
Źródła żelaza w diecie dziecka
Żelazo jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowe dzieci w momencie przyjścia na świat mają jego spore zapasy. Korzystają z nich przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym czasie ilość żelaza wyczerpuje się i konieczne jest uzupełnianie jego poziomu.
Od początku drugiego półrocza życia niezbędne jest dostarczanie dziecku żelaza z pożywieniem. W tym okresie wskazane jest uwzględnianie w jadłospisie produktów będących źródłem tego składnika. Najlepiej, jeśli zapotrzebowanie maluszka na ten mikroelement w pełni zaspokoi dieta – tak, by nie była konieczna dodatkowa suplementacja.
Jeśli niemowlę spożywa za mało produktów bogatych w żelazo, rośnie u niego ryzyko niedoborów tego składnika i w konsekwencji m.in. wystąpienia niedokrwistości. Żelazo jest składnikiem ważnym również dla prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych maluszka oraz dla jego odporności.

Żelazo w diecie dziecka
Dobrym źródłem żelaza w diecie dziecka jest:
- chude czerwone mięso (np. schab wieprzowy, polędwica wołowa),
- jajka,
- kaszki zbożowe dla niemowląt i małych dzieci wzbogacone w żelazo,
- pełnoziarniste produkty zbożowe (np. kasza jęczmienna, płatki owsiane),
- nasiona roślin strączkowych (np. czerwona soczewica, biała fasola),
- ciemnozielone warzywa liściaste i nacie (np. szpinak).
Obecność roślin zielonych i strączkowych w diecie ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku dzieci z rodzin wegetariańskich i tych maluchów, którym akceptacja smaku mięsa przychodzi trudniej.

Żelazo – jak komponować dziecięce menu?
Ważna jest nie tylko ilość, ale też forma, w jakiej żelazo występuje w produkcie – przyswajalna lub nieprzyswajalna. Wchłanialność tego mikroelement zawartego w produktach spożywczych jest bardzo zróżnicowana. Planując dziecięce posiłki, należy uwzględniać te produkty, które zawierają żelazo lepiej absorbowane. Są to przede wszystkim składniki pochodzenia zwierzęcego (tj. czerwone mięso, jaja).
Żelazo znajdujące się w produktach roślinnych (warzywa, orzechy, nasiona roślin strączkowych) odznacza się niestety gorszą przyswajalnością. Jednak jak najbardziej warto je również uwzględniać w dziecięcym jadłospisie.
Ważne
Żelazo wchłania się lepiej w obecności witaminy C, dlatego kaszki Nestlé zostały o nią wzbogacone.
Dobrze skomponowana dieta jest zwykle w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie dziecka i nie ma konieczności dodatkowej suplementacji żelazem.
Zgodnie z rekomendacjami polskich ekspertów, może być to jednak korzystne w przypadku niemowląt:
- urodzonych przedwcześnie
- z małą urodzeniową masą ciała
U zdrowych dzieci standardowa suplementacja żelazem nie jest wskazana.
Zapotrzebowanie na żelazo u dzieci
Zalecenia odnośnie spożycia żelaza dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia różnią się od siebie.

Dla pokrycia zapotrzebowania na żelazo wystarczy urozmaicona dieta zawierająca produkty będące źródłem tego składnika – takie, jak kaszki Nestlé. Już jedna porcja kaszki Nestlé, przygotowanej zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu, dostarcza ponad 50% dziennego zapotrzebowania maluszka na ten ważny składnik.
Przepisy na dania bogate w żelazo
Znasz już źródła żelaza, które powinny pojawić się w diecie dziecka. Teraz czas na przygotowanie pełnowartościowych posiłków, w których nie zabraknie tego składnika.
Jeśli szukasz inspiracji na ciekawe dania dla Twojego malucha, możesz skorzystać z naszych pomysłów. Na śniadanie wypróbuj placuszki ryżowe lub chrupiące naleśniczki, na obiad risotto z jagnięciną albo rybne kotleciki, a na kolację bananowe kluseczki bądź placki ziemniaczane. Szukasz pysznego deseru? Polecamy budyń bezmleczny! Świetnie sprawdzą się również ptysie z owocowym jogurtem.
Nestlé Sinlac oraz nasz kleik są bogatym źródłem żelaza, dlatego ich dodatek do potraw pozwoli zwiększyć ilość tego ważnego składnika w diecie Twojej pociechy. Wśród naszych przepisów znajdziesz propozycje dań, które wykorzystują te produkty.

Strefa Eksperta

Dołącz do programu Nestlé FamilyNes
Nestlé FamilyNes umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé FamilyNes nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.