MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak obcinać dziecku paznokcie?

Pielęgnacja maleńkich części ciała u niemowlęcia wydaje się wyjątkowo dużym wyzwaniem. Szczególne obawy może budzić obcinanie dziecku paznokci. Rodzice mają świadomość, że muszą się podjąć tego zadania, a jednocześnie nie chcą zranić maluszka. Jednak dzięki kilku wskazówkom poradzisz sobie z tym bez problemu!

5min. czytania Sty 15, 2024

Skracanie dziecku paznokci to bardzo ważny element jego pielęgnacji. Po pierwsze, gdy są one nieprzycięte, maluszek może się nimi przypadkiem zadrapać. Po drugie, pod długimi paznokciami łatwo zbiera się brud, a dzieci często wsadzają rączki do buzi – i w ten sposób mogą przenosić zanieczyszczenia do wnętrza organizmu. Musisz więc regularnie obcinać swojemu skarbowi paznokcie – zarówno u rąk, jak i u nóg.

Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi i niemowlakowi?

Pierwszy „manicure” u noworodka powinno się wykonać już parę dni po powrocie ze szpitala. Maluszek rodzi się bowiem z całkiem długimi paznokciami – rosną one jeszcze na etapie jego życia płodowego. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możesz tego zrobić, warto wcześniej zakładać dziecku specjalne skarpetki czy rękawiczki na dłonie. Uchronią one przed przypadkowym zadrapaniem się, np. na buzi.

 

niemowlę z niedrapkami

 

Paznokcie u maluszków są bardzo miękkie i łatwo dają się obcinać. Jeśli przystąpisz do tego zabiegu po kąpieli, woda dodatkowo je zmiękczy i będą jeszcze łatwiej poddawać się działaniu nożyczek dla niemowląt. Problemem jest natomiast zapanowanie nad ruchliwymi rączkami i nóżkami dziecka. Dlatego warto – szczególnie na początkowym etapie życia Twojego maluszka – obcinać mu paznokcie, kiedy ucina sobie drzemkę. Maluszki mają zwykle bardzo twardy sen, więc jeśli wykonasz cały zabieg delikatnie, dziecko nie powinno się obudzić. Inną możliwością jest obcinanie paznokci podczas karmienia – bobas czuje się wtedy spokojny i bezpieczny, więc nie reaguje niepokojem na nietypową dla niego sytuację.

Ważne

Gdy Twój maluszek już trochę podrośnie, zacznij go oswajać z obcinaniem paznokci. Tłumacz mu spokojnym głosem, co robisz, zademonstruj też cały zabieg np. na misiu czy lalce. Możesz również spróbować przekuć tę czynność w zabawę. Paluszki dziecka, za które po kolei chwytasz, mogą np. „wydawać odgłosy” różnych zwierzątek. Dzięki temu maluszek oswoi się z zabiegiem, który mógł mu się wydawać troszkę straszny, i nie będzie się go już więcej bał.

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Najpierw zaopatrz się w odpowiedni sprzęt, przeznaczony właśnie do skracania paznokci u dzieci. W sklepach i aptekach są dostępne miniobcinacze oraz specjalne nożyczki dla niemowląt o zaokrąglonych czubkach. Pomagają one chronić maluszka przed przypadkowym ukłuciem. Pamiętaj, aby nożyczki czy obcinacz wcześniej dobrze umyć lub nawet wysterylizować, np. poprzez kilkuminutowe wygotowywanie.

 

obcinanie paznokci u rąk niemowlaka

 

Przyjmij taką pozycję, w której będziesz mieć wygodny dostęp do dłoni, a potem stópek maluszka. Delikatnie złap za paluszek i lekko naciśnij opuszek, aby go odsunąć od paznokcia i uniknąć skaleczenia. Staraj się wykonywać obcinanie ostrożnie, ale pewną ręką. Po skróceniu każdego paznokcia delikatnie przesuń po nim opuszkiem swojego palca, aby sprawdzić, czy nie pozostały jakieś nierówności. Jeśli je wyczujesz, możesz je zlikwidować za pomocą małego pilniczka dla niemowląt.

