Cztery pierwsze tygodnie po porodzie to czas dużych zmian w Twoim domu. Powitaliście nowego członka rodziny i powoli odnajdujecie się w tej nowej rzeczywistości. Początkowo może Ci się wydawać, że Twój maluszek właściwie ciągle tylko śpi lub je. Jednak równocześnie bardzo intensywnie się rozwija, poznając zupełnie nowy dla niego świat poza łonem mamy. Obserwuj maluszka i ucz się jego reakcji na różne bodźce, a dzięki temu będziesz jeszcze lepiej odpowiadać na jego potrzeby.
Rozwój fizyczny
W 1. miesiącu życia dziecko zwykle przesypia znaczną część dnia. Nie oznacza to jednak, że maluszek w tym czasie się nie rozwija. Wręcz przeciwnie – sen bardzo wspiera intensywne zmiany, jakie zachodzą w organizmie. Gdy Twój skarb osiąga 1. miesiąc życia, chętnie śpi na brzuszku. Ma wówczas główkę skierowaną w bok, ale może już udawać mu się ją lekko podnieść do góry i obserwować otoczenie. Pamiętaj jednak, że gdy trzymasz maluszka na rękach w pozycji pionowej, główka powinna dalej być podtrzymywana – napięcie mięśniowe nie jest jeszcze na tyle wystarczające, aby umiał ją sam sztywno utrzymać.
Pod koniec 1. miesiąca dziecko zazwyczaj:
na ok. 3 sekundy podnosi główkę, leżąc na brzuszku
reaguje na dźwięk i potrafi zlokalizować jego źródło
rozróżnia kontrastowe barwy
zaczyna opanowywać chaotyczne ruchy rączkami i nóżkami
– np. podczas karmienia – a bywa też, że na innych przedmiotach (takich jak karuzelka wisząca nad łóżeczkiem)
potrafi na chwilę skupić wzrok na Twojej twarzywykształcony chwyt – to tylko pierwotny odruch chwytny, który będzie ustępował w najbliższym czasie
zaciska dłoń wokół Twojego palca lub innej rzeczy, ale nie jest to jeszczeRozwój psychiczny
Po 1. miesiącu życia dziecka możesz już z radością dostrzec uśmiech na buzi Twojego maluszka. Warto jednak, abyś wiedziała, że nie jest to jeszcze reakcja świadoma – to tzw. uśmiech anielski. Mięśnie buzi maluszka dopiero się „trenują” do okazywania emocji poprzez mimikę. Niemniej Twoje dziecko ma już zbudowaną bardzo silną więź łączącą je z Tobą i innymi osobami bliskimi.
Pod koniec 1. miesiąca dziecko zazwyczaj:
rozpoznaje Twój głos, odróżnia go od innych głosów i wyraźnie na niego reaguje
może już głużyć (gruchać) – czyli wypowiadać przypadkowe gardłowe dźwięki, które nie służą jednak jeszcze komunikacji
różnicuje już płacz, zależnie od tego, z jakiego powodu chce okazać niezadowolenie
nie ma świadomości tego, że jest odrębną istotą; wydaje mu się, że wraz z Tobą tworzy jedną całość
potrzebuje Twojej szczególnej troskliwości i bliskości
Żywienie
Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi noworodki powinny być karmione wyłącznie piersią. Odruch ssania u takiego maluszka może być bardzo silny – możesz mieć wrażenie, że dziecko wręcz „wisi na piersi”. Pamiętaj jednak, że mleko mamy to najlepsze, co możesz dać swojemu skarbowi na tym etapie życia. Jeśli odnosisz wrażenie, że masz za mało pokarmu, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym. Pomoże Ci odpowiednio przystawiać dziecko do piersi i wykształcić u niego prawidłową technikę ssania. Dzięki temu Twoje maleństwo będzie najedzone i spokojne, a Ty będziesz nawiązywać z nim bliską, piękną relację.
Szczepienia i badania
Pierwsze badanie Twojego maluszka odbywa się natychmiast po porodzie. Ocenia się wówczas podstawowe czynności życiowe noworodka w 10-stopniowej skali Apgar. Decydują one o tym, jak dobrze maluszek jest przystosowany do samodzielnego życia, i obejmują takie parametry jak: oddychanie, tętno, reakcje na bodźce, napięcie mięśniowe i kolor skóry.
W ciągu 24 godzin od porodu Twój maluszek przechodzi również inne ważne badania – m.in. badanie stawów biodrowych, przesiewowe badanie ogólne i badanie słuchu. Zalecane jest też wykonanie pierwszych szczepień ochronnych. Są to:
- szczepienie przeciwko gruźlicy (tzw. DBB)
- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. WZW B)
Wspieranie rozwoju dziecka - 1. miesiąc
Często kładź dziecko na brzuszku. Dzięki temu będzie ono podejmowało kolejne próby oderwania główki i utrzymania jej w górze przez coraz dłuższy czas. To zaś pozwala mu lepiej poznawać otoczenie i reagować na pojawiające się bodźce. Taka pozycja pozytywnie wpływa na rozwój stawów biodrowych oraz naturalnie masuje też brzuszek Twojej pociechy, co pomaga zapobiec pojawianiu się kolki.
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym wszystko jest dla niego niezwykle nowe. Maluszek dopiero zaczyna poznawać świat poza bezpiecznym brzuchem mamy. Zapewnij więc swojemu skarbowi dużo bliskości i otocz go wyjątkową troskliwością. Staraj się dużo uśmiechać do dziecka, aby miało ono poczucie bezpieczeństwa, i mów do niego twarzą w twarz. Dzięki temu maluszek będzie się uczył Twojego głosu, wyglądu i mimiki. Pamiętaj bowiem, że już w 1. miesiącu życia zaczyna on rejestrować i delikatnie naśladować mimikę Twojej twarzy!
Warto wiedzieć!
Odruch Moro (zwany też odruchem obejmowania) jest to reakcja organizmu na gwałtowny bodziec – nagły dźwięk, światło czy zmianę pozycji ciała. Ma on charakter pierwotny – rozwijał się już w trakcie życia płodowego, gdy maluszek był w brzuchu. Odruch Moro polega na tym, że w reakcji na silny bodziec dziecko gwałtownie wyrzuca na boki swoje rączki i nóżki z jednoczesnym wygięciem plecków i zaciśnięciem piąstek. Chwilę później zaś zgina rączki i „obejmuje” nimi klatkę piersiową. Reakcja ta jest nie tylko aktem obronnym Twojego maluszka. Ułatwia bowiem także zaczerpnięcie przez niego powietrza oraz rozprostowuje jego ciało, co przygotowuje go do nabywania nowych umiejętności ruchowych.
Pytania i odpowiedzi
1. Co potrafi miesięczne dziecko?
Pierwszy miesiąc życia dziecka to tzw. okres noworodkowy, gdzie dziecko przesypia większą część dnia. Noworodek potrafi już rozpoznać głos mamy, zaczyna głużyć i różnicuje swój płacz – w zależności od tego, co chce przekazać. Maluszek na kilka sekund podnosi główkę do góry, gdy leży na brzuszku, reaguje na dźwięki i odróżnia kontrastowe kolory. Ma także odruchy pierwotne – zaciska dłoń wokół palca rodzica, a gdy się przestraszy – gwałtownie wyrzuca na bok swoje rączki i nóżki (tzw. odruch Moro).
2. Ile powinno przybrać dziecko w 1. miesiącu życia?
Noworodek po urodzeniu traci nawet do 10% swojej wyjściowej masy ciała i jest to zupełnie normalne. Maluszek zazwyczaj odzyskuje swoją wagę urodzeniową po około 2 tygodniach. Najczęściej dzieci w 1. miesiącu życia zwiększają masę ciała o około 120 – 220 g na tydzień.
Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.