MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka? Checklista

Dobrze wiemy, że rozszerzanie diety dziecka bywa niekiedy stresujące dla rodziców. Nie musisz się jednak niczego obawiać. Podpowiemy Ci, jak rozpoznać, że Twój maluszek jest już gotowy na przygodę z nowymi smakami i konsystencjami, a także jakich zasad warto się trzymać podczas wprowadzania stałych posiłków do jadłospisu dziecka. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Z myślą o Tobie przygotowaliśmy pomocną checklistę.

Kiedy i jak można wprowadzać pierwsze posiłki stałe do diety dziecka?

  • Rozszerzanie diety rozpoczynać warto od wprowadzania do menu dziecka propozycji jednoskładnikowych – na dania będzie czas nieco później. Kiedy poznacie już kilka warzyw czy owoców, możecie zacząć łączyć smaki wykorzystując coraz bardziej złożone kompozycje.
  • Rozszerzanie diety możecie rozpocząć, kiedy Twój maluszek ma już wyćwiczoną koordynację oko-ręka-usta, potrafi stabilnie siedzieć i trzymać prosto główkę.
  • Produkty mleczne, warzywa, owoce, zboża, mięso, ryby i zdrowe tłuszcze – tak w skrócie wygląda pełnowartościowa dieta dziecka, która obejmuje wszystkie podstawowe grupy pokarmowe. To właśnie te produkty już wkrótce stopniowo będą pojawiać się na talerzyku Twojego maluszka.
    Pierwsza próba rozszerzania diety – jak się do niej przygotować?
  • Przed pierwszą próbą warto upewnić się, że dziecko nie jest zmęczone, aby nie marudziło przy jedzeniu. Zanim Twój maluszek przyzwyczai się do jedzenia łyżeczką i nowych smaków, każdy posiłek może potrwać nieco dłużej, dlatego Twoja cierpliwość i wyrozumiałość jest tutaj kluczowa.
  • Gdy brzuszek dziecka nie jest całkiem pełny, maluszek zapewne bardziej ochoczo będzie próbować nowych pokarmów. To dobra wskazówka dla Ciebie, aby właśnie w takich sytuacjach proponować dziecku dania z nowego menu. 
  • Na początku pokarmy stałe podawaj tylko raz dziennie, kontynuując karmienie piersią.
    Jeśli Twoje dziecko jest bardzo głodne, możesz spróbować najpierw podać mu pierś lub niewielką ilość mleka modyfikowanego dopasowanego do wieku maleństwa, a dopiero potem zaproponować stały posiłek. Głodny maluszek zamiast chętnie próbować nowych smaków, może zdenerwować się tym, jak długo trwa proces karmienia łyżeczką.

Rozszerzanie diety – pomocne wskazówki dla każdego rodzica

  • Wprowadzanie nowości najlepiej rozpocząć od kilku łyżeczek jedzenia (około 30 g) na jeden posiłek i następnie zwiększać tę ilości tak, by pokarmy uzupełniające stanowiły po pewnym czasie pełny posiłek. Zwiększać będzie się także częstotliwość podawania pokarmów stałych – do dwóch, a potem trzech posiłków dziennie.
  • Na początek przygody ze stałymi posiłkami warto wybrać jednoskładnikowe przeciery warzywne, najlepiej z zielonych warzyw. W przeciwieństwie do przecierów owocowych nie są one słodkie, dzięki czemu maluszkowi łatwiej będzie zaakceptować smak warzyw. 
  • Warto spróbować przez każde kolejne 3 dni podawać jedno nowe warzywo – na przykład brokuły, marchewkę i dynię. W tym czasie przyda się też aparat pod ręką – miny, jakie dziecko robi podczas poznawania nowych smaków, są uroczą pamiątką! Podawanie tego samego warzywa warto powtórzyć także w kolejnym tygodniu, aby lepiej przyzwyczaić dziecko do jego smaku.
  • Niektóre owoce (np. winogrona) warto pokroić, aby maluszek się nimi nie zadławił. 
  • Zanim dziecko zaakceptuje nowy smak, czasami potrzebuje aż kilkunastu prób, podczas których przyda się Twoja rodzicielska cierpliwość. 
  • Podczas wprowadzania stałych pokarmów do diety warto zadbać o to, aby posiłki były możliwie różnorodne. Dzięki temu Twojemu dziecku łatwiej będzie dostarczyć dziecku potrzebne do rozwoju składniki odżywcze.
  • Różnorodność ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dziecku odpowiednich składników odżywczych. Dla wzrostu i rozwoju ważne są m.in. żelazo, wapń, witamina D, witamina C, witamina A, i kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Jeśli Twoje dziecko nie spożywa mięsa, warto pamiętać o tym, by w diecie znalazły się różnorodne produkty spożywcze dostarczające m.in. cennego białka, takie jak jajka, rośliny strączkowe (fasola, groszek i soczewica), mielone orzechy lub nasiona.
  • Jeśli dziecko jest na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, może potrzebować dodatkowej suplementacji. Warto w tej kwestii skonsultować się z Waszym pediatrą lub dietetykiem.
  • Niemowlęta mogą jeść orzechy już w drugim półroczu życia, o ile zostały one drobno zmielone. Jeśli Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry lub w Waszej rodzinie są przypadki alergii pokarmowej, przed wprowadzeniem potencjalnie alergizujących składników do menu warto zasięgnąć porady lekarza w tej sprawie.

O czym warto pamiętać, gdy dziecko poznaje nowe smaki i konsystencje?

  • Kiedy dziecko próbuje czegoś nowego, warto pamiętać o tym, aby to docenić. Może to zachęcić szkraba do dalszego odkrywania nowych konsystencji i smaków.
  • Rodzic jest zawsze dla maluszka wzorem do naśladowania, dlatego warto zadbać o własne dobre nawyki żywieniowe, które będzie mógł on później od Ciebie przejąć.  
  • Przy wyborze produktów dla najmłodszych liczy się ich jakość. Powinny być to zawsze produkty ze sprawdzonych źródeł, mile widziane są też produkty ekologiczne
  • Kartkę z zanotowanymi poszczególnymi posiłkami maluszka dobrze jest trzymać na lodówce, aby śledzić, czego i ile razy próbowało już Twoje dziecko.
  • Włączony telewizor, bajka na tablecie czy komórce mogą rozpraszać pociechę podczas jedzenia. Dobrze, jeśli Twój maluszek już od samego początku nauczy się jeść w spokoju, siedząc w krzesełku do karmienia
  • Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinna wygląda dieta dla niemowląt i dzieci, możesz skorzystać z porady naszych ekspertów i zadać im nurtujące Cię pytania.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób mądrze i zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka? Zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu. Dołącz także do naszego programu Nestlé Baby&me, aby za darmo pobrać gotowe jadłospisy oraz przepisy na pyszne dania dla Twojego maluszka!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.