MyFeed Personalized Content
Planowanie ciąży
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przygotować się do ciąży?

Świadome podejście do macierzyństwa rozpoczyna się już na etapie planowania ciąży. Przygotowania warto rozpocząć przynajmniej kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży - jakie badania wykonać i jak zadbać o odpowiednią suplementację.

5min. czytania Sty 15, 2024

Przyczyni się to do poczęcia zdrowego, prawidłowo rozwijającego się dziecka oraz pomoże uniknąć problemów w czasie ciąży i porodu. Jeśli chcesz prawidłowo przygotować się do zajścia w ciążę, możesz zacząć stopniowo zmieniać swój styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Przygotowanie do ciąży - zacznij od badań

Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko powinnaś udać się do lekarza ginekologa, który zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia i badanie moczu. Warto też wykonać cytologię oraz USG piersi i narządów rodnych. Lekarz może też zalecić wykonanie testu na obecność wirusa HIV.

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, ważne, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym, który udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

Co istotne, prawidłowe przygotowanie do ciąży wymaga też wizyty u stomatologa. Należy wyleczyć wszystkie zęby, gdyż zaawansowana próchnica może być przyczyną zakażeń, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnego porodu.

Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej

Jeśli chcesz odstawić środki antykoncepcyjne i starać się o ciążę, skonsultuj to ze swoim ginekologiem. To on zna Twoją sytuację i wie, jakie leki przyjmowałaś. Będzie on w stanie udzielić Ci cennych rad i wskazówek, biorąc pod uwagę Twoją wyjątkową sytuację. 

Warto pamiętać, że obecnie większość antykoncepcyjnych środków doustnych nie wymaga przerwy między odstawieniem a staraniem się o ciążę. Tabletki nie mają wpływu na zarodek ani płód. Inaczej sprawa ma się w przypadku antykoncepcji hormonalnej innego rodzaju, np. zastrzyków. W takiej sytuacji przerwa jest potrzebna, by organizm miał czas na uregulowanie gospodarki hormonalnej. 

Przygotowania do ciąży i obserwacja cyklu

Przygotowanie do zajścia w ciążę to też dobry moment, aby zacząć obserwować cykl miesiączkowy i zachodzące w organizmie zmiany. Umiejętność obserwacji śluzu pochwowego oraz ustawienia szyjki macicy będzie przydatna przy ustaleniu daty owulacji, czyli momentu, w którym z pęcherzyka jajnikowego uwalniana jest dojrzała i gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.

Śluz w tym momencie cyklu jest bowiem przezroczysty, wodnisty i ciągliwy. Taka konsystencja ułatwia plemnikom dotarcie do uwolnionej komórki jajowej. Po 4-5 dniach od owulacji komórka jajowa obumiera, w organizmie wzrasta stężenie progesteronu, a śluz robi się gęsty. Plemniki nie mogą się w nim poruszać, więc poczęcie jest niemożliwe aż do kolejnej owulacji. 

Przygotowania do ciąży – pamiętaj o suplementacji

Przygotowując się do ciąży, powinnaś zadbać o właściwą suplementację. Zwróć szczególną uwagę na kwas foliowy, czyli jedną z witamin z grupy B, której nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Oznacza to, że musimy dostarczać jej odpowiednie ilości z zewnątrz (z pożywieniem lub w postaci preparatów witaminowych). Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby już 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacząć przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. 

Właściwa dieta przy przygotowaniach do ciąży

Sposób żywienia podczas przygotowań do zajścia w ciążę powinien być zgodny z zasadami racjonalnego żywienia. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, zawierającej dużo soli, białego cukru i konserwantów. Codzienny jadłospis powinien zawierać świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze, chudy nabiał, ryby oraz w niewielkich ilościach mięso, najlepiej drób.

Zrezygnuj z używek w przygotowaniach do ciąży

Niewłaściwy styl życia i złe nawyki mogą utrudniać zajście w ciążę – zarówno ze strony przyszłej mamy, jak i przyszłego taty. Dlatego jeśli planujecie rozpoczęcie starań o dziecko, lepiej zrezygnujcie z alkoholu i papierosów, nawet jeśli korzystacie z nich wyłącznie sporadycznie.

Alkohol a przygotowania do ciąży

Alkohol – przede wszystkim piwo, wino i słodkie likiery – ma wysoki indeks glikemiczny. U kobiet – zwłaszcza tych z insulinoopornością – może to wpływać na owulację i stymulację jajników. Substancje zawarte w alkoholu działają zakwaszająco, wpływają na obniżenie się pH śluzu i w konsekwencji – mniejszą przepuszczalność dla plemników. Z kolei u mężczyzn alkohol pogarsza parametry nasienia. Plemników jest mniej, są mniej ruchliwe, spada też ilość tych prawidłowo zbudowanych. 

Papierosy a przygotowania do ciąży

Także palenie tytoniu nie jest wskazane, jeśli planujecie powiększenie rodziny. Znane są wszystkie negatywne skutki uzależnienia od nikotyny, wśród nich wpływ na płodność i jakość plemników. Palenie przez kobiety może wywołać szybszą menopauzę – badania wykazały, że okres reprodukcyjny u palaczek jest krótszy o 2-3 lata względem kobiet niepalących. 

Dodatkowo organizm oczyszcza się z nikotyny nawet do trzech miesięcy – im dłużej mama paliła, tym więcej czasu na regenerację potrzebuje. Warto zadbać o to, aby zajść w ciążę już po tym czasie. 

Aktywność fizyczna podczas przygotowań do ciąży

Jeśli do tej pory unikałaś aktywności fizycznej, to okres przygotowania do ciąży jest dobrym momentem aby to zmienić. Ciąża i poród to duży wysiłek dla organizmu. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wydolność oraz te, które wzmocnią mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Dobrze przygotowane ciało ułatwi poród. Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawi Ci nie tylko przyjemność, ale także pozwoli zachować formę w czasie ciąży i po porodzie.

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi 

1. Jak przygotować się do ciąży po 30.?

Kobiety, które ukończyły 30 lat nie muszą podejmować żadnych szczególnych działań. Do ciąży powinny przygotowywać się zgodnie z ogólnymi zaleceniami: prowadzić zdrowy tryb życia, odstawić używki, dbać o aktywność fizyczną, suplementować kwas foliowy oraz odbyć obowiązkową wizytę u dentysty. Zaleca się też wykonanie podstawowych badań, np. morfologii.

2. Jak przygotować się do ciąży po 40.?

Osoby po 40. roku życia przygotowania do ciąży powinny zacząć od podstawowych zaleceń: prowadzenia zdrowego trybu życia, unikania używek, dbania o aktywność fizyczną. Ważna jest także suplementacja kwasu foliowego, wizyta u dentysty oraz wykonanie morfologii. Pozostałe badania z pewnością zleci lekarz. Zazwyczaj są to: USG narządów rodnych, cytologia, badanie czystości pochwy. Zazwyczaj u kobiet po 40. roku życia wykonuje się też oznaczanie rezerwy jajnikowej oraz poziom hormonów płciowych. 

3. Jak przygotować partnera do ciąży?

Kluczowe jest – podobnie jak u kobiet – prowadzenie zdrowego stylu życia. Ważne są więc: prawidłowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu i papierosów, a także sytuacji stresowych i szkodliwych czynników środowiskowych. Mężczyźni powinni zwrócić też uwagę na to, by nie nosić obcisłej bielizny. Warto wykonać też podstawowe badania i określić grupę krwi, aby uniknąć konfliktu serologicznego. Jeśli starania o ciążę są nieskuteczne, lekarz może zlecić także badanie jakości nasienia oraz ilości i ruchliwości plemników
 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.