0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Leżenie na brzuszku – o czym warto pamiętać?

0
0 opinie

Czy wiesz, że leżenie na brzuszku wzmacnia mięśnie Twojego maluszka i rozwija jego zdolności motoryczne? Podpowiadamy, jak długo niemowlę może leżeć na brzuszku, a także w jakich sytuacjach warto poświęcić chwilę na zabawy w tej pozycji.

2min. czytania Paź 24, 2023

Zabawa z maluszkiem, który leży na brzuszku zamiast na plecach jest niezwykle ważna już od narodzin. Kiedy noworodek leży na brzuszku, wzmacnia wiele mięśni (w tym te w obrębie szyi i ramion), a także ćwiczy ruchy, które są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju.

Niemowlę na brzuszku – kiedy i jak często układać dziecko w tej pozycji?

Specjaliści zalecają, by do snu zawsze układać dziecko na plecach. Pomiędzy drzemkami warto, aby maluszek jak najwięcej czasu spędzał na brzuchu. Oczywiście zabawa w tej pozycji powinna odbywać się pod okiem opiekuna. Tuż po wyjściu noworodka ze szpitala pojedyncza sesja na brzuszku może trwać zaledwie kilkanaście sekund i być powtarzana kilka razy dziennie. Potem, w miarę rozwoju dziecka, stopniowo czas ten będzie się wydłużał.

Pozycja na brzuchu – dlaczego jest ważna w rozwoju Twojego maluszka?

Spędzanie czasu na brzuchu ma dla niemowlaka pozytywny wpływ. Pomaga np. w kształtowaniu się czaszki maluszka. Jeśli dziecko zbyt dużo leży na plecach, tył główki może się spłaszczać. Częstsze układanie maluszka w pozycji na brzuszku pomaga również zniwelować napięcie w tylnej części czaszki. To także świetna metoda, aby w naturalny sposób wymasować brzuszek. W takiej pozycji dziecku jest też łatwiej wydalić nagromadzone w jelitach gazy podczas wzdęć.

Mamy nadzieję, że uda Ci się wprowadzić zabawy na brzuszku do codziennej rutyny, dzięki którym będziesz mogła wspierać rozwój dziecka i urozmaicać Wasz wspólny czas. Bawcie się dobrze!
 

Źródła

Benefity Nestle Baby&me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię