Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
zielony_listek_lekcja_warzywa
O jak Owoce

W jak Warzywa

Jeśli chcesz, by dziecko pokochało warzywa od pierwszej łyżeczki, podaj je jako pierwsze – jeszcze przed owocami.

poniedziałek, 03.10.2016

O jak Owoce

Warzywa to najlepszy pomysł na rozpoczęcie przygody z nowymi smakami. Jeśli chcesz, by dziecko pokochało je od pierwszej łyżeczki, podaj je jako pierwsze – jeszcze przed owocami, i kontynuuj ich podawanie w kolejnych etapach rozszerzania diety. Podawanie posiłków warzywnych możesz rozpocząć, gdy dziecko skończy 4. miesiąc, zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt.

w_jak_warzywa_elementarz_smakow

Po czym poznasz, że maluch jest gotowy na nowe posiłki i smaki? 

 • interesuje się jedzeniem
 • wodzi wzrokiem za rodzicem, który je
 • chętnie, choć jeszcze bez wprawy, zjada pokarm z łyżeczki

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości dotyczące rozpoczęcia rozszerzania diety dziecka o nowe posiłki, możesz przedyskutować je ze swoim lekarzem. 

Dowiedz się, jakie warzywa, ile i w jakiej formie podawać swojemu dziecku?

jakie warzywa podawać dziecku

Jakie warzywa podawać maluchowi?

 • Idealne warzywa na start to: marchewka, dynia, brokuły, ziemniaczki.
 • Jeśli dziecko zaakceptuje te smaki, możesz komponować jego posiłki, wykorzystując nowe, nieznane mu dotąd warzywa (np. kalafior, cukinia, pietruszka, szpinak, pomidor, papryka, zielony groszek, seler, a nawet cebula). Do smaku możesz też dodawać koperek lub natkę pietruszki.
 • Nowe smaki wprowadzaj stopniowo, w kilkudniowych odstępach.

ile warzyw podawać dziecku

Ile warzyw podawać dziecku?                                                                                                          

 • Zacznij od kilku małych łyżeczek, stopniowo zwiększając ilość, aż po 1-2 tygodniach będzie to pełna porcja posiłku (ok. 100-130 g). Wprowadzając nowe składniki i smaki do diety dziecka, obserwuj malucha i upewnij się, czy nowości nie spowodowały reakcji alergicznej lub nietolerancji pokarmowej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj lekarza.
 • Pamiętaj, że to rodzic decyduje, co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane, ale to dziecko decyduje czy posiłek zje i ile zje.

w jakiej formie podawać dziecku warzywa

W jakiej formie podawać dziecku warzywa?                                                                                                                                    

 • Rozpocznij od delikatnych, gładkich, gotowanych przecierów warzywnych lub purée.
 • Na początek podawaj posiłki przygotowane z pojedynczych składników, stopniowo wprowadzaj bardziej złożone.
 • Nowe smaki warzyw podawaj co 2-3 dni lub naprzemiennie, np. pierwszego dnia marchewkę, następnego dnia brokuły, a trzy dni później dynię, następnie znów marchewkę itd. W ten sposób pomożesz maluchowi szybciej polubić nowe produkty.
 • Po ukończeniu przez dziecko 6. m. ż. wciąż należy podawać posiłki mocno rozdrobnione, zmiksowane, w postaci przecieru, w którym jednak mogą się zacząć pojawiać wyczuwalne grudki. Oprócz warzyw, posiłki obiadowe powinny też zawierać gotowane mięso, rybę lub posiekane jajo na twardo.
 • W  kolejnym etapie (po 8. m. ż.) posiłki powinny być mniej rozdrobnione. Można zacząć dziecku podawać jedzenie do rączki, np. ugotowane słupki marchewek, kawałeczek miękkiego, gotowanego ziemniaka. Pamiętaj, że nauka samodzielnego jedzenia powinna zawsze odbywać się pod kontrolą rodzica lub opiekuna.
 • Zmiana konsystencji pokarmów jest ważnym etapem nauki żucia i gryzienia. Nie odkładaj tego na później. Maluchy, które zbyt późno stykają się z mniej rozdrobnionym jedzeniem, mogą mieć później trudności z zaakceptowaniem większych kawałków, a opanowanie sztuki żucia, gryzienia i połykania stanowi dla nich nie lada wyzwanie! Pamiętaj, że konsystencja gotowych posiłków Gerber jest dostosowana do wieku dziecka tak, aby wspomagać naukę żucia i gryzienia. Możesz je więc z powodzeniem stosować u swojego malucha na każdym etapie nauki jedzenia! 

warzywa_w_diecie_dziecka

Jak wprowadzać nowe smaki, gdy Twój maluch rozpoczyna przygodę z warzywami?

 •  Rozszerzanie diety polecamy rozpocząć od jednoskładnikowych, delikatnych przecierów w sam raz na początek nauki smaków!  
 • Stopniowo można wprowadzać produkty bardziej złożone (dwuskładnikowe, trzyskładnikowe), o różnej/zmieniającej się odpowiednio do wieku dziecka konsystencji

 • W myśl zasady „lubię to, co znam”, podawaj dziecku nowe smaki warzyw co 2-3 dni, ale nie pomijaj też smaków, które już wypróbował i do których się przyzwyczaił. To zwiększy szanse na to, że polubi kolejne.
 • Przy wyborze produktu kieruj się wskazaniem wiekowym na jego etykiecie.
 • Na etapie nauki żucia i gryzienia wprowadzaj posiłki wieloskładnikowe, zaczynając od tych przetartych, do tych z wyczuwalnymi grudkami/kawałeczkami warzyw – tych już znanych i tych zupełnie nowych. 
Czy wiesz, że... Nowe smaki, początkowo nielubiane, mogą zyskać akceptację dziecka nawet dopiero po ok. 10 podaniach? Zachowaj cierpliwość! :)

Przykłady warzyw zawartych w słoiczkach Gerber:

po 6. m. ż.: ​

delikatny_indyk_w_pomidorach

po 8 m. ż.:

bukiet_jarzyn_z_cielecinka_i_kluseczkami

po 12 mż.:

gerber-danie-warzywne-po-12-miesiącu-życia

Obejrzyj film i dowiedz się, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka:

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Moj synek zjada juz obiadki z wiekszymi kawalkami warzyw. Daje sobie rade. Bardzo mu smakuja. Ciesze sie ze jest duze urozmaicenie. Próbujemy ciagle czegos nowego :)

Mój mały juz je słoiczki bardzo ciekawy artykuł na pewno skorzystam z wielu pomocnych opinii,może i my otrzymamy jakiś miły prezencik.

Moja malutka dopiero będzie miała trzy miesiące i powoli przymierzamy się do probowania nowych smaków :-)

Dostałam dziś do testowania trzy obiadki za co dziękuje jesteśmy już po pierwszym i smakowało jestem dobrej myśli co do reszty jeszcze raz dziękuje :)

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.