Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X

Problemy ze snem u niemowlaka

Sen, obok żywienia, to filar, na którym  opiera się prawidłowy rozwój dziecka. Poznaj wszystkie sekrety snu dziecka, tak abyś i Ty spała spokojnie!

poniedziałek, 22.01.2018

Ile śpi niemowlę? W pierwszych miesiącach życia dziecko przesypia większość doby. Tak naprawdę, prawie nic innego nie robi! Sen pozwala mu odzyskać siły, zużyte po przebudzeniu, ale także zdrowo rosnąć i rozwijać się. To właśnie podczas snu przysadka mózgowa uwalnia hormon wzrostu. Zanim dziecko zacznie spać jak dorosły, jego mózg będzie musiał jeszcze trochę „dojrzeć”.

Fazy snu noworodka

Sen dziecka podzielony jest na dwie naprzemienne fazy. Pierwsza, odpowiada za sen głęboki, inaczej zwany wolnofalowym (NREM) i trwa około 20 minut. Na tym etapie dziecko spokojnie śpi a uwalnianie hormonu wzrostu jest optymalne. Następnie przychodzi faza REM, maluch trochę bardziej się wierci. Jest to sen płytki, więc dziecko często się budzi. To właśnie w tej fazie zachodzi niezbędny proces dojrzewania mózgu. Między tymi dwoma charakterystycznymi etapami istnieją krótkie chwile stanu pośredniego. Pamiętaj – najczęściej w trakcie zasypiania, dzieci przechodzą przez etap niespokojnego snu.

Ile śpi noworodek? Ile śpi niemowlę?

Noworodek śpi średnio 16 godzin dziennie (minimalnie 14, maksymalnie 20). Liczby te z czasem ulegają zmniejszeniu, a wraz z upływem lat jest to: 15 godzin około 6. miesiąca życia, 13 godzin, gdy dziecko zbliża się do 4. roku życia. Spanie w ciągu dnia też odpowiednio ulega zmniejszeniu: od 3 do 4 „drzemek” około 6. miesiąca, do tylko jednej popołudniowej ok. 18. miesiąca. 

Kłopoty ze snem w nocy

Problemem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom, jest zwłaszcza wieczorny i nocny sen dziecka. Zdarza się, że dziecko - mimo, że zostało nakarmione - płacze tuż po położeniu go w łóżeczku, nie wyrażając chęci na sen, a wszelkie próby ukołysania go nie przynoszą efektów. Odbija się to na Twoim zachowaniu – jesteś bardziej drażliwa, zmęczona i roztargniona. 

Przeczytaj nasze porady, które pomogą zapewnić dziecku spokojny i nieprzerwany sen:

  • Wprowadź rytuał przed spaniem, tak by dziecko zrozumiało, że to nocna pora snu – zmień pieluszkę, załóż piżamkę, zanuć kołysankę i przytul na noc. Jak będzie nieco większe, będziecie mogli razem czytać bajki. Przypilnuj, by rytuał przed spaniem w ciągu dnia różnił się od tego wieczornego.
  • Ułóż dziecko na plecach – pozwala mu to swobodnie oddychać.
  • Przypilnuj, by w łóżeczku/na łóżku nie było niepotrzebnych przedmiotów (przytulanki, zabawki). 
  • Zasuń rolety, by maluch miał zupełnie ciemno. W dzień wręcz odwrotnie – pozwól, by do jego pokoju wpadło trochę światła.
  • Przed ułożeniem malucha do snu, przewietrz pokój i zadbaj o odpowiednią temperaturę – optymalna temperatura do snu to 18-20° C. 
  • Jeśli podejrzewasz, że przyczyną niespokojnego snu dziecka są kolki lub zaparcia, wymasuj jego brzuszek tuż przed snem, by przynieść mu ulgę. 
  • Dąż do tego, by wraz ze wzrostem dziecka, oddzielać karmienie od zasypiania. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.