MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

8. miesiąc życia dziecka

W 8. miesiącu życia Twojego maluszka możesz z dumą zaobserwować, że staje się on coraz bardziej samodzielny! Większość dzieci w tym wieku już samodzielnie siada i potrafi utrzymać się w tej pozycji przez kilka minut. Do dalszego aktywnego przemieszczania się popycha go ogromna ciekawość świata – licz się z tym, że Twój maluszek zajrzy teraz w każdy kąt mieszkania!

7 min. czytania Maj 21, 2024

Dzięki nowo opanowanym umiejętnościom 8-miesięczne niemowlę zyskuje dostęp do miejsc dotychczas dla niego nieosiągalnych. Maluszek zazwyczaj już siada i chętnie wyciąga rączki w górę czy na boki, aby schwycić interesujące go rzeczy. Zapewne już aktywnie raczkuje - i z olbrzymim zainteresowaniem zwiedza wszystkie miejsca, które są dla niego dostępne. Co więcej, wyraźnie i świadomie okazuje swoje stany emocjonalne. Wyraża też własne chęci i potrzeby – za pomocą gestów lub dźwięków.

baby little steps 8 month

Rozwój fizyczny
baby little steps 8 month

Dziecko w 8. miesiącu ma już bardzo rozwinięte zdolności ruchowe – i chętnie z nich korzysta, jednocześnie poszerzając granice swej samodzielności. Przemieszcza się w różne strony i pewnie chwyta w paluszki rozmaite przedmioty. Potrafi już nawet utrzymać kubeczek czy łyżeczkę. Gdy dziecko usiądzie np. przy łóżku, może już próbować się o nie oprzeć i wstać. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj nie jest jeszcze gotowe do stawania na nogi. Nie zachęcaj więc maluszka do podejmowania takich prób.

Pod koniec 8. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1samodzielnie siada i utrzymuje się w tej pozycji przez kilka minut

 step2chwyta i jest w stanie utrzymać nawet cięższe przedmioty, takie jak np. kubeczek napełniony wodą

 step3coraz chętniej raczkuje – ta umiejętność jest dla niego znacznie bardziej atrakcyjna niż pełzanie, więc intensywnie ją ćwiczy

 step4dzięki coraz bardziej wytrenowanej koordynacji na linii ręka–oko potrafi uderzać jednym przedmiotem o drugi

 step5wykonuje stałe gesty powiązane z jego potrzebami i oczekiwaniami, np. wyciąga rączki, jeśli chce być wzięte w ramiona

 step6zaczyna rzucać przedmiotami w konkretnym kierunku, przewidując mniej więcej, gdzie upadną

Rozwój psychiczny
baby playing with cubes

Dziecko w wieku 8 miesięcy jest coraz bardziej kontaktowe. Możesz mieć wrażenie, że powoli zaczyna Cię już czasem rozumieć. Maluszek umie pokazać, jakie ma aktualnie potrzeby, sięga po konkretne zabawki i świadomie okazuje podstawowe emocje. Zaczyna się też u niego wykształcać myślenie przyczynowo-skutkowe – dziecko rozpoznaje następstwa różnych działań. Maluszek wie, że jeśli np. włożyłaś go do wózeczka, to wybieracie się na spacerek, a gdy wsadzasz go do krzesełka do karmienia, to nadchodzi pora posiłku. Zwykle niemowlę w tym wieku odróżnia już też dźwięk rozmowy od innych dźwięków dochodzących z otoczenia.

Pod koniec 8. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1naśladuje gesty oparte na powtarzalności, np. klaskanie, machanie na „pa, pa”, pukanie

 step2rozumie pewne komunikaty – np. gdy słyszy „idziemy spać”, pociera oczka piąstkami

 step3potrafi naśladować szept i zaczyna też samo do siebie gaworzyć szeptem

 step4świadomie okazuje różne emocje, takie jak radość, zdziwienie, strach czy niezadowolenie

 step5reaguje na wołanie go po imieniu – maluszek rozpoznaje, że chodzi właśnie o niego

Żywienie

Podstawą jadłospisu maluszka w wieku 8 miesięcy pozostaje mleko mamy lub mleko następne. Jednak na tym etapie powinno się kontynuować rozszerzanie diety dziecka. Ponieważ maluszek coraz lepiej radzi sobie z żuciem i gryzieniem, proponuj mu – oprócz przecierów – także dania z większymi kawałeczkami. Jeśli chcesz być pewna, że dany posiłek jest dostosowany do potrzeb żywieniowych dziecka na tym etapie rozwoju, możesz sięgnąć po gotowe dania dla niemowląt. Na etykietach mają one zamieszczoną informację na temat wieku, od którego maluszek może spożywać dany produkt.

W diecie maluszka mogą znaleźć się już produkty ze wszystkich grup spożywczych – warzywa i owoce w postaci ugotowanej lub surowej, produkty zbożowe (kaszki i kleiki, ale też kasze, ryż, makaron), źródła pełnowartościowego białka: mięso, ryby i jaja, a także produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka, twarożek) i „zdrowe” tłuszcze.

Produkty dla niemowląt znajdziesz w poręcznych opakowaniach – takich jak kubeczki czy tubki – więc możesz wygodnie zabrać je ze sobą np. na spacer. Dzięki temu będziesz mogła w porę zareagować, gdy maluszek zgłodnieje, kiedy znajdujecie się poza domem. Ich wielkość dostosowana jest po potrzeb i możliwości dziecka na danym etapie.

