Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
pani-w-ciąży-u-lekarza.png

Jak przygotować się do ciąży?

Świadome podejście do macierzyństwa rozpoczyna się już na etapie planowania ciąży.  Przygotowania warto rozpocząć przynajmniej kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Dowiedz się jak przygotować się do ciąży - jakie badania wykonać i jak zadbać o odpowiednią suplementację.

czwartek, 22.06.2017

Przyczyni się to do poczęcia zdrowego, prawidłowo rozwijającego się dziecka oraz pomoże uniknąć problemów w czasie ciąży i porodu. Jeśli chcesz prawidłowo przygotować się do zajścia w ciążę, