MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Gdy stajesz się tatą - ojcostwo nie takie straszne!

Zostałeś tatą? Nie pękaj! Tacierzyństwo to nie rewolucja, to nowy wymiar rozrywki! Dowiedz się o roli ojca po porodzie, w wychowaniu dziecka

4min. czytania Sty 15, 2024

„Teraz Twoja kolej przewijania!” - to zdanie to zmora większości początkujących ojców. Jest jak curling na igrzyskach olimpijskich - ostatnia dyscyplina, którą chciałoby się uprawiać :). Tatusiu, nie pękaj! Tacierzyństwo to nie rewolucja, to nowy wymiar rozrywki!

Ojcostwo - z czym to się wiąże?

Nie do wiary, że taka mała istota tak bardzo poprzestawia rytm codziennego życia Twojego męża. Nagle zabraknie czasu na piłkarskie wieczory czy wyjście do kina. Koledzy też się zmienią – teraz będzie wychodził głównie z… innymi tatusiami, a zamiast na piwie wyląduje na placu zabaw. Owszem, początki ojcostwa będą trudne, ale nadejdzie taka chwila, że Twój mężczyzna stanie się tatusiem po uszy zakochanym w maleństwie i stopniowo tak przeorganizuje swój plan dnia, by pogodzić życie rodzinne, życie zawodowe i inne przyjemności na rzecz tacierzyństwa. Gdyby ktoś jeszcze kilka lat wstecz (w okresie, gdy miał jeszcze wszystkie włosy na głowie:)) powiedział mu, że zostanie tatą świata poza swoim dzieckiem niewidzącym, pewnie by nie uwierzył. A jednak! :)

Początki z dzieckiem zawsze są trudne. Oboje próbujecie dostosować się do rytmu życia Waszego nowonarodzonego dziecka oraz zmian, jakie wniosło jego przyjście na świat. Macie prawo czuć się zmęczeni, bo życie zaczyna sprowadzać się do dziecka i… tylko dziecka. Nie macie już nawet czasu na romantyczny wieczór we dwoje. Gdy dziecko już zaśnie jecie kolację, po czym idziecie spać. Ale dziecko zrekompensuje wszystko swoimi wielkimi wpatrzonymi w Was oczami, małymi rączkami, stopami i cudownym uśmiechem. Będziecie gotowi na każde wyrzeczenie! Istna rewolucja? Nie, raczej poukładanie wszystkiego na nowo :).

Rola ojca po porodzie - pomoc w pielęgnacji

Na samym początku tatuś będzie się obawiał, że zrobi dziecku krzywdę, ale z czasem nabierze zaufania do własnych ruchów. Te obawy są zupełnie normalne. Bycie ojcem to proces, na który potrzeba trochę czasu, ale rola ojca w rodzinie jest niezwykle ważna, a pomoc ojca po porodzie nieoceniona. Dziecko nie jest ze szkła, ale trzeba się z nim bardzo ostrożnie obchodzić. Z czasem każdy świeżo upieczony tatuś nabierze wprawy i będzie potrafił je ułożyć w zależności od potrzeb – na ręce, na kolanach, przytulone do ramienia lub w chuście. Tak, w chuście! Jej zawiązanie może i nie jest łatwe, ale od czego jest instrukcja! Piłka nożna? Od kiedy Wasze dziecko jest na świecie, ulubioną grą Twojego męża stało się „muzykowanie” na brzuszku maluszka. Przykłada buzię do jego pępka i mocno dmucha, tak jakby to była trąbka, poruszając głową na prawo i lewo. Dziecko śmieje się wraz z każdym jego ruchem i wydanym przez niego odgłosem!

Rola ojca w wychowaniu dziecka i napotykane trudności:

1) I etap: KĄPIEL – czyli jak nie zamienić łazienki w ślizgawkę.

2) II etap: PIELUSZKA – czyli sztuka poprawnego założenia jej w odpowiednim miejscu tak, żeby nie ścisnąć zbyt mocno.

3) III etap: BODY – czyli idealnie dopasowane ubranko składające się tylko z jednej części z niekończącą się liczbą guzików. Bez paniki, wystarczy podążać za odpowiednimi, bardzo prostymi wskazówkami „użycia”: najpierw wkładamy jedną rączkę, potem drugą, a potem… już jesteśmy w domu :).

4) IV etap: PIELĘGNACJA – czyli jak udrożnić dziecku nos za pomocą aspiratora lub gruszki, włożyć czopek, przyciąć paznokcie.

5) V etap: BUTELKA – czyli wyparzanie, odmierzanie wody, mleka, sprawdzanie temperatury, mieszanie. Gdy stajesz się tatą masz poczucie, że jest to czarna magia, ale z biegiem czasu zostaniesz specjalistą w tej dziedzinie i pokochasz moment karmienia butelką na placu zabaw, gdy wszystkie matki i babcie patrzą z podziwem. Za sprawą opanowania techniki przygotowania butelki świeżo upieczony tata zyska nawet w oczach teściowej!

Będę tatą doskonałym

Początkowo Twój mężczyzna w tych tematach porusza się nieco po omacku, ale z czasem będzie tatą (prawie) idealnym! Będzie przewijać dziecko, karmić butelką, utulać do snu. Równie dobrze będzie się czuł na spotkaniu służbowym, jak przy kołysce. Dziecko będzie rosło, a Wy coraz lepiej będziecie sobie radzić ze wszystkimi obowiązkami. Maluszek odnajdzie swój rytm spania i jedzenia, a Wy będziecie mieć więcej okazji do chwil tylko we dwoje. Dodatkowo, jeśli w opiekę zaangażujecie teściową lub opiekunkę, nie będzie problemu z wyjściem do kina czy znalezieniem czasu na spotkanie ze znajomymi.

Śmiechy, płacze, gugania… Dziecko stara się coś przekazać, wysyła komunikaty, które początkowo będą błędnie odczytywane. Na pewno nie obejdzie się bez „wpadek”, np. w odpowiedzi na płacz dziecka tatuś poda mu butelkę, podczas gdy przecież dopiero go karmiłaś albo będzie myślał, że to atak kolki, a to tylko krzywo zapięte body. Z biegiem czasu odszyfruje znaczenie gestów dziecka. Dziecko to prawdziwy nadajnik! Nawet sobie nie wyobrażałeś, że jest w stanie przesyłać taką ilość informacji.

 

metrics generator
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.