MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Rozstępy po ciąży

Problemem, na który często uskarżają się młode mamy, jest pojawienie się rozstępów. Mogą one dotknąć różne obszary ciała, ale najczęściej występują na brzuchu, piersiach, biodrach i nogach. Jeśli pragniesz pozbyć się rozstępów po ciąży albo chociaż zmniejszyć ich widoczność, masz do wyboru kilka sprawdzonych metod.

5min. czytania Sty 15, 2024

Czy także i Ty z zaskoczeniem stwierdziłaś, że po ciąży pozostały na Twoim ciele rozstępy? Jeśli tak, to nie jesteś sama – według badań ten problem dotyczyć może nawet 90% świeżo upieczonych mam. Możemy Cię jednak uspokoić, że rozstępy po ciąży nie będą zawsze tak widoczne jak teraz. Odpowiednia pielęgnacja skóry i szereg zabiegów stosowanych na ciało – zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej – sprawią, że Twoja skóra będzie wyglądać lepiej.

Powstawanie rozstępów po ciąży

Rozstępy po ciąży mogą powstać nawet, jeśli bardzo się starałaś, aby do nich nie dopuścić. Nie martw się – to naturalne, a w dużej mierze wpływają na to czynniki genetyczne. Być może stosowałaś odpowiednią pielęgnację skóry i używałaś specjalnych kosmetyków na rozstępy po ciąży, a jednak zmiany i tak się pojawiły i teraz wydaje Ci się, że nie warto było się starać. To nieprawda! Gdybyś tego nie robiła, zmiany byłyby bardziej widoczne.

Czy wiesz, że

Hasło „rozstępy” jest Ci z pewnością doskonale znane  ale czy wiesz, czym one tak naprawdę są? To nitkowate, podłużne zmiany skórne. W fazie powstawania są zaognione, mogą im też towarzyszyć obrzęk i swędzenie. Rozstępy powstają w wyniku tego, że włókna kolagenowe  odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność skóry  nie nadążają za jej znacznym rozciąganiem się, które towarzyszy szybkiemu wzrostowi masy ciała. Mogą też pojawić się u dzieci czy młodzieży w fazie intensywnego wzrostu. Warto zauważyć, że rozstępy tworzą się czasem przy szybkiej utracie masy ciała. Pamiętaj o tym, jeśli zdecydujesz się na dietę odchudzającą!

Krem na rozstępy po ciąży

Jeśli chcesz podjąć walkę z tego typu zmianami skórnymi, przede wszystkim powinnaś sięgnąć po specjalne kremy na rozstępy po ciąży, zawierające zazwyczaj kolagen czy elastynę. Warto, aby w ich składzie pojawiła się witamina E, która regeneruje skórę. Ważne jest również działanie nawilżające takich preparatów, dlatego często zawierają one masło kakaowe czy olejek z awokado lub jojoba. Bardzo skuteczne są też kremy na rozstępy po ciąży bazujące na witaminie A lub jej pochodnej – retinolu. Pamiętaj jednak, że jeśli karmisz piersią, to lepiej na razie nie sięgać po tego typu środki. Mogą one podrażniać skórę, dlatego lepiej jest odczekać z ich stosowaniem do czasu odstawienia maluszka od piersi.

 

rozstepy na brzuchu

 

Stosowanie olejków czy kremów na rozstępy po ciąży najlepiej jest rozpocząć w momencie, gdy zmiany są wyraźnie widoczne – różowe lub nawet czerwone. Jest to początkowa faza ich rozwoju, a włączenie odpowiednich preparatów do pielęgnacji już na tym etapie przyniesie najlepsze efekty. Kremy należy mocno wsmarowywać w skórę, tak aby dobrze się wchłonęły i zadziałały z większą intensywnością.

Rozstępy po ciąży na brzuchu

Większości kobiet, które po porodzie zauważają u siebie zmiany, najbardziej doskwierają te na brzuchu. Nic dziwnego – rosnący w macicy maluszek sprawia, że u mamy pojawia się wzrost masy ciała i zwiększa się obwód brzucha. To właśnie tam włókna kolagenowe naciągają się najbardziej, co może prowadzić do ich pęknięcia i w konsekwencji pogorszenia kondycji skóry w danym miejscu. Rozstępy po ciąży na brzuchu mogą przyjmować różną formę: czasem pojawiają się jedynie pojedyncze szerokie pęknięcia, a czasem jest ich tyle, że obejmują cały brzuch i więcej tkanki jest chorej niż zdrowej.

Rozstępy po ciąży a ujędrnianie skóry

Uskarżasz się na rozstępy po ciąży na udach, brzuchu czy pupie? Pamiętaj, że te właśnie partie ciała są szczególnie narażone na utratę jędrności. To zaś sprzyja pojawianiu się rozstępów. Powinnaś więc zadbać również o ujędrnienie skóry. W tym celu możesz wykonywać masaże szorstką gąbką pod prysznicem. Bardzo skuteczne są też wszelkiego rodzaju peelingi, głównie te gruboziarniste – mają one silne działanie złuszczające martwy naskórek i świetnie przygotowują skórę na wchłonięcie kremu czy olejku nakładanego po kąpieli.

 

ujedrnianie skory

 

Oczywiście nieoceniony wpływ na jędrność skóry mają też ćwiczenia. Dzięki gimnastyce bowiem poprawia się jej ukrwienie, nabiera też większej elastyczności. Postaraj się, aby trening był skoncentrowany przede wszystkim na tych partiach ciała, na których zaobserwowałaś pojawienie się rozstępów po ciąży. W efekcie zmiany te stają się bledsze i wydają się płytsze – dzięki czemu są mniej widoczne. Nie zapomnij też o dobrze zbilansowanej diecie!

Ważne

Od pewnego czasu głośno jest o tzw. szczotkowaniu na sucho. Metoda ta wywodzi się z Azji, gdzie praktykuje się ją już od wielu lat. Jest to masaż wykonywany rano na suchej skórze – przy pomocy specjalnej drewnianej szczotki o szorstkim włosiu (czasem dodatkowo zaopatrzonej w wypustki). Metoda ta świetnie wpływa na jędrność i ukrwienie skóry. A ponieważ szczotkowanie na sucho wykonuje się rano, to doskonale też pobudza i dodaje sił do stawienia czoła codziennym obowiązkom. Jeśli chcesz wypróbować tę metodę, po prostu spytaj w drogerii o szczotkę do masażu na sucho.

Zabiegi na rozstępy po ciąży

Jeżeli uważasz, że domowe sposoby nie działają tak, jak byś tego oczekiwała, lub po prostu chcesz szybciej zobaczyć efekty – masz jeszcze do dyspozycji zabiegowe metody pozbywania się rozstępów. Możesz na przykład udać się do salonu kosmetycznego, który oferuje peelingi chemiczne. Dobrze oceniane są też zabiegi na rozstępy po ciąży wykonywane z użyciem kosmetyków powstałych na bazie silnie działających substancji (zwykle jest to duża dawka witamin i aminokwasów). Wykonuje się je parokrotnie, na kilku wizytach.

 

laserowe usuwanie rozstepow

 

Za metodę o najwyższej skuteczności uważa się terapię laserową. Pozwala ona zlikwidować rozstępy po ciąży właściwie w stu procentach. Wiązka lasera skierowana punktowo na zmienione miejsca pobudza skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych. Jest to zabieg bezpieczny i niezwykle efektywny, jednak wiąże się z dość wysokimi kosztami – szczególnie że trzeba go kilkakrotnie powtórzyć. Do innych zabiegów na rozstępy po ciąży należą mezoterapia mikroigłowa lub bezigłowa oraz mikrodermabrazja. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem któregoś z nich, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem i ustalcie, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia.

Domowe sposoby na rozstępy po ciąży

Możesz też wypróbować domowe sposoby na rozstępy po ciąży. Zacznij od własnoręcznie wymieszanego peelingu z fusów kawy, oliwy z oliwek, soku z cytryny i kapsułki z witaminą E. Wmasuj mieszankę w skórę, pozostaw na pół godziny, a następnie zmyj pod prysznicem przy użyciu specjalnej rękawicy. Potem natłuść skórę na przykład olejem kokosowym albo masłem shea. Innym domowym sposobem na rozstępy jest smarowanie ich sokiem z ziemniaka, który pobudzi naskórek do regeneracji, sokiem z cytryny, który rozjaśni blizny, albo żelem aloesowym uzyskanym z przeciętego liścia tej rośliny. Warto też dodać do kąpieli sól morską, która działa wspomagająco przy usuwaniu rozstępów po ciąży.

 

pomoz swojemu partnerowi
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.