MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak czytać bobomigi? Checklista

Dzieci komunikują się z otoczeniem już od momentu urodzenia. Świeżo upieczeni rodzice szybko uczą się, że gdy maleństwo przeciera oczy, to jest zmęczone, a gdy wyciąga ręce do góry – chce się przytulić. Jest jeszcze wiele innych zachowań i gestów, których szkrab używa, by powiedzieć Ci, co czuje.

5min. czytania Sty 15, 2024

Dlaczego warto bobomigać?

Żeby zacząć rozmawiać z niemowlakiem wcale nie trzeba czekać na jego pierwsze słowa. Zanim to nastąpi, możesz odczytywać sygnały swojej pociechy, które wysyła Ci za pomocą znaków i gestów. Brzdące od samego przyjścia na świat potrafią komunikować swoje potrzeby i odczucia na różne sposoby. Miganie jest jednym z nich. 

Bobomigi to system języka migowego dla niemowląt, który został opracowany przez psychologa i badacz języka migowego – Joseph Garcia. Angielska nazwa to sign2me i jest to metoda komunikowania się z niemowlakami, której początki sięgają już lat 80. XX wieku. 

Bobomiganie pozwala na odczytywanie sygnałów wykorzystywanych przez niemowlę. Dzięki nauce systemu znaków wykorzystywanych przez maluszka możesz rozpoznać przekazywane przez niego informacje: dowiesz się, jakie są jego potrzeby i emocje oraz jakie jest jego samopoczucie i czy coś go boli.

Kiedy zacząć uczyć dziecka bobomigania?

Komunikowanie się z maluszkiem za pomocą migania można zacząć już około 6. miesiąca życia. W tym okresie Twoja pociecha będzie przechodziła przez etap próby przekazywania swoich odczuć i potrzeb za pomocą gestów — warto to wzmacniać i stymulować oraz motywować dziecko do nauki konkretnych znaków. 

Pamiętaj, że nauka takich sygnałów wymaga cierpliwości. Daj swojemu dziecku czas, utrwalaj konkretne gesty, aby maluszek miał możliwość przyswojenia ich. Nie ucz dziecka wszystkich znaków naraz — będzie to frustrujące i dla Ciebie, i dla Twojej pociechy. 

Przy wprowadzeniu migania do dziecka po ukończeniu przez niego 6. miesiąca życia, z powodzeniem powinieneś móc komunikować się z coraz bardziej samodzielnym 8-miesięcznym brzdącem.

Jakie są znaki w bobomiganiu?

W bobomiganiu najlepiej postawić na proste znaki, oznaczające konkretne i łatwe do sprecyzowania rzeczy. Aby czerpać z tego systemu jak najwięcej korzyści, koniecznie wybierz takie słowa, które zapewnią Ci możliwość porozumiewania się z Twoim maleństwem. 

Do najpopularniejszych komunikatów należą:

 • jeść — stukanie palcami w usta, dłonią skierowaną w dół,
 • pić — dotknięcie kciukiem ust,
 • spać — złożone razem dłonie podtrzymujące lekko pochyloną głowę w bok,
 • głodny — potarcie dłonią brzucha, 
 • smoczek — dotknięcie palcem wskazującym ust,
 • więcej — stukanie o siebie palcami otwartych dłoni,
 • złość — unoszenie zaciśniętych pięści w okolice głowy,
 • smutek — palce wskazujące dotykają policzków w okolicach oczu, 
 • kocham Cię — skrzyżowane ręce na piersi z dłońmi dotykającymi ciała,
 • koniec — otwarcie dłoni i odwrócenie ich, aby pokazać, że nic w nich nie ma.

Znaków do Waszego prywatnego słownika bobomigania możecie wprowadzić więcej. Możecie je też modyfikować według własnych potrzeb. Dopasujcie słowa i sygnały do Waszego codziennego życia.

Od czego zacząć naukę bobomigania?

Nie musisz znać języka migowego, aby zacząć naukę bobomigania ze swoim maluszkiem, chociaż podstawowe gesty zaczerpnięte z tego systemu na pewno będą pomocne. Najłatwiejszą metodą komunikowania się za pomocą znaków z niemowlakiem jest korzystanie właśnie z języka migowego. Przyswojenie tych najprostszych słów nie jest skomplikowane — wręcz przeciwnie, są one bardzo intuicyjne i naturalne. 

Drugą metodą jest samodzielne wymyślanie znaków i dopasowywanie ich do konkretnych słów. Inspiracji możesz szukać w książeczkach do nauki mówienia oraz w codziennym życiu. Wtedy znaki będą dla Ciebie najbardziej naturalne i logiczne. 

Pamiętaj, aby nie próbować nauczyć maluszka wszystkiego naraz. Zacznij od kilku prostych gestów, a dopiero po ich opanowaniu — wprowadzaj kolejne. Dzięki temu nauka pójdzie szybciej. Pamiętaj o cierpliwości i konsekwencji — to klucz do sukcesu w komunikacji z Twoim maluszkiem.

Najczęstsze sygnały Maluszka – checklista

Nie wszystkie musisz umieć rozszyfrowywać od razu – to zupełnie normalne, że komunikacji uczy się zarówno rodzic, jak i dziecko. Jeśli jednak szukasz wskazówek, na co zwracać uwagę, poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

 1. Przecieranie oczu i powolnie narastające kwilenie przypominające chrząknięcia zazwyczaj są u dziecka oznaką zmęczenia. 
 2. Jeśli maluszka coś boli, często sygnalizuje to nagłym, wysokim piskiem, po którym następuje głęboki oddech i kolejny pisk. 
 3. Kolki to częsta niemowlęca przypadłość. Możesz je rozpoznać po tym, że dziecko regularnie przez kilka godzin (zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem) jest niespokojne, intensywnie płacze, zaciska pięści lub podciąga kolana do brzuszka. 
 4. Swoją złość maleństwo często wyraża głośnym płaczem, podczas którego jego buzia robi się zaczerwieniona. Złość to jeden z podstawowych stanów emocjonalnych, który rozwija się od momentu narodzin. 
 5. Dziecko czasem po prostu potrzebuje uwagi. Może próbować ją zdobyć krzykiem i płaczem.
 6. Jeśli maluszek przestaje na chwilę się ruszać, zastyga w miejscu, prawdopodobnie czegoś się przestraszył. 
 7. Czasem szkrab zachowuje się, jakby „polował” na pierś, wierci się, ssie swoje palce. Daje wówczas znak, że czas na karmienie. 
 8. Warto pamiętać, że maleństwo już na wczesnym etapie rozpoczyna naukę mówienia. Regularne gaworzenie może oznaczać, że Twój skarb zwyczajnie… chce z Tobą porozmawiać!
 9. Dziecko uczy się także pokazywania. Gdy zobaczy, że widzisz, na co wskazuje, coraz chętniej będzie Ci pokazywać, o co mu chodzi. 
 10. Gdy szkrab chce się przytulić, często podnosi ramiona, aby Cię o tym powiadomić. 
 11. Dzieci uwielbiają się bawić. Jeśli maluszek zakrywa twarz, to może dobry moment na zabawę w „a kuku”
 12. Ważne są też sygnały wskazujące na to, że dziecko po prostu jest zadowolone: śmieje się i gaworzy. To najprzyjemniejsze komunikaty, na które niecierpliwie czeka chyba każdy rodzic.

Płacz u dzieci to podstawowa forma komunikacji. Zastanawiasz się, jak rozróżnić płacz, który powinien Cię zaalarmować, od zwykłego kwilenia niemowlaka? Przeczytaj nasz artykuł!

Moje dziecko płacze – co robić?

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Czy bobomigi nie opóźniają procesu nauki mówienia dziecka?
Logopedzi, nauczyciele oraz pediatrzy, którzy są zaznajomieni z bobomiganiem, uważają, że korzystnie wpływa ono na rozwój językowy dziecka. Jeśli podczas pokazywania gestów będziesz dodatkowo komunikować się ze swoim dzieckiem werbalnie, to będziesz stymulować nie tylko naukę kolejnych znaków, ale też chęć do nauki mówienia. 


2. Ile trwa nauka bobomigania?
Poznanie, przyswojenie i utrwalenie, a następnie nauka wykorzystywania gestów u niemowląt zazwyczaj trwa około miesiąca. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre dzieci nauczą się migania szybciej, inne będą potrzebowały trochę więcej czasu. Dla Twojego maluszka niektóre gesty mogą okazać się bardziej naturalne, dlatego przyswoi je on szybciej niż te, które będą dla niego trudniejsze do zrozumienia. 
 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.