Artykuł
Add this post to favorites

Podróżowanie w ciąży

Ciąża to nie choroba! Jeśli tylko lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, możesz nadal podróżować. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności.

3min. czytania List 9, 2016

Jestem w czwartym miesiącu ciąży i marzę o tygodniowej przerwie… wyjeździe w ciepłe kraje i wylegiwaniu się na jakiejś rajskiej plaży. Męczy mnie tylko jedno pytanie – czy podróż samolotem nie zaszkodzi mojemu zdrowiu i zdrowiu mojego dziecka? Ciąża to nie choroba! Jeśli tylko lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, możesz nadal podróżować… Oczywiście pod warunkiem, że zachowasz pewne środki ostrożności przed wyjazdem, w trakcie podróży i na miejscu pobytu.

Jakie są przeciwwskazania?

Lekarz może odradzić podróże, gdy:

 • spodziewasz się bliźniąt
 • Twoja ciąża jest zagrożona (już wcześniej poroniłaś, możesz przedwcześnie urodzić, masz nadciśnienie lub cukrzycę)

Powinno się unikać dalekich podróży w pierwszym trymestrze (ryzyko poronienia, zmęczenie) i w trzecim trymestrze (ryzyko przedwczesnego porodu, nadciśnienie). Urlop polecamy zaplanować w drugim trymestrze, gdy czujesz się zdecydowanie najlepiej, a brzuszek wciąż nie jest tak duży, by utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jakie środki transportu wybrać?

 • Samochód 

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś prowadziła samochód. Pamiętaj jednak, że Twoje skupienie i uwaga mogą ulec pogorszeniu ze względu na zmęczenie. Możesz też wkrótce przestać czuć się wygodnie za kierownicą! Bez względu na to, czy prowadzisz, czy nie, rób regularne przerwy. Jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa, choć polskie prawo zwalnia Cię z obowiązku ich używania – wciąż są zalecane – zapewniają większe bezpieczeństwo kobiecie (a tym samym dziecku), powinny być jedynie umieszczone poniżej brzuszka.

 • Transport publiczny 

Nie bój się poprosić o ustąpienie miejsca – masz pierwszeństwo! Jednak od trzeciego trymestru unikaj tego środka transportu, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Przynajmniej w godzinach szczytu.

 • Samolot 

Wraz z końcem 7. miesiąca większość przewoźników zabroni Ci wejścia na pokład. Przed 7. miesiącem nie ma żadnych zagrożeń wynikających z latania samolotem. Pamiętaj tylko o tym, by dużo pić i jak najczęściej robić krótkie spacery.

 • Pociąg 

To zdecydowanie najmniej męczący środek transportu, który daje możliwość rozprostowania nóg i krótkich spacerów w trakcie podróży.  Jeśli Twoja praca wiąże się z wieloma podróżami służbowymi, także samolotem, jednak Twoja kondycja nie pozwala Ci na podróże, nie obawiaj się! Prawo pracy chroni kobiety w ciąży przed trudami takich podróży. Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Wakacje w egzotycznych krajach – zasady ostrożności

Także w tym przypadku, najważniejszy jest zdrowy rozsądek! Przede wszystkim, bez względu na okoliczności, zanim zarezerwujesz wyjazd w egzotyczne kraje, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub udaj się na konsultację do lekarza medycyny podróży. 

 • Unikaj podróży do krajów, gdzie nie ma dobrych warunków sanitarnych (np. niektóre regiony Afryki lub Azji).
 • Unikaj regionów zagrożonych niektórymi chorobami (np. malarią, żółtą febrą) oraz krajów, w których panuje naprawdę wysoka temperatura. Jeśli jednak mimo wszystko musisz udać się do jednego z „krajów ryzyka”, pamiętaj, że szczepienia w okresie ciąży są przeciwwskazane. Skonsultuj się z lekarzem, by znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie.
 • Na miejscu wybieraj żywność gotowaną i wodę butelkową.
 • Chroń się przed słońcem i przed komarami.
 • Przed wyjazdem zapisz sobie kilka przydatnych informacji – adresy szpitali ogólnych i ginekologiczno – położniczych, dane kontaktowe do Twojego lekarza itp. Weź ze sobą również historię badań i ciąży.

Gotowa do wyjazdu? Jeśli będziesz miała na uwadze wszystkie wymienione powyżej środki ostrożności, Twoje wakacje powinny minąć bez żadnych kłopotów.

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów
Logo white

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • PRÓBKI

  Odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO

 • ikonka konkursy

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody

 • TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci

Search icon

Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?

Wypróbuj naszą wyszukiwarkę