MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Stymulacja wzroku u dzieci

Na czym polega stymulacja sensoryczna wzroku dziecka? Dlaczego czarno-białe obrazki dla niemowląt i maty kontrastowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród świeżo upieczonych rodziców? Sprawdź w artykule, jak możesz wspierać wzrok Twojego maluszka już od pierwszych tygodni po jego narodzinach. Poznaj również pozostałe akcesoria dla najmłodszych, dzięki którym Twój szkrab będzie mógł poznawać nowe kształty, kolory, ćwiczyć wyostrzanie obrazu, a także koordynację ręka-oko.

5 min. czytania Czer 3, 2024

Czego dowiesz się z artykułu?

Twój maluszek po przyjściu na świat nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego zmysłu wzroku. Przez kolejne miesiące zakres widzenia i ostrość będą się niemalże z każdym miesiącem poprawiać. Szkrab dopiero z czasem zacznie odróżniać kolory i kształty. Dlatego stymulacja wzroku dziecka – szczególnie na początkowym etapie rozwoju – jest bardzo ważna. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak możesz m.in. poprzez zabawę zadbać o wzrok niemowlaka i ćwiczyć prawidłowe widzenie.

Co to jest stymulacja sensoryczna u dzieci?

Stymulacja sensoryczna to dostarczanie dziecku już od pierwszych chwil na świecie takich warunków, w których jego zmysły otrzymują liczne bodźce. Dzięki nim maluszek może doskonalić dany zmysł wraz z kolejnymi etapami rozwoju. Wspomniane bodźce pobudzają także układ nerwowy, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nie tylko wzroku, ale także dotyku, słuchu, węchu, smaku czy równowagi i koordynacji. Aby Twój szkrab mógł rozwijać się prawidłowo, warto zapewnić mu np. codzienną stymulację – np. poprzez ćwiczenia i zabawy sensoryczne, które pomogą mu w kształtowaniu wszystkich zmysłów.

Czy wiesz, że…

Anna Jean Ayres to amerykańska terapeutka zajęciowa i psycholożka edukacyjna, która na początku lat 70. XX wieku stworzyła teorię integracji sensorycznej. Według niej wszystkie bodźce sensoryczne, które pochodzą ze zmysłów, są integrowane przez neurony w mózgu. Zadaniem tych przekaźników jest rozpoznawanie bodźców, ich przyporządkowywanie i kumulowanie do przeżytych już doświadczeń. W efekcie im więcej przekaźników, czyli połączeń w mózgu, tym lepiej dziecko widzi, spostrzega i zapamiętuje.

Jak stymulować wzrok dziecka?

W przypadku wzroku już w pierwszych tygodniach życia można zacząć ćwiczyć ten zmysł, pokazując dziecku kontrastowe kolory. Maluszek na samym początku widzi świat wyłącznie w czarno-białych barwach. Dopiero po kilku tygodniach zaczyna dostrzegać kolor czerwony, a następnie pozostałe odcienie.

To dlatego zabawki sensoryczne dla niemowlaka są w tych trzech kolorach (biały, czarny, czerwony) i właśnie one mogą pomóc Ci stymulować wzrok dziecka. Warto zabawiać nimi maluszka, zachęcając go do dotykania i poznawania nie tylko nowych barw, ale i kształtów czy ciekawych tekstur. Możesz nawet zawiesić kontrastowe zabawki nad główką dziecka w łóżeczku albo przy wózku.

Pamiętaj też o zmianie zabawek i otoczenia, aby wzrok szkraba mógł być stale stymulowany nowymi bodźcami. W kształtowaniu wzroku pomoże Ci także codzienna zabawa z dzieckiem. Dzięki niej maluszek nie tylko poprawi swój wzrok, ale też nauczy się nowych umiejętności, np. podnoszenia główki, chwytania itp.

Jakie ćwiczenia i zabawy pomogą Ci stymulować wzrok dziecka?

  • Niemowlakowi możesz pokazywać karty lub zabawki kontrastowe, zmieniając ich położenie. Dziecko będzie wodziło za nimi wzrokiem i ćwiczyło ostrzenie obrazu, rozpoznawanie odległości czy koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Wspólnie oglądajcie także książeczki – na początku te kontrastowe, a później także pełne kolorowych obrazków, które z całą pewnością zaciekawią maluszka i pomogą mu poznawać pozostałe kolory.
  • Gdy niemowlak podrośnie i zacznie już pełzać, połóż przed nim zabawkę sensoryczną, aby mógł się przemieścić i samodzielnie chwycić ją w rączki.
  • Zaciekaw szkraba kolorowymi puzzlami lub klockami (dopasowanymi do wieku), które dziecko będzie mogło układać, ćwicząc przy tym także małą motorykę i swój rozwój ruchowy.

Stymulacja wzroku – akcesoria dla niemowląt

Wzrok niemowlaka będzie się kształtować aż do około 1. roku życia. Maluszek przez 12 miesięcy nauczy się rozróżniać kolory, dostrzegać kształty, wyostrzać obraz czy skupiać swoją uwagę na przedmiotach i osobach. A które akcesoria mogą sprawdzić się w tym czasie do stymulowania wzroku dziecka? Poniżej zebraliśmy kilka propozycji, z których możesz skorzystać.

  • Maty kontrastowe

Kontrastowa mata edukacyjna dla niemowląt to popularny gadżet, na który dosyć często decydują się świeżo upieczeni rodzice. Maty zazwyczaj wykonane są z różnych materiałów o ciekawej dla dziecka fakturze. Mają np. szeleszczące i dzwoniące elementy, lusterka, tasiemki i pałączki z zawieszonymi zabawkami. Dzięki macie maluszek może nie tylko stymulować swój wzrok, ale także ćwiczyć np. słuch, koordynację ręka-oko i chwytanie. Mata będzie przydatna podczas leżenia na brzuszku oraz po prostu – do codziennej zabawy.

  • Karty kontrastowe

Karty kontrastowe dla dzieci to różnego rodzaju obrazki w białym, czarnym i czerwonym kolorze, które sprawiają, że dziecko skupia na nich wzrok i odkrywa nowe doznania sensoryczne oraz percepcyjne. Karty są bardzo często dwustronne i połączone sznureczkiem, aby się nie pogubiły.

 

Dziecko z dużymi niebieskimi oczami

 

  • Książeczki kontrastowe

Idealnie sprawdzą się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dla niemowląt najlepsze będą książeczki w miękkiej, pluszowej oprawie – z elementami, które można m.in. dotykać, otwierać i pociągać, lub te w formie składanej harmonijki. Na obrazkach najczęściej można znaleźć czarno-białe wzory i proste kształty.

  • Zabawki kontrastowe

Czarno-białe zabawki dla niemowląt dostarczą Twojemu dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych. Oprócz kart, książeczek czy edukacyjnych mat warto też postawić np. na kontrastowe grzechotki czy piłki sensoryczne dla niemowląt. Wraz z rozwojem wzroku szkraba wprowadzaj także inne kolory. W przypadku zabawek sprawdzą się np. barwne maty wodne, sortery, edukacyjne kostki czy tablice manipulacyjne, które pomogą ćwiczyć nie tylko wzrok, ale też zręczność i cierpliwość maluszka.

Metod i kontrastowych zabawek, które pomogą Ci kształtować widzenie szkraba, jest naprawdę wiele. Możesz skorzystać z wyżej wymienionych pomocy albo podejść do integracji sensorycznej w kreatywny sposób, przygotowując dla dziecka własnoręcznie zrobione zabawki czy karty w biało-czarno-czerwonych kolorach.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.