7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

W jak Warzywa

0
0 opinie

Dla Twojego maluszka najlepszym pokarmem jest mleko mamy. Przychodzi jednak czas, kiedy do diety niemowlaka można zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające. Rozszerzanie diety warto rozpocząć od dokładnie zmiksowanych warzyw. Delikatne przeciery najlepiej serwować szkrabowi jeszcze przed słodkimi owocami. Podpowiadamy, które warzywa będą najwłaściwsze dla delikatnego brzuszka na początku poznawania nowych smaków i konsystencji.

4min. czytania Marz 9, 2023

Zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt w 1. roku życia, podawanie warzyw możesz rozpocząć, gdy maluszek skończy 4 miesiące. Pierwsze jednoskładnikowe przeciery są najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody z nowymi smakami. W kolejnych etapach rozszerzania diety wzbogacaj menu niemowlaka o kolejne warzywa, dodając je do zupek i obiadków. Z posiłkami Gerber to naprawdę proste!

vegetables in the infant's diet

Jakie warzywa podawać dziecku?


Jeżeli Twoje dziecko skończyło już 4. miesiące, siedzi z podparciem, kontroluje ruchy głowy i szyi to prawdopodobnie jest gotowe na wprowadzenie do jego diety nowych smaków w postaci produktów uzupełniających. Na początek zacznij od jednoskładnikowych przecierów warzywnych: marchewki, dyni czy brokułu, które zamknęliśmy w gotowych daniach Gerber.

Jak wprowadzać nowe smaki, gdy Twój maluszek rozpoczyna przygodę z warzywami?

  • Rozszerzanie diety rozpocznij od jednoskładnikowych, delikatnych przecierów.
  • Na początku zacznij od małych ilości, np. 1-2 łyżeczek, a z czasem powoli zwiększaj ilość podawanych porcji.
  • Stopniowo wprowadzaj produkty bardziej złożone (dwuskładnikowe, trzyskładnikowe) o odpowiedniej do wieku dziecka konsystencji.
  • Przy wyborze produktu kieruj się wskazaniem wiekowym na jego etykiecie.
  • Wprowadzaj nowe smaki kilkukrotnie. Może troszkę zająć zanim Twój maluszek polubi nowe smaki.
vegetable puree gerberas in pots

Pierwsze warzywa dla niemowlaka


Po 4. miesiącu życia dziecka rozpocznij od podawania mu gładkich, gotowanych przecierów warzywnych lub purée. Nieznane dotąd smaki proponuj maluszkowi co 2-3 dni. Na początek wybierz np. marchewkę, a dopiero po kilka dniach wprowadź do diety kolejne warzywo. W ten sposób pomożesz dziecku szybciej polubić nowe produkty. Następnie serwuj posiłki naprzemiennie, np. pierwszego dnia przygotuj marchewkę, następnego dnia brokuły, a trzy dni później dynię, aby menu dziecka nie było monotonne.

vegetable dishes for children after 4 months

Po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia wciąż należy podawać mu posiłki rozdrobnione, w których mogą zacząć pojawiać się wyczuwalne grudki. Oprócz warzyw, posiłki obiadowe mogą już zawierać gotowane mięso, rybę lub posiekane jajko na twardo. Dania możesz przyprawiać szczyptą posiekanego koperku lub natką pietruszki. Jeśli dziecko zaakceptuje pierwsze warzywa, możesz komponować kolejne posiłki, wykorzystując nowe, nieznane mu dotąd produkty (np. kalafior, cukinię, szpinak, pomidor, paprykę, zielony groszek).

vegetable dishes for children after 6 months

W kolejnym etapie (po 8. miesiącu) posiłki powinny być mniej rozdrobnione. Możesz także ugotować marchewkę lub ziemniaka i podać dziecku ostudzone warzywa bezpośrednio do rączki.

vegetable dishes for children after 8 months

Kiedy maluszek skończy roczek, śmiało możesz mu zaproponować dania dla JUNIORA na bazie warzyw z dodatkiem kluseczek.

vegetable dishes for children after 12 months

Czy wiesz, że...

Nowe smaki, początkowo nielubiane, mogą zyskać akceptację dziecka nawet dopiero po około 10 podaniach. Zachowaj cierpliwość i nie zrażaj się, jeżeli pierwsze porcje warzyw wylądują na śliniaczku.

Odpowiednie konsystencje w warzywnych daniach Gerber


Zmiana konsystencji pokarmów jest ważnym etapem nauki żucia i gryzienia. Dzieci, które zbyt późno stykają się z mniej rozdrobnionym jedzeniem, mogą mieć trudności z zaakceptowaniem większych kawałków, a opanowanie sztuki żucia i gryzienia może stanowić dla nich trudność! Pamiętaj, że konsystencja gotowych posiłków Gerber jest dostosowana do wieku dziecka. Możesz je z powodzeniem stosować u swojego maluszka na każdym etapie nauki jedzenia!

the amount of vegetables served for the baby

 

Ile warzyw podawać dziecku?


Zacznij od kilku małych łyżeczek, stopniowo zwiększając ilość, aż po 1-2 tygodniach będzie to cała porcja posiłku (ok. 100 – 130 g). Wprowadzając nowe składniki i smaki do diety dziecka, obserwuj maluszka i upewnij się, czy nowości nie spowodowały reakcji alergicznej lub nietolerancji pokarmowej. Pamiętaj, że do rodzica należy decyzja, co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane, jednak to dziecko decyduje czy posiłek zje i w jakiej ilości.

Strefa Eksperta

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • jadlopisy

    JADŁOSPISY

    Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

  • Darmowe próbki

    DARMOWE PRÓBKI

    Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

  • konkursy_ikona

    KONKURSY

    Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

  • testowania_produktów_ikona

    TESTOWANIA PRODUKTÓW

    Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
    i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię