MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Problemy ze snem u niemowlaka

Sen, tak jak żywienie, odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Dowiedz się, ile śpi noworodek i zapewnij mu do tego odpowiednie warunki. Podpowiemy Ci także, w jaki sposób możesz spróbować rozwiązać problemy niemowlaka ze snem.

4min. czytania Sty 15, 2024

W pierwszych miesiącach życia dziecko przesypia większość doby. Tak naprawdę nie robi prawie nic innego. Sen nie tylko pozwala mu odzyskać siły, ale także zdrowo rosnąć i rozwijać się. To właśnie podczas snu przysadka mózgowa uwalnia hormon wzrostu. Zanim dziecko zacznie spać jak dorosły, jego mózg będzie musiał jednak jeszcze trochę dojrzeć. Sprawdź zatem, ile śpi noworodek i jak można rozwiązać problemy ze snem u niemowląt.

Jak śpi niemowlę, czyli fazy snu

Sen dziecka podzielony jest na dwie naprzemienne fazy: 

 1. NREM – sen głęboki, zwany inaczej wolnofalowym. Trwa około 20 minut. Na tym etapie dziecko śpi spokojnie, a uwalnianie hormonu wzrostu jest wysokie.
 2. REM – faza płytkiego snu. W tej fazie dziecko budzi się częściej. To właśnie w tym czasie zachodzi proces dojrzewania mózgu.

Między tymi dwoma charakterystycznymi etapami występują krótkie chwile stanu pośredniego.

Ile śpi noworodek?

Noworodek, jeśli nie ma problemów ze snem, śpi średnio 16 godzin dziennie – minimalnie 14, maksymalnie 20. Wraz z upływem miesięcy ten czas ulega zmianie:

 • około 6. miesiąca życia – 15 godzin
 • gdy dziecko zbliża się do 4. roku życia – 13 godzin

Ile śpi niemowlę?

Z biegiem czasu liczba przespanych w ciągu dnia godzin też ulega odpowiedniemu zmniejszeniu:

 • ok. 6. miesiąca życia – od 3 do 4 drzemek
 • ok. 18. miesiąca życia – jedna drzemka popołudniowa

Dlaczego noworodek walczy ze snem?

Zdarza się jednak, że noworodek nie chce spać albo często się budzi. Rodzice często zastanawiają się, co robią nie tak, że ich maleństwo ma problemy ze snem. Najczęstsze przyczyny to:

 • głód, 
 • brak komfortu termicznego (za ciepło albo za zimno),
 • pełna pieluszka, 
 • hałasy dobiegające z otoczenia, zwłaszcza jeśli dziecko nie jest do nich przyzwyczajone, 
 • potrzeba bliskości, na przykład utulenia przez mamę. 

Problemy niemowlaka ze snem – jak je przetrwać?

Ważną kwestią, która spędza sen z powiek wielu rodzicom, jest wieczorny i nocny sen niemowlaka. Zdarza się, że maluszek – mimo że został nakarmiony – płacze tuż po ułożeniu go w łóżeczku. Nie ma ochoty na sen, a wszelkie próby ukołysania go nie przynoszą efektów. Problemy ze snem u dziecka bez wątpienia mają wpływ również na Ciebie – jesteś bardziej drażliwa, zmęczona i roztargniona. Co zatem zrobić, aby dziecko dobrze spało?

kolysanka niemowlak

 

Długi sen u niemowlaka a codzienne rytuały. Wyciszenie dziecka do snu

Zamiast zastanawiać się, czy problemy ze snem u dziecka kiedyś miną, od samego początku postaraj się wprowadzić rytuały związane ze spaniem. Maluszek musi zrozumieć, że nadchodzi pora zasypania. Jak dać mu znać, że to już czas na nocny wypoczynek? Poznaj kilka sposobów, które mogą w tym pomóc, i staraj się powtarzać każdego dnia, aby niemowlę do nich przywykło i zaczęło łączyć je ze snem. 

Relaksująca kąpiel

Wykąp maluszka przed położeniem go na nocny sen. Ciepła woda rozluźnia, relaksuje i przywołuje miłe uczucie przebywania w brzuszku mamy. Podczas kąpieli możesz mówić do dziecka, by znajomy głos go uspokajał. 

Karmienie

Po kąpieli załóż maluszkowi piżamkę i włóż w rożek niemowlęcy albo szczelnie otul kocykiem. Następnie nakarm maluszka, by zasnął najedzony i uspokojony kontaktem z ciałem mamy. Potem odłóż go do łóżeczka, bez przewijania, przebierania czy wyciągana z becika i okrywania kocykiem. 

Przygotowana sypialnia 

Przypilnuj, by w łóżeczku nie było niepotrzebnych przedmiotów (przytulanki, zabawki), zasuń rolety, by zaciemnić pokój, przewietrz pomieszczenie i zadbaj o odpowiednią temperaturę – optymalna to 18-20°C. 

Odpowiedni klimat

Ułóż dziecko na plecach, co pozwoli mu swobodnie oddychać. Mów do niego podczas usypiania, śpiewaj mu kołysanki albo włącz przy kołysce tzw. biały szum lub spokojne, relaksujące melodie. Możesz włączyć delikatne światło np. lampkę nocną albo projektor zorzy, gwiazd czy innych dziecięcych motywów. 

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną niespokojnego snu dziecka są kolki lub zaparcia, wymasuj jego brzuszek, by przynieść mu ulgę.

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi


1.    Dlaczego niemowlę budzi się po 40 minutach? 
Przyczyną – poza głodem, pełną pieluszką albo nagłym hałasem – może być fakt, że po ok. 40 minutach kończy się jedna z faz snu. Jeśli organizm maluszka uznał, że jest już wyspany albo nie potrafi wejść w kolejną fazę snu, następuje pobudka.


2.    Kiedy poprawi się sen niemowlaka?
Kiedy maluszek ma 2-3 miesiące, jego nocny sen wydłuża się do 5-6 godzin. Po skończeniu 5 miesięcy czas ten stopniowo jeszcze wzrasta. 


3.    Co zrobić na nerwowy sen niemowlaka?
Jeśli maluszek ma problemy ze snem i budzi się w nocy lub jest niespokojny, możesz wypróbować np. delikatnego masażu brzuszka przed snem, tulenia i kołysania, a po konsultacji z lekarzem także kropel na sen dla niemowląt. Przydatne są też wszelkie rytuały, które przygotowują dziecko do nocnego wypoczynku. 
 

pomoz swojemu partnerowi
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.