Skaleczenie? Spokojnie – masz wszystko pod kontrolą!

Każdemu rodzicowi może się zdarzyć, że przy obcinaniu paznokci przypadkowo naruszy delikatną skórkę. Co więcej, palce są silnie unaczynione, więc nawet drobna ranka może dość mocno krwawić. Dlatego gdy przystępujesz do zabiegu obcinania paznokci, możesz przygotować na wszelki wypadek jałowy gazik. W razie skaleczenia po prostu przyłóż go i delikatnie przyciśnij, a następnie poczekaj, aż krwawienie ustanie. Najpewniej nie będzie nawet potrzebny plasterek. Gdyby jednak okazał się konieczny, skorzystaj z uroczych plasterków z kolorowymi obrazkami, przeznaczonych specjalnie dla dzieci!

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Obcinanie paznokci u nóg i u rąk – różnice

Paznokcie u rąk należy obcinać co kilka dni. Tempo ich rośnięcia to bardzo indywidualna sprawa, więc po prostu kontroluj co jakiś czas, czy nie zrobiły się za długie. Paznokcie u stóp rosną zdecydowanie wolniej niż te u dłoni. W ich przypadku wystarczy więc obcinanie co ok. 2 tygodnie.

 

cutting the nails of the baby's legs

 

jak obcinać paznokcie u stóp niemowlaka

Ważna różnica dotyczy kształtu, który nadajesz paznokciom u rąk i u nóg. Te u dłoni powinny być lekko zaokrąglone, mniej więcej zgodnie z kształtem opuszka. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko tego, że Twoje dziecko się przypadkiem zadrapie. Natomiast paznokcie u stóp powinno się obcinać na prosto. Ich wycinanie po bokach może bowiem prowadzić do tzw. wrastania paznokci. Jest to bolesna dolegliwość, więc lepiej pilnować tego, aby nadawać im odpowiedni kształt.

Jeśli początkowo trochę się boisz obcinania dziecku paznokci, możesz poprosić o pomoc bliską osobę. Staraj się jednak nie pokazywać swoich obaw, ponieważ może to wpłynąć na emocje dziecka i spotęgować także jego niepokój. Kilkakrotne przetrenowanie tego zabiegu z pewnością sprawi, że szybko wejdzie Ci to w krew i stanie się zwykłym elementem pielęgnacji Twojego dziecka.

question mark Pytania i odpowiedzi

1. Jak obcinać paznokcie niemowlakowi? Paznokcie u niemowlęcia obcinaj ostrożnie, ale pewnymi ruchami. Najwygodniej jest złapać za paluszek i lekko go nacisnąć od spodu, tak aby odsunąć go nieco od paznokcia. Ewentualne nierówności pozostałe po skróceniu paznokci możesz wyrównać pilniczkiem. Paznokcie u dłoni dziecka powinny mieć kształt lekko zaokrąglony, natomiast te u stóp należy obcinać na prosto, pozostawiając płytkę po bokach.


2. Kiedy obcinać paznokcie niemowlakowi? Najłatwiej obcinać dziecku paznokcie w czasie, gdy śpi. Nie musisz się wtedy obawiać, że niespodziewanie poruszy rączkami lub nóżkami. Innym dobrym momentem na ten zabieg jest karmienie – niemowlak czuje się wtedy spokojnie, bezpiecznie, jest ułożony w miarę nieruchomo i nie skupia się na tym, co dzieje się dookoła.


3. Od kiedy można obcinać paznokcie niemowlakowi? Paznokcie u noworodka należy po raz pierwszy obciąć już kilka dni po powrocie ze szpitala. Wcześniej można zakładać dziecku specjalne skarpetki oraz rękawiczki, tak aby przypadkiem się nie zadrapało. 


4. Czym obcinać paznokcie niemowlakowi? W sklepach i aptekach można kupić specjalne malutkie obcinacze i nożyczki przeznaczone dla niemowląt. Te ostatnie mają zaokrąglone czubki, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że przypadkowo ukłujesz dziecko.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.