Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
z_jak_zboza_ikona

Z jak Zboża

Przygodę dziecka ze smakiem zbóż należy zainicjować nie wcześniej niż po skończeniu przez niego 4. miesiąca życia i nie później niż przed ukończeniem 6. miesiąca. Dowiedz się, jakie produkty zbożowe będą dla niego odpowiednie.

poniedziałek, 03.10.2016

z_jak_zboza

Zboża od tysięcy lat są podstawą żywienia, a kaszki i kleiki zbożowe są jednym z ulubionych posiłków wielu dzieci. Zawierają węglowodany, białko roślinne, witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Niektóre z nich zawierają też gluten…

Czym jest gluten?
Gluten to białko zapasowe występujące w ziarnach popularnych zbóż (w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie, orkiszu). Należy do grupy alergenów pokarmowych i u niektórych osób może wywoływać alergię lub też nietolerancję pokarmową. Z tego też względu powinien być wprowadzany do diety niemowląt w ściśle określony sposób.

Przygodę dziecka ze smakiem zbóż należy zainicjować nie wcześniej niż po skończeniu przez niego 4. miesiąca życia i nie później niż przed ukończeniem 6. miesiąca. Rozpocząć należy od zbóż bezglutenowych w postaci kleiku (np. ryżowego lub kukurydzianego), stopniowo wprowadzając zboża glutenowe w postaci kaszki (np. manny). „Dorosłe” produkty zbożowe (tj. makaron, ryż, kasza, pieczywo, herbatniki) należy wprowadzić nie wcześniej niż w 8. miesiącu życia malucha – wtedy jego apetyt rośnie, dziecko potrzebuje większych porcji, różnorodności i większych kawałków.

jakie-zboża-wprowadzać-do-diety-dziecka

Jakie produkty zbożowe są odpowiednie dla dziecka?

  • Idealne produkty zbożowe na start to kleiki bezglutenowe – łagodnie wprowadzą dziecko w świat nowych smaków i konsystencji. Możesz wybrać: Kleik kukurydziany lub Kleik ryżowy.
  • Po tym, jak dziecko pozna smak kleików bezglutenowych, zapoznaj go ze smakiem produktów zawierających gluten – np. kaszki manny (nie wcześniej niż po skończeniu 4. miesiąca i nie później niż przed ukończeniem 6. miesiąca!).
  • Po ukończeniu przez dziecko 8. m. ż. wprowadź do jego diety „dorosłe” produkty zbożowe o grubszej konsystencji, takie jak: biały ryż, drobny makaron, kasza jęczmienna, kasza gryczana, kasza jaglana.
  • Niewielkie ilości pieczywa, herbatników czy biszkoptów możesz podawać, gdy maluch będzie miał pierwsze ząbki (ok. 8.-9. m. ż.).

ile-zbóż-podawać-dziecku

Ile produktów zbożowych podać dziecku?

  • Na początek dodawaj 1 łyżeczkę kleiku/kaszki do jednego posiłku w ciągu dnia. W deserkach Gerber znajdziesz odpowiednia ilość kaszki dla Twojego malca.
  • Kasza, ryż, makaron mogą być elementem pełnowartościowego obiadku lub zupki. Wprowadzaj je do diety dziecka stopniowo, w niewielkiej ilości (1 łyżka).

w-jakiej-formie-podawać-dziecku-produkty-zbożowe

W jakiej formie podawać?

  • Podawanie kleiku bezglutenowego lub kaszki glutenowej zacznij od zagęszczenia nimi zupki jarzynowej lub przecieru warzywnego. Możesz oczywiście wykorzystać deserki i proste przeciery jarzynowe Gerber.
  • Kaszę, ryż lub makaron podawaj w formie ugotowanej, częściowo zmiksowanej, jako element zupki lub obiadku (w towarzystwie warzyw i mięska). Po 8. miesiącu życia dziecka zacznij podawać większe kawałki, np. pokrojony makaron, całe ziarenka ryżu lub kaszy – w ten sposób zachęcisz malucha do nauki gryzienia i żucia. W obiadkach Gerber znajdziesz odpowiednie konsystencje dobrane do potrzeb swojego dziecka.

produkty_zbozowe_w_diecie_dziecka

Szukaj zbóż w daniach Gerber!

W naszej ofercie nie brakuje produktów z udziałem produktów zbożowych. Część z nich jest odpowiednia na etapie wprowadzania glutenu do diety dziecka, a pozostałe idealnie nadają się do kontynuacji nauki smaków. Zobacz, jakie zboża znajdziesz w naszych daniach:

1. K jak KASZA (np. Krem z zielonych warzyw z Gryką)

2. B jak BISZKOPT (np. Jabłuszka z biszkoptem)

3. M jak MAKARON (np. Bukiet jarzyn z cielęciną i kluseczkami)

4. R jak RYŻ (np. Potrawka z ryżem i indykiem)

Konsystencja oraz wielkość porcji produktów Gerber zawierających produkty zbożowe jest idealnie dostosowana do wieku maluszka, jego zmieniających się potrzeb żywieniowych i nabywanych umiejętności jedzenia.

Czy wiesz, że... Na tym etapie należy podawać dziecku nowe produkty, ale nie należy zapominać o tych wypróbowanych w poprzednich lekcjach - nawet tych, za którymi wcześniej nie przepadał. Być może to właśnie teraz je polubi!

Oto kilka przykładowych smaków dań Gerber z udziałem zbóż:

 

po 6. m. ż.:

gerber_jabluszka_z_biszkoptem

po 8. m. ż.:

gerber_pomidorowa_z_ryzem_i_indykiem

po 12. m. ż.:

spaghetti_po_bolonsku

Obejrzyj film i dowiedz się, jak wprowadzać produkty zbożowe do diety malucha:

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.