7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Zapotrzebowanie na żelazo w diecie półrocznego dziecka

0
0 opinie

Do około 6. miesiąca życia maluszka mleko mamy dostarcza niemowlakowi wszystkie składniki, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Rozszerzając dietę dziecka warto wybierać produkty bogate w żelazo. Sprawdź, dlaczego i dowiedz się, jaką rolę w diecie dziecka pełni ten składnik.

3min. czytania Lut 22, 2023

Zdrowe niemowlę, urodzone w terminie i z prawidłową masą urodzeniową, dysponuje sporymi zapasami żelaza. Ilość ta wystarcza do pokrycia zapotrzebowania maluszka na ten niezbędny składnik przez pierwsze 4-6 miesięcy życia. W drugim półroczu życia konieczne staje się dostarczanie maluszkowi żelaza wraz z dietą.

Żelazo w diecie dziecka – jak zmieniają się potrzeby żywieniowe po 6. miesiącu?

W drugim półroczu dziecko wciąż intensywnie rośnie, a wraz z nim rosną jego potrzeby żywieniowe. Konieczne staje się uzupełnianie żelaza, którego zapasy zgromadzone w okresie płodowym maleją. W trakcie rozszerzania diety aż 96% zapotrzebowania na ten składnik powinno być pokrywane przy udziale produktów zawierających żelazo o odpowiedniej, wysokiej biodostępności (tj. czerwone mięso, żółtko jaj, ciemnozielone warzywa, produkty zbożowe wzbogacane w żelazo). 

Iron in the baby's diet – how do nutritional needs change after 6 months?

Żelazo w diecie dziecka ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu oraz funkcji poznawczych. To z kolei ma wpływ na rozwój psychoruchowy maluszka. Dlatego tak ważne są w diecie produkty bogate w żelazo i ich odpowiedni dobór.

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza w diecie niemowląt i małych dzieci może być bardzo niekorzystny dla zdrowia maluszka teraz i w przyszłości. Może być przyczyną:

 • rozwoju niedokrwistości
 • zaburzenia procesów poznawczych
 • zaburzenia pracy układu odpornościowego 

Przyczyny niedoboru żelaza mogą być różne. Często są to:

 • zbyt późne rozszerzanie diety dziecka o produkty zawierające żelazo – po 6. miesiącu życia zapasy tego składnika zgromadzone w okresie płodowym wyczerpują się, więc w jadłospisie powinny znaleźć się już produkty bogate w żelazo
 • nie uwzględnienie rosnącego z wiekiem zapotrzebowania maluszka na ten składnik – maluszek rośnie, a wraz z nim jego potrzeby żywieniowe, dlatego jego jadłospis na każdym etapie musi być komponowany tak, by dostarczać odpowiednią ilość każdego z niezbędnych składników, w tym żelaza
 • zbyt mało urozmaicony jadłospis maluszka – różne produkty spożywcze dostarczają dziecku różnych składników, dlatego warto uwzględniać w diecie maluszka produkty ze wszystkich grup spożywczych
Iron deficiency

 

Produkty bogate w żelazo

Planując jadłospis dla swojego dziecka pamiętaj, że mimo rosnących potrzeb żywieniowych pojemność jego brzuszka jest wciąż bardzo mała. Z tego względu serwowane mu posiłki powinny mieć wysoką wartość odżywczą – czyli w niewielkiej porcji posiłku zawierać dużą ilość odpowiednich składników pokarmowych.

Ważne

Zapotrzebowanie niemowlaka na żelazo w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest około 5 razy większe niż u osoby dorosłej.

Kluczem do zaspokojenia potrzeb żywieniowych małego organizmu jest dbałość o zróżnicowany skład diety. Podawaj dziecku produkty urozmaicone pod względem walorów odżywczych – zwiększa to szanse na to, że wraz z pożywieniem otrzyma ono wszystkie składniki potrzebne mu do rozwoju.

Kaszki w diecie półrocznego dziecka

Sprytnym sposobem na to, by uniknąć niedoborów żelaza są produkty wzbogacone w ten składnik, takie jak kaszki Nestlé. Jedna porcja takiej kaszki pokrywa ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo i jest dostosowana do wielkości małego brzuszka. Witamina C obecna w produkcie dodatkowo wspiera wchłanianie żelaza. Kaszki Nestlé, wzbogacone w składniki mineralne i witaminy, pomogą dostarczyć te składniki maluszkowi zarówno na etapie rozszerzania diety w posiłki uzupełniające, jak i później, kiedy nieco podrośnie.

Ważne

Nadmiar żelaza w diecie dziecka może doprowadzić do zaparć. U dzieci mogą one wynikać z wielu przyczyn, m.in. z niedostatecznej ilości wody w diecie lub stresu związanego z powrotem mamy do pracy. W obawie przed tą dolegliwością nie ograniczaj na własną rękę w diecie dziecka produktów bogatych w żelazo. Może to utrudnić zaspokojenie zapotrzebowania małego organizmu na ten składnik!

logo

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy!

benefit1

Odbierz próbki NAN OPTIPRO®  PLUS 2 HM-O

benefit2

Testuj nasze najnowsze produkty

benefit3

Wygrywaj atrakcyjne nagrody

benefit4

Skonsultuj się z ekspertami

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię