Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
rodzice-i-niemowlę

Gdy pojawia się dziecko - rodzicielstwo, czyli nowy etap życia

Rodzicielstwo to nowy etap życia. Dowiedz się, jak bez problemów przejść z etapu życia bez dziecka do etapu rodzice, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach.

piątek, 03.06.2016

Oboje marzyliście o dziecku. Teraz, gdy już jest z Wami, jesteście naprawdę szczęśliwi, choć nie da się ukryć, że Wasze życie „we dwoje” zostało wywrócone do góry nogami. Jak bez problemów przejść z etapu „życia bez dziecka” do etapu „rodzice” nie zapominając o sobie i swoich potrzebach?

Żadne z nas nie rodzi się rodzicem. Stajemy się nim dopiero po jakimś czasie. To chyba jedyny „zawód” na świecie, którego nie da się wcześniej wyuczyć. Gdy zostaje się mamą lub tatą, powoli odkrywa się swoją nową rolę. Role w związku redefiniują się, zmieniają się priorytety, pragnienia i zachcianki.

Nowy członek rodziny

Małe dziecko zmienia w domu dosłownie wszystko. I to nie tylko dlatego, że trzeba pamiętać o zapasie pieluszek czy też wstawać w środku nocy, by nakarmić maluszka. Przyjście nowego członka rodziny na świat sprawia, że rodzą się w Was nowe, dotychczas nieznane Wam uczucia i wrażliwości, których dotąd w sobie nie zauważaliście :). Tylko poprzez doświadczenie na własnej skórze tej „małej rewolucji” w postaci powiększenia rodziny jesteście w stanie zrozumieć jej ogrom.

Tata również przeżywa te wszystkie wielkie zmiany, nawet jeśli przez pierwsze tygodnie jest jeszcze trochę z boku. Możesz mu jednak pomóc odnaleźć się w nowej dla niego roli ojca. Najważniejsze to zmienić nierozerwalną więź, jaka naturalnie wytworzyła się między Tobą a dzieckiem, na prawdziwą relację we trójkę: mama, tata i dziecko.

Instynkt macierzyński i ojcowski

Gdy stajecie się rodzicami, pojawiają się liczne pytania: „Czy podołam zadaniu?”, „Czy pokocham dziecko?”, „Czy istnieje coś takiego, jak instynkt macierzyński?”, „A instynkt ojcowski?”. Wszystkie te pytania są całkowicie uzasadnione. Czasem wystarczy jednak popatrzeć na dziecko i już zna się odpowiedź. Bądź co bądź to przecież ono nauczy Was, jak być rodzicami i pomoże przebyć niesamowitą przygodę, jaką jest rodzicielstwo. Dziecko jest owocem Waszej wspólnej miłości i najlepiej, abyście oboje po równo byli zaangażowani w jego wychowanie.

Czasy „ojca rodziny”, kierującego rodziną jedynie jako „szef” wydający polecenia, który nigdy nie bierze do ręki butelki lub nie zmienia pieluszki, dawno już minęły. Dziś „nowy ojciec” ma również prawo do urlopu ojcowskiego, może wziąć urlop wychowawczy. Jest to najlepszy dowód na to, że nowy model rodziny jest lepiej skonstruowany. Dodajmy, że większość tatusiów z ogromną ochotą wciela się w swoją nową rolę! Dzięki tej sytuacji można więc w pełni się uzupełniać i wspierać. Możecie na przykład podzielić się nocnym wstawaniem. Gdy jedno jest zmęczone, drugie „przejmuje pałeczkę” - przewija dziecko lub je kąpie. To właśnie w taki sposób dzień po dniu buduje się nową relację we troje.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.