Nie zapominaj też o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Wodę lub zdrowe soki i nektary możesz zacząć podawać w kubeczku niekapku, ponieważ dziecko powinno już sobie poradzić z utrzymaniem go w rączkach. Pierwsze próby picia z takiego naczynka mogą nie być zbyt owocne, ale nie przejmuj się – to przecież naturalna droga rozwoju!

Badania

Ponieważ Twój maluszek najpewniej zaczął już ząbkować i umie siedzieć, warto udać się z nim na wizytę do dentysty. Dobrze jest odbyć takie pierwsze spotkanie w gabinecie stomatologicznym, zanim jeszcze pojawią się ewentualne problemy z ząbkami. Pierwsza wizyta ma zwykle charakter zapoznawczy. Ważne jest to, aby przebiegła w miłej i niestresującej dla maluszka atmosferze, bo dzięki temu nie wyrobi sobie on złych skojarzeń z tym miejscem. Lekarz dentysta oceni, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo, i da Ci cenne wskazówki na temat pielęgnacji ząbków oraz zapobiegania próchnicy.

Wspieranie rozwoju dziecka - 8. miesiąc

Jeśli Twój maluszek zaczął już siadać i raczkować, pozwalaj mu na to jak najczęściej! Jeżeli jednak jeszcze nie opanował tych umiejętności, to pamiętaj, że nie masz podstaw do niepokoju. W takim przypadku po prostu dostosuj wsparcie rozwoju dziecka do tego etapu, na którym się ono znajduje – i wróć do naszych wskazówek dla 7. miesiąca. Zabieraj też maluszka często ze sobą np. do kuchni. Zabawa lekkimi garnuszkami czy plastikowymi miseczkami, stukanie w nie chochelką lub łyżeczką mogą mu sprawić masę frajdy! Pamiętaj oczywiście jednak o tym, żeby do takich zabaw zapewnić maluszkowi bezpieczny kącik.

Na tym etapie rozwoju szczególną wagę przykładaj do czytania dziecku książeczek. Maluszek już coraz lepiej słucha, więc warto też ćwiczyć jego koncentrację. Gdy będziesz mu śpiewać piosenki dla dzieci, może Ci w tym towarzyszyć, próbując naśladować występujące w nich proste dźwięki. Ucz też dalej powiązywania ustalonych gestów z konkretnymi czynnościami i nazywaj je. Dzięki temu maluszek zacznie stopniowo pojmować znaczenie słów, a rozwój jego zdolności komunikacyjnych nabierze tempa!

Warto wiedzieć!

Już na tym etapie dobrze jest zacząć przyzwyczajać dziecko do tego, że czasem może usłyszeć od Ciebie „nie” lub „nie wolno”. Oczywiście mów to spokojnym głosem, tłumacząc powody zakazu. Niemowlę na tym etapie nie ma jeszcze bowiem świadomości tego, że jakieś jego działania mogą być niebezpieczne albo że np. sprawia Ci ból, gdy ciągnie Cię za włosy. Pamiętaj też, że rzadko się zdarza, aby taki zakaz zadziałał już za pierwszym razem. Nie jest to jednak oczywiście wynikiem złośliwości czy złej woli maluszka. W ten sposób uczy się on po prostu, jakie jego działania są akceptowalne, a jakie nie. Konsekwentnie i cierpliwie przyzwyczajaj więc maluszka do tego, że wyznaczasz pewien zakres dopuszczalnych zachowań. Umiejętne stawianie granic daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – i z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Co może jeść 8-miesięczne dziecko?
Podstawą menu dziecka jest w dalszym ciągu karmienie piersią lub mleko następne. Maluszki, które skończyły już 8 miesięcy, mogą otrzymywać posiłki z nieco większymi kawałkami, by ćwiczyć żucie i gryzienie. W diecie niemowlaka mogą już znaleźć się produkty ze wszystkich grup spożywczych – wśród nich warzywa, owoce, produkty zbożowe (kaszki, kasze, ryz i makaron), źródła pełnowartościowego białka (mięso, ryby, jaja) i produkty mleczne (kefir, maślanka, twarożek) oraz „zdrowe” tłuszcze. 

2. Co potrafi 8-miesięczne dziecko?
Maluszek w tym wieku zazwyczaj już siada i wyraża swoje potrzeby za pomocą dźwięków oraz gestów. Potrafi samodzielnie trzymać kubeczek czy łyżeczkę, coraz chętniej raczkuje, a także rzuca przedmiotami, przewidując mniej więcej, gdzie upadną. Szkrab cały czas ćwiczy swoją koordynację ruchową i coraz sprawniej chwyta przedmioty. Potrafi także naśladować gesty rodziców i reaguje, gdy ktoś zawoła go po imieniu. 

3. Ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko?
Dziecko w drugim półroczu życia powinno jeść 5 posiłków w ciągu dnia. Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana. W tym wieku w dalszym ciągu ważne jest mleko mamy lub mleko następne. Maluszek wypija zazwyczaj około 180 ml podczas karmienia. 

4. Ile waży 8-miesięczne dziecko?
Dziecko w wieku 8-miesięcy waży średnio 7 – 11 kg. W drugim półroczu życia maluszek powinien przybierać na wadze około 300 – 400 g w ciągu miesiąca. 

5. Czy 8-miesięczne dziecko powinno jeść w nocy?
Jeśli maluszek dobrze przybiera na wadze, nie wymaga karmienia nocnego. Bardzo często maluszki w tym wieku przesypiają większą część nocy i budzą się dopiero rano na pierwsze karmienie.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.