MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Kleiki bogate w witaminę B1 – pierwsze zboża w diecie dziecka

Kleik to zwykle pierwszy stały posiłek zbożowy, z jakim spotyka się niemowlę w trakcie rozszerzania diety. Jest doskonałym sposobem na to, by stopniowo przyzwyczajać maluszka do nowej konsystencji i oswajać go z nowymi smakami. Sprawdź, dlaczego.

3min. czytania Sty 15, 2024

Zboża są ważnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety dziecka. Kleiki i kaszki są zatem bardzo ważną pozycją w codziennym menu maluszka. Czy zastanawiałaś się nad tym dlaczego tak jest i czym w zasadzie różni się kleik dla niemowlaka od kaszki?

Kleik czy kaszka?

Kleiki to lekkostrawne produkty stworzone z wysokiej jakości zbóż bezglutenowych – ryżu i kukurydzy. Kleik jest łagodniejszy w smaku od kaszki, ma rzadszą konsystencję, a ryzyko, że uczuli maluszka, jest bardzo niewielkie. Dlatego zwykle to od kleiku rozpoczyna się rozszerzanie diety maluszka o produkty zbożowe. 

 

Składniki kleików

 

Witamina B1 – cenny składnik kleiku

Kleik ryżowy i kukurydziany Nestlé, dzięki zawartości węglowodanów złożonych, stanowią źródło energii, niezbędnej do prawidłowego rozwoju dziecka. Zawarta jest w nich także witamina B1, czyli tiamina, występująca naturalnie m.in. właśnie w produktach zbożowych.

Ważne

Tiamina odgrywa ważną rolę w przemianach węglowodanów, a także prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest bardzo ważna dla maluszków – w początkowym okresie życia układ nerwowy dziecka rozwija się przecież bardzo intensywnie. Jej niedobór może zaburzyć ten proces

Kleik – kiedy podawać?

  • Kleiki dobrze sprawdzą się jako pierwszy posiłek zbożowy. Można podać je dziecku już po 4. miesiącu życia.
  • Kiedy rozszerzasz dietę maluszka o produkty zbożowe, możesz dodać kleik do mleka, dzięki czemu lekko je zagęścisz lub do przecieru warzywnego lub owocowego, który maluszek już zna i lubi. W ten sposób będziesz powoli przyzwyczajać go do nowego jedzenia.
  • Jeśli maluszek jest karmiony butelką, możesz dodawać kleik do mleka i podawać jako kolację. Pomoże ona nasycić maluszka na dłużej, dzięki czemu spokojnie prześpi całą noc. Kleik sprawdzi się także jako posiłek poranny lub w ciągu dnia.

 

Kleki Nestle

 

Jak przygotować dziecku kleik?

Podanie pierwszych zbóż z wykorzystaniem kleiku jest niezwykle łatwe. Podobnie jak i kaszki, można je przygotować na mleku modyfikowanym. Kleiki Nestlé są odpowiednie także dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego – wtedy należy przygotować je na odpowiednim, zaleconym przez lekarza, preparacie mlekozastępczym. Produkty te nie zawierają glutenu, można podawać je więc także maluszkom z alergią na ten składnik lub jego nietolerancją. Jak już wcześniej wspomniano, ze względu na neutralny smak kleiki można dodawać także do przecierów warzywnych lub owocowych, by je zagęścić. Wprowadzenie ich do codziennej diety z pewnością ją urozmaici i wzbogaci. 

Ważne

Jeśli Twój maluszek zna już smak kleiku przygotowanego na mleku, możesz uatrakcyjnić smakowo taki posiłek i dodać do niego starte jabłko lub inny owoc, który dziecko lubi. Dzięki temu niemowlę chętniej zje danie, a jego dieta będzie bardziej urozmaicona i ciekawsza.

Jak przygotować kaszkę ryżową i mleczno-ryżową dla maluszka w kilku prostych krokach?

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.