Planowanie ciąży
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Planowanie ciąży – od czego warto zacząć przygotowania?

0
0 opinie

Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, już dzisiaj powinnaś wprowadzić do swojej diety i stylu życia drobne zmiany. Mogą mieć one ogromny wpływ na przyszłość Twojego dziecka. Podpowiemy Ci, jak przygotować się do zajścia w ciążę, a także na co zwrócić szczególną uwagę w czasie, który poprzedza starania.

3min. czytania Lip 28, 2023

Zapewne wiesz, że w okresie ciąży zdrowa dieta i prawidłowe przybieranie na wadze mają niezwykle istotne znaczenie. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że możesz zadbać o swoje dziecko jeszcze zanim dojdzie do poczęcia? Okazuje się, że troska o maluszka zaczyna się od dbania o siebie, dlatego warto rozpocząć przygotowania do ciąży z odpowiednią wiedzą.

Przygotowanie do ciąży a masa ciała przyszłej mamy

Zanim zaczniesz starać się o dziecko, na początku warto skontrolować swoją wagę. Masa ciała przyszłej mamy ma wpływ nie tylko na samą możliwość poczęcia dziecka, ale także jest istotna dla zdrowego przebiegu ciąży. Okazuje się, że nadwaga lub niedowaga kobiety przed zajściem w ciążę może wpływać niekorzystnie na zdrowy wzrost i rozwój dziecka.

Około 40% ciąż jest nieplanowanych i może zdarzyć się, że kobieta zorientuje się, że jest w ciąży dopiero po kilku dniach lub tygodniach od poczęcia. Dlatego też warto z wyprzedzeniem wyrobić sobie odpowiednie, zdrowe nawyki. Jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę można rozpocząć suplementację kwasu foliowego, który wspomaga rozwój kręgosłupa i mózgu dziecka, co ma kluczowe znaczenie szczególnie w pierwszych dniach od poczęcia (kiedy możesz nawet nie wiedzieć, że jesteś w ciąży).

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

Właściwe wybory dotyczące diety i stylu życia pozwalają przygotować organizm kobiety do ciąży, a także trwale wpływają na zdrowie, prawidłowy wzrost i rozwój przyszłego dziecka – wyjaśnia dr Sanjeev Ganguly, pediatra i dyrektor ds. medycznych w Nestlé Nutrition. Jeśli więc myślisz o powiększeniu rodziny, warto trzymać się poniższych wskazówek.

 • Przed zajściem w ciążę warto skontrolować wagę i zadbać o prawidłową wartość wskaźnika BMI.
 • Zamiast przetworzonej i niezdrowej żywności należy wybierać zbilansowane posiłki bogate w składniki odżywcze.
 • Można rozpocząć suplementowanie kwasu foliowego. Najnowsze badania wskazują, że potrafi on korzystnie wpłynąć na płodność. Preparaty z tym składnikiem będą także wspierać rozwój dziecka na wczesnym etapie ciąży.
 • Najlepiej odstawić papierosy i alkohol. Nie ma bowiem żadnych bezpiecznych ilości spożywanego alkoholu, dlatego warto z niego całkiem zrezygnować. 
 • W miarę możliwości postaraj się graniczyć ilość spożywanych napojów i produktów z kofeiną.

Źródła:

 • Chavarro JE, Rich-Edwards JW, Rosner BA et al. Diet and lifestyle in the prevention of ovulatory disorder infertility. Obstet Gynecol 2007; 110:1050-8.

  Homan G, Litt J, Norman RJ. The FAST study: Fertility ASessment and advice Targeting lifestyle choices and behaviours: a pilot study. Hum Reprod 2012; 27(8):2396-404.

  IOM (Institute of Medicine) and NRC (National Research Council). Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines. Washington, D.C.: The National Academies Press, 2009.

  Lassi, ZS, Imam AM, Dean SV et al. Preconception care: caffeine, smoking, alcohol, drugs and other environmental chemical/radiation exposure. Reprod Health 2014; 11(Suppl 3):S6. doi:10.1186/1742-4755-11-S3-S6.

  Ramakrishnan U, Grant F, Goldenberg T et al. Effect of women’s nutrition before and during early pregnancy on maternal and infant outcomes: A systematic review. Paediatr Perinat Epidemiol 2012; 26(Suppl. 1):285–301.

  Sharma R, Biedenharn K, Fedor J et al. Lifestyle factors and reproductive health: taking control of your fertility. Reprod Biol Endocrinol 2013; doi: 10.1186/1477-7827-11-66

  Singh S, Sedgh G, Hussain R. Unintended pregnancy: worldwide levels, trends, and outcomes. Stud Fam Plann. 2010; 41(4):241–50.

  Temel S, vanVoortst S, Jack B et al. Evidence-based preconceptional lifestyle interventions. Epidemiol Rev 2014; 36:19-30.

Kalkulator dni płodnych
biała ikona
Kalkulator dni płodnych i owulacji

Skorzystaj z kalkulatora owulacji, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię