdy rodzic z dumą obserwuje, jak jego dziecko rośnie i osiąga kolejne etapy rozwoju. Bardzo możliwe, że Wasz skarb ma już za sobą pierwsze kroki, a być może jeszcze długo po ukończeniu roczku nie kwapi się do chodzenia. Czy należy się martwić? A jeśli właśnie odważnie ruszył przed siebie, jak zapewnić mu bezpieczną przestrzeń?

Pierwsze kroki dziecka

Kiedy dziecko zacznie chodzić?

Rodzice zwykle zadają sobie pytania, ile czasu potrzeba, aby ich maluszek zaczął chodzić. Warto wiedzieć, że dzieci stawiają pierwsze kroczki w różnym wieku. Niektóre maluszki bardzo wcześnie zaczynają chodzenie, a inne długo się zastanawiają, zanim zrobią swój pierwszy krok. Może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy od momentu, w którym Twoje dziecko spróbowało postawić pierwsze kroki z pomocą bliskich, aż do chwili, w której „puści się” ich ręki. Z reguły dzieci zaczynają chodzić krótko przed 1. urodzinami lub zaraz po nich. Ten czas może się jednak nieco wydłużyć – pamiętaj, że każdy maluszek jest zupełnie inny.

 

Jeśli niepokoi Cię to, że Twój maluszek jeszcze nie chodzi, porozmawiaj o tym z pediatrą, który w razie potrzeby skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty (neurologa lub ortopedy).

 

Od pełzania do pozycji stojącej

Zanim dziecko wykona pierwsze kroczki, wiele miesięcy będzie uczyło się, jak przejść z pozycji siedzącej do pozycji na czworakach, a potem jak zacząć się przemieszczać. Żądny nowych przygód maluszek zrobi wszystko, by dotknąć, zobaczyć i poczuć nowe rzeczy. Na czworakach, czy też leżąc na brzuchu – wszystko jedno w jakim „stylu”, ważne, że się przemieszcza. Przygotuj się na to, że podczas pierwszych prób stawania na nóżkach maluszek będzie korzystał z Twojej pomocy. Daje mu to pewność i swobodę ruchu. Nawet wtedy, gdy trzyma się już tylko jednego palca, nadal potrzebuje Twojego wsparcia i obecności.

Niemowlę na łóżku

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Pierwsze próby stawiania kroków są trudne nie tylko dla maluszka, ale i dla rodzica, który musi prowadzać dziecko w pozycji wyjątkowo niewygodnej, z pochylonymi plecami. Stabilna zabawka do pchania, która będzie solidnym oparciem i nie będzie zbyt szybko odjeżdżała, to urozmaicenie dla dziecka i udogodnienie dla opiekuna. 

Dziecko z zabawką do nauki chodzenia

Pierwsze buty dla dziecka

W domu nie ma konieczności zakładania dziecku bucików. Chodzenie na boso lub w antypoślizgowych skarpetkach to najlepszy sposób, by ćwiczyć małe stópki. Kiedy dziecko zacznie już z pomocą rodzica stawiać niepewne kroczki, warto kupić maluszkowi pierwsze miękkie i lekkie buciki – przydadzą się szczególnie poza domem. Powinny mieć lekko zadarty nosek i elastyczną, dobrze zginającą się podeszwę. Buciki, najlepiej sznurowane, powinny dobrze trzymać nóżkę. Pamiętaj, że decyzję o obuwiu ortopedycznym powinien podjąć ortopeda, gdy zdiagnozuje u dziecka wadę stópek.

Pierwsze buciki dla dziecka

Jak zabezpieczyć dom, gdy dziecko zaczyna chodzić?

Nie możesz się nadziwić, widząc, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki? W trosce o jego bezpieczeństwo chcesz za nim wszędzie nadążyć? Masz obawy, że Twój maluszek zrobi sobie krzywdę, ucząc się chodzić? Nie martw się, w większości przypadków upadki i różnego rodzaju potknięcia nie są groźne. Nawet jeśli są powodem wielu siniaków, nie panikuj. Zadbaj jednak wcześniej o zabezpieczenie wszystkich rogów mebli, schowaj głębiej wszystko, co może się stłuc lub stanowić zagrożenie dla dziecka.

Niemowlę w domu

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Polecam

Bardzo przydatny artykuł