MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Zez u niemowlaka i noworodka

Zez u niemowląt to zjawisko, które pojawia się powszechnie. Większość maluszków do ok. 3. miesiąca życia sporadycznie zezuje, zwłaszcza gdy próbuje skupić na czymś wzrok. To normalne i wynika z faktu, że mięśnie gałki ocznej nie są jeszcze wyćwiczone, a sam szkrab wciąż uczy się wodzić oczami. Czasem jednak zez u niemowlaka nie mija i wówczas warto skonsultować to ze specjalistą.

4min. czytania Sty 15, 2024

O czym przeczytasz w artykule:

 

Co to jest zez niemowlęcy?

Zez to nieprawidłowe ustawienie tęczówek oczu (czyli barwnej części gałki ocznej). U zdrowej osoby są one ustawione równolegle – w obu oczach tak samo (na środku podczas patrzenia na wprost, a z tego samego boku gałki ocznej, gdy patrzymy w którąś stronę). Jeśli jedno oko zbacza w którymś kierunku, ucieka w stronę nosa lub skroni, oznacza to, że mamy do czynienia z zezem.

Zez u noworodka to tzw. zez fizjologiczny. Jeśli pojawia się jedynie od czasu do czasu, to normalny objaw, którym nie trzeba się niepokoić. Maluszek po urodzeniu nie widzi dobrze, dopiero około 2-3. miesiąca życia zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami czy osobami i musi nauczyć się robić to poprawnie. Pomagają w tym przeróżne ćwiczenia, do których możesz użyć kart kontrastowych. Od około 4. miesiąca powinna występować tzw. prawidłowa fiksacja, czyli poprawne ustawienie obu oczu. Jeśli po tym czasie zauważysz, że Twoje niemowlę zezuje, warto skonsultować to z pediatrą lub okulistą, bo może to być sygnał wady wzroku lub jakiegoś schorzenia.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy dziecko ma zeza? Twoją uwagę mogą zwrócić następujące rzeczy:

  • tęczówki maluszka nie są ustawione równolegle,
  • jedna z tęczówek zbacza w kierunku skroni lub nosa,
  • szkrab podczas patrzenia przekrzywia główkę,
  • maluszek przymyka oko przy uważnym patrzeniu,
  • dziecko często mruga.

Przyczyny zeza u niemowląt

Poza zezem fizjologicznym, który nie powinien niepokoić, „uciekające oko” u niemowlaka może niestety mieć także inne przyczyny. Najczęściej za jego pojawienie się odpowiadają wady wzroku, problemy z mięśniami trzymającymi gałkę oczną, a czasem problemy neurologiczne lub nawet zmiany nowotworowe. Zez u noworodka może być także dziedziczny – jeśli ktoś z bliskiej rodziny maluszka boryka się z tą przypadłością lub miał taki problem w dzieciństwie, istnieje ryzyko, że przekazał go dziecku w genach.

 

Leczenie zeza u niemowląt – maluszek z zasłoniętym jednym okiem

 

Jakie są rodzaje zeza u dzieci?

Jeśli po ukończeniu 3. miesiąca życia zez u niemowlaka nadal występuje, warto skonsultować to z okulistą. Być może okaże się, że to zez pozorny – czyli złudzenie uciekającego oka. Pojawia się ono, gdy maluszek ma mały rozstaw źrenic i szeroką nasadę nosa. Wrażenie mija, gdy dziecko rośnie, a jego twarz zmienia proporcje. Może to być jednak poważniejsza wada wymagająca korekty lub leczenia.

Wyróżnia się następujące rodzaje zeza:

  • zez zbieżny u dziecka – występuje, gdy jedna tęczówka odchylona jest w kierunku nosa,
  • zez rozbieżny u dziecka – gdy jedna tęczówka odchylona jest w kierunku skroni,
  • zez pionowy – gdy tęczówka odchylona jest ku górze lub ku dołowi.

Zez ukryty

Chociaż uciekające oczko u niemowlaka zazwyczaj łatwo zauważyć, to istnieje także zez ukryty. To taki rodzaj zeza, który ujawnia się dopiero podczas badania, gdy maleństwu zasłoni się jedno oko i uniemożliwi patrzenie obuoczne. Na szczęście ta przypadłość nie wpływa na jakość widzenia i stosunkowo łatwo można go skorygować ćwiczeniami lub soczewkami.

Leczenie zeza u dzieci

Jeżeli zauważysz u maluszka niepokojące objawy mogące wskazywać na to, że ma zeza, dobrym pomysłem będzie szybka konsultacja okulistyczna. Badanie wzroku u dziecka można wykonać nawet, gdy maluszek jeszcze nie mówi ani nie czyta. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad i zapewne spyta Cię o choroby wzroku występujące w rodzinie obojga rodziców. Następnie sprawdzi ostrość widzenia, widzenie obuoczne, budowę oka oraz zmierzy kąty zeza.

Wyniki badań pozwolą mu określić, jaki rodzaj zeza pojawił się u maluszka i jakie wdrożyć leczenie. Wyróżnia się trzy podstawowe ścieżki postępowania w przypadku uciekającego oka u niemowlaka:

  • zasłanianie zdrowego oka – opatrunkiem zaklejamy oko widzące poprawnie lub zasłaniamy szkło okularów, by stymulować do pracy zezujące oko,
  • okulary – odciążają oczy, a jeśli zez związany jest z wadą wzroku, poprawiają komfort widzenia,
  • operacja – wykonuje się ją jedynie w niewielkiej liczbie przypadków. Polega na chirurgicznym wzmocnieniu lub osłabieniu wybranych mięśni gałki ocznej.

Leczenie zeza może być długotrwałe, ale jeśli schorzenie zostanie wcześnie wykryte, to z dużym prawdopodobieństwem można je wyleczyć za pomocą ćwiczeń. Dlatego warto zgłosić się do okulisty od razu, gdy zauważysz u maluszka niepokojące objawy, i regularne kontrolować wzrok dziecka.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.