Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
Dziecko trzymające kubeczek w ręku

Rozszerzanie diety małego alergika

Czy Twój niemowlak cierpi na alergię pokarmową? Poznaj jej objawy i dowiedz się, czym jest dieta eliminacyjna. Sprawdź również, jak powinno wyglądać rozszerzanie menu dziecka.

piątek, 23.09.2016

Rozszerzanie diety małego alergika odbywa się tak samo, jak rozszerzanie diety zdrowego dziecka. Pokarmy inne niż mleko mamy należy wprowadzać zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Rodzice powinni robić to jednak powoli i ze znacznie większą ostrożnością niż w przypadku zdrowych dzieci, obserwując uważnie reakcję maluszka.

Alergia pokarmowa u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowlaka jest najczęściej efektem niedojrzałości układu pokarmowego i odpornościowego dziecka. Jest niełatwa zarówno do zdiagnozowania, jak i do leczenia. Najczęściej pojawia się ona w 2. lub 3. miesiącu życia albo właśnie w okresie rozszerzania diety, a alergenem może być praktycznie wszystko. Alergia może wystąpić także u niemowlęcia, które karmione jest wyłącznie piersią, ponieważ składniki odżywcze przyjmowane przez mamę z jedzeniem przenikają do pokarmu. Do reakcji alergicznej dochodzi zwykle niemal natychmiast po spożyciu alergizującego pokarmu.

Objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa może przejawiać się na różne sposoby. Najczęściej jest to wysypka, która pojawia się zwykle na twarzy i w zgięciach kolan lub łokci. W niektórych przypadkach maluszek może cierpieć również na biegunki, wymioty bądź kolkę. Mogą się też pojawić objawy ze strony układu oddechowego, takie jak katar czy duszności. Śluzówka nosa bywa obrzęknięta, co powoduje wodnisty katar, który utrudnia maluchowi oddychanie.

Poznaj kilka kluczowych zasad rozszerzania diety dziecka z alergią:

Rozszerzanie diety niemowlaka

  • Rozszerzanie diety dziecka alergicznego, podobnie jak w przypadku zdrowego dziecka, należy rozpocząć od jednoskładnikowych przecierów warzywnych, takich jak Marchewka czy Brokuły Gerber, a następnie owocowych, np. Jabłuszko lub Gruszki Williamsa.
  • Jeśli pojawią się jakieś niepożądane objawy, należy po konsultacji z lekarzem zastosować dietę eliminacyjną – przestać na jakiś czas podawać produkt wywołujący reakcje uczuleniowe. Takie postępowanie powinno złagodzić objawy alergii lub też doprowadzić do ich całkowitego ustąpienia. Nie należy w żaden inny sposób modyfikować schematu żywienia niemowląt.
  • Nowe produkty należy wprowadzać do diety alergika pojedynczo i stopniowo, najlepiej w kilkudniowych odstępach czasowych. Taki sposób rozszerzania jadłospisu jest zalecany, ponieważ reakcja alergiczna nie zawsze pojawia się natychmiast. Jeśli w trakcie wprowadzania nowego produktu wystąpi niepożądana reakcja, zrezygnuj z jego podawania i skontaktuj się z lekarzem.
  • Gdy maluszek pozna smak warzyw i owoców, można wzbogacić jego jadłospis o pierwsze bezglutenowe produkty zbożowe, np. Nestlé Sinlac.

Nestlé Sinlac

Nestlé Sinlac to posiłek zbożowy na specjalne potrzeby. Nie zawiera popularnych alergenów: białek mleka krowiego, glutenu i białka sojowego, a także laktozy. Produkt ułatwia komponowanie diety eliminacyjnej niemowląt i małych dzieci. Powstaje z wysokiej jakości mączki chleba świętojańskiego i mąki ryżowej – składników o niskich właściwościach alergizujących. Jesteś na etapie rozszerzania diety? Naucz swoje dziecko smaków od A do Z. Pomoże Ci w tym Elementarz Smaków Gerber.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.