0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak czytać „język migowy” dziecka? Checklista

0
0 opinie

Dzieci komunikują się z otoczeniem już od momentu urodzenia. Świeżo upieczeni rodzice szybko uczą się, że gdy maleństwo przeciera oczy, to jest zmęczone, a gdy wyciąga ręce do góry – chce się przytulić. Jest jeszcze wiele innych zachowań i gestów, których szkrab używa, by powiedzieć Ci, co czuje. 

2min. czytania Marz 9, 2023

Nie wszystkie musisz umieć rozszyfrowywać od razu – to zupełnie normalne, że komunikacji uczy się zarówno rodzic, jak i dziecko. Jeśli jednak szukasz wskazówek, na co zwracać uwagę, może nasz artykuł pomoże Ci w kilku kwestiach.

 1. Przecieranie oczu i powolnie narastające kwilenie przypominające chrząknięcia zazwyczaj są u dziecka oznaką zmęczenia. 
 2. Jeśli maluszka coś boli, często sygnalizuje to nagłym, wysokim piskiem, po którym następuje głęboki oddech i kolejny pisk. 
 3. Kolki to częsta niemowlęca przypadłość. Możesz je rozpoznać po tym, że dziecko regularnie przez kilka godzin (zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem) jest niespokojne, intensywnie płacze, zaciska pięści lub podciąga kolana do brzuszka. 
 4. Swoją złość maleństwo często wyraża głośnym płaczem, podczas którego jego buzia robi się zaczerwieniona. Złość to jeden z podstawowych stanów emocjonalnych, który rozwija się od momentu narodzin. 
 5. Dziecko czasem po prostu potrzebuje uwagi. Może próbować ją zdobyć krzykiem i płaczem.
 6. Jeśli maluszek przestaje na chwilę się ruszać, zastyga w miejscu, prawdopodobnie czegoś się przestraszył. 
 7. Czasem szkrab zachowuje się, jakby „polował” na pierś, wierci się, ssie swoje palce. Daje wówczas znak, że czas na karmienie. 
 8. Warto pamiętać, że maleństwo już na wczesnym etapie rozpoczyna naukę mówienia. Regularne gaworzenie może oznaczać, że Twój skarb zwyczajnie… chce z Tobą porozmawiać!
 9. Dziecko uczy się także pokazywania. Gdy zobaczy, że widzisz, na co wskazuje, coraz chętniej będzie Ci pokazywać, o co mu chodzi. 
 10. Gdy szkrab chce się przytulić, często podnosi ramiona, aby Cię o tym powiadomić. 
 11. Dzieci uwielbiają się bawić. Jeśli maluszek zakrywa twarz, to może dobry moment na zabawę w „a kuku”
 12. Ważne są też sygnały wskazujące na to, że dziecko po prostu jest zadowolone: śmieje się i gaworzy. To najprzyjemniejsze komunikaty, na które niecierpliwie czeka chyba każdy rodzic.

Płacz u dzieci to podstawowa forma komunikacji. Zastanawiasz się, jak rozróżnić płacz, który powinien Cię zaalarmować, od zwykłego kwilenia niemowlaka? Przeczytaj nasz artykuł!

Moje dziecko płacze – co robić?

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię