Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
dziewczynka-i-dmuchawiec

Alergia u niemowląt i dzieci. Objawy i leczenie.

Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci jest rosnącym problemem we współczesnym świecie. Z alergią pokarmową, wziewną i kontaktową można sobie radzić. Sprawdź!

piątek, 18.03.2016

 

Alergia u niemowląt i dzieci

Alergie u dzieci, a w szczególności alergie pokarmowe u niemowląt, są rosnącym problemem we współczesnym świecie. Szacuje się, że u ok. 33% noworodków na którymś etapie życia może się rozwinąć jakaś postać choroby alergicznej. Jako matka, możesz to zmienić, w zależności od tego, jak będziesz karmić swoje dziecko.

Rodzaje alergii i alergeny

Skąd się bierze alergia? Nasz układ immunologiczny chroni nas przed drobnoustrojami, np. bakteriami i wirusami, które mogą być dla nas szkodliwe. Alergia rozwija się wówczas, gdy układ immunologiczny nadmiernie reaguje na substancję, która w normalnych warunkach jest nieszkodliwa. Substancję, która może wywoływać alergię, określa się mianem ALERGENU.

Znanych jest wiele rodzajów alergenów, m.in. pyłki, kurz, pierze, sierść zwierząt, kosmetyki, środki czystości, niektóre produkty żywnościowe (np. orzeszki ziemne, białko mleka krowiego, owoce morza).  

Objawy innych typów alergii

Kaszel alergiczny u dziecka czy wysypka u niemowlaka – objawy towarzyszące alergii mogą być trudnym doświadczeniem dla całej Waszej rodziny. Chociaż alergia zwykle nie zagraża życiu, może powodować u dziecka dyskomfort i ból. Możliwych jest wiele objawów alergii m.in. wysypka skórna, astma, katar sienny, kaszel alergiczny, alergia pokarmowa.

Objawy alergii a wiek dziecka

Do najczęstszych objawów alergii zalicza się:

  • w okresie niemowlęcym – wyprysk, wysypka oraz alergie pokarmowe
  • w wieku przedszkolnym – astma
  • w wieku szkolnym – katar

Takie przejście od jednego typu alergii do następnego zwane jest „marszem alergicznym”.

U niemowląt, z historią występowania tej choroby w rodzinie, wyprysk jest często pierwszym objawem tej choroby, która w późniejszych okresach życia rozwija się w kierunku innych schorzeń o podłożu alergicznym. W przypadku wyprysku skóra swędzi, rozwija się w niej stan zapalny i podrażnienie, które mogą utrudniać zasypianie. Jeśli dziecko nie może spać, oznacza to często, że i Ty nie będziesz mogła odpocząć. 

Czy alergia jest dziedziczna? Ryzyko rozwoju alergii

Czy moje dziecko jest narażone na występowanie alergii? Alergie wykazują skłonność zwłaszcza do występowania rodzinnego. Jest to związane z tym, że geny dziecka (przekazywane przez rodziców), są istotnym czynnikiem wpływającym na ich rozwój. Jeśli w Waszej rodzinie są alergicy, istnieje większe ryzyko wystąpienia alergii u Waszego dziecka. W przypadku malucha, którego jeden rodzic ma objawy alergii, ryzyko jej rozwoju jest dwukrotnie wyższe, zaś jeśli oboje rodzice zmagają się z tą chorobą – aż czterokrotnie większe. W Europie co trzeci noworodek jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju alergii.

Alergia może się rozwinąć nawet u dzieci bez rodzinnego wywiadu alergii. Chociaż występowanie objawów alergii u członków rodziny istotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby u dziecka, w grupie ryzyka mogą się znajdować nawet dzieci urodzone w rodzinach nieobciążonych alergiami. Dzieje się tak dlatego, że istotną rolę w jej rozwoju odgrywają także czynniki środowiskowe (pozagenetyczne).

Najważniejszymi przyczynami tego rodzaju alergii są :

  • powtarzająca się ekspozycja na alergen we wczesnym dzieciństwie
  • ekspozycja na dym tytoniowy

Natomiast niektóre czynniki, np. karmienie piersią oraz prawidłowa mikroflora jelit, korzystnie wpływają na pracę układu immunologicznego, przez co wspomagają ochronę przed alergią.

Czy można chronić dziecko przed alergią pokarmową?

Skuteczny sposób na alergię u dziecka? Przede wszystkim – profilaktyka. Najlepszą metodą zapobiegania alergii, w tym alergii pokarmowej, jest karmienie piersią. Poprzez stymulowanie i delikatne „trenowanie” układu immunologicznego. Twoje mleko w naturalny sposób zmniejsza wrażliwość dziecka na alergeny, a co za tym idzie – występowania alergii. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią, zwykle rzadziej cierpią na alergie niż dzieci otrzymujące mleko w proszku dla niemowląt zawierające pełne białko mleka krowiego.

Pamiętaj jednak, że karmienie piersią nie jest 100% gwarancją, że objawy alergii nigdy się nie pojawią.

Jak chronić dziecko, kiedy nie możesz karmić piersią? 

Karmienie piersią to najlepsza forma profilaktyki alergii. Jest ono zalecane także w grupach ryzyka alergii (także wtedy, gdy tylko jedno z rodziców jest alergikiem). Pokarm kobiecy zawiera składniki, które chronią i uszczelniają błonę śluzową jelit, wspomagają działanie układu odpornościowego oraz przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego.

Niemowlęta ze skłonnością do alergii na białko mleka krowiego lub ze stwierdzoną alergią, to dzieci ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Ich dietę należy planować z wielką starannością. Z myślą o niemowlętach z odziedziczoną po rodzicach skłonnością do alergii, które z jakichś powodów nie mogą być karmione piersią i będą karmione butelką, opracowano proces modyfikacji białka mleka krowiego, który polega na jego hydrolizie. Powstałe białka są rozłożone na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząsteczki i określa się je mianem białek zhydrolizowanych. Jakie mleko będzie dobre dla alergika? Mleko dedykowane dla alergików to tzw. mleko hipoalergiczne, oznaczone symbolem H.A.

Jeśli maluch ma już zdiagnozowane przez lekarza objawy alergii, z pomocą przychodzi Ci preparat mlekozastępczy (hydrolizat białkowy).

Mleko modyfikowane H.A. jest też dobrym rozwiązaniem w momencie przechodzenia z karmienia piersią na karmienie mlekiem w proszku. Na tym etapie warto przez okres 4-8. tygodni karmić mlekiem H.A. w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się alergii.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.