Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?

Błonnik pokarmowy – co to jest i dlaczego nie powinno go zabraknąć w diecie małego dziecka? Przeczytaj ważne informacje na ten temat. Podpowiemy Ci również, co to oznacza, że błonnik pokarmowy jest rozpuszczalny lub nierozpuszczalny oraz w jakich produktach występuje.

poniedziałek, 28.06.2021

Dowiedz się, jakie jest znaczenie błonnika pokarmowego w diecie Twojego szkraba. Przeczytaj również, czym jest błonnik GOS/FOS, i w jakich produktach występuje. A jeśli zauważysz, że Twój maluszek ma zaparcia, doradzimy Ci, co w takiej sytuacji najlepiej zrobić.

 

Błonnik pokarmowy – co to jest i gdzie występuje?

Błonnik pokarmowy (nazywany też włóknem roślinnym) to inaczej pozostałość komórek roślinnych, która jest odporna na trawienie przez enzymy znajdujące się w żołądku człowieka. Jest to rodzaj węglowodanów złożonych. Chociaż nie są one trawione w przewodzie pokarmowym, stanowią niezbędny elementem diety. Błonnik występuje w warzywach, owocach, produktach zbożowych i roślinach strączkowych. Możemy podzielić go na tzw. frakcje: rozpuszczalną i nierozpuszczalną. Błonnik rozpuszczalny, jak sama nazwa wskazuje, rozpuszcza się w wodzie i ma zdolność tworzenia podobnych do żelu substancji. Z kolei błonnik nierozpuszczalny nie ulega rozpuszczaniu, więc przechodzi przez przewód pokarmowy w niezmienionej formie.

 

Czy wiesz, że...

GOS (galaktooligosacharydy) i FOS (fruktooligosacharydy) to rodzaj błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie. W niewielkich ilościach występują one naturalnie w produktach spożywczych. GOS znajdziesz m.in. w nasionach roślin strączkowych, a FOS np. w brokułach, szparagach i bananach.

 

Zaparcia u niemowląt i dzieci – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia (nazywane potocznie zatwardzeniem) to dolegliwość, która często pojawia się u maluszków. Można ją stwierdzić, gdy u dziecka wypróżnienia mają miejsce rzadko, kupka jest zbita, twarda i sucha. Jej wydalenie może nawet powodować u szkraba ból, a dodatkowo wymaga sporego wysiłku. Zatwardzenie może pojawić się w każdym wieku.

Do głównych przyczyn zaparć u niemowląt i dzieci należą:
• niedojrzałość układu pokarmowego (to tzw. czynnościowe zaburzenia pracy jelit);
• niewłaściwa kolonizacja jelit dziecka przez bakterie;
• zmiany w nawykach żywieniowych – zatwardzenia u niemowląt mogą pojawić się np. podczas rozszerzania diety i wprowadzania stałych pokarmów;
• zbyt mała ilość błonnika w dziecięcej diecie – menu maluszka, który już ma rozszerzaną dietę, należy komponować w taki sposób, aby w jadłospisie pojawiła się odpowiednia ilość tego składnika;
• wypijanie przez dziecko zbyt małej ilości płynów;
• przebyta biegunka;
• niewłaściwe przygotowanie mleka modyfikowanego;
• stres związany np. ze zbyt wczesnym sadzaniem szkraba na nocniku.

 

Aby dowiedzieć się więcej o zaparciach niemowląt i małych dzieci, przeczytaj nasz poradnik.

POBIERZ E-BOOK

 

 

Sprawdź w poniższej tabeli, jakie jest dobowe zapotrzebowanie na błonnik u dzieci.

blonnikgosfos

 

W przypadku zatwardzenia u niemowląt i małych dzieci, możesz zastosować sprawdzone i polecane przez rodziców sposoby.
Oto one!

  1. Rozszerzanie diety dziecka przeprowadzaj stopniowo, a nowe produkty wprowadzaj do menu początkowo w małych ilościach, obserwując reakcję dziecka.
  2. Pamiętaj o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości wody.
  3. Jeśli u maluszka, który ma już rozszerzaną dietę, pojawią się zaparcia, możesz włączyć do jadłospisu produkty będące źródłem błonnika pokarmowego, np. suszone śliwki czy kaszki z błonnikiem.
  4. Przy zaparciach dziecko może odczuwać dyskomfort, a nawet ból brzuszka. Spróbuj zastosować w takiej sytuacji kojący masaż, aby pobudzić jelita do działania. U starszaków pomocna w trakcie zaparć może być też aktywność fizyczna.
  5. Gdy Twój maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, pamiętaj o dodatkowym dopajaniu dziecka. Trzymaj się też wytycznych producenta, kiedy przygotowujesz mleko. Zmiana zalecanych proporcji wody i proszku może być powodem powtarzających się zaparć. 
  6. Jeśli zaparcia nie mijają, skonsultuj z lekarzem pediatrą stosowanie specjalnych suplementów diety dla dzieci, które mają w składzie, np. błonnik GOS/FOS.

 

 

Suplementy diety z błonnikiem – co wybrać dla dziecka?

Gdy Twoje dziecko dopadnie zatwardzenie, warto pomyśleć o suplemencie diety, który powstał z myślą o najmłodszych. Który produkt wybrać? Najlepiej, aby była to propozycja, która powstała pod okiem specjalistów z dziedziny żywienia niemowląt i dzieci. Poszukaj odpowiedniej kompozycji z błonnikiem GOS/FOS, którą możesz podawać maluszkowi od pierwszego dnia życia.

Jeśli Twoja pociecha nie toleruje glutenu, pamiętaj, by sprawdzić skład suplementu i wybrać preparat bez składnika wywołującego nietolerancję lub alergię. Dobrze, jeśli taki produkt nie zmienia również smaku np. mleka kobiecego, mleka modyfikowanego lub napoju, w którym rozpuszczasz go przed podaniem, a także w składzie nie ma żadnych dodatków, aromatów i cukru.

 

Szukasz suplementu diety z GOS/FOS na zaparcia przeznaczonego specjalnie dla niemowląt i dzieci?

        Zapytaj w swojej aptece o NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.