MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Leżenie na brzuszku – o czym warto pamiętać?

Czy wiesz, że leżenie na brzuszku wzmacnia mięśnie Twojego maluszka i rozwija jego zdolności motoryczne? Podpowiadamy, jak długo niemowlę może leżeć na brzuszku, a także w jakich sytuacjach warto poświęcić chwilę na zabawy w tej pozycji.

2min. czytania Sty 15, 2024

Zabawa z maluszkiem, który leży na brzuszku zamiast na plecach jest niezwykle ważna już od narodzin. Kiedy noworodek leży na brzuszku, wzmacnia wiele mięśni (w tym te w obrębie szyi i ramion), a także ćwiczy ruchy, które są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju.

Niemowlę na brzuszku – kiedy i jak często układać dziecko w tej pozycji?

Specjaliści zalecają, by do snu zawsze układać dziecko na plecach. Pomiędzy drzemkami warto, aby maluszek jak najwięcej czasu spędzał na brzuchu. Oczywiście zabawa w tej pozycji powinna odbywać się pod okiem opiekuna. Tuż po wyjściu noworodka ze szpitala pojedyncza sesja na brzuszku może trwać zaledwie kilkanaście sekund i być powtarzana kilka razy dziennie. Potem, w miarę rozwoju dziecka, stopniowo czas ten będzie się wydłużał.

Pozycja na brzuchu – dlaczego jest ważna w rozwoju Twojego maluszka?

Spędzanie czasu na brzuchu ma dla niemowlaka pozytywny wpływ. Pomaga np. w kształtowaniu się czaszki maluszka. Jeśli dziecko zbyt dużo leży na plecach, tył główki może się spłaszczać. Częstsze układanie maluszka w pozycji na brzuszku pomaga również zniwelować napięcie w tylnej części czaszki. To także świetna metoda, aby w naturalny sposób wymasować brzuszek. W takiej pozycji dziecku jest też łatwiej wydalić nagromadzone w jelitach gazy podczas wzdęć.

Mamy nadzieję, że uda Ci się wprowadzić zabawy na brzuszku do codziennej rutyny, dzięki którym będziesz mogła wspierać rozwój dziecka i urozmaicać Wasz wspólny czas. Bawcie się dobrze!
 

Źródła

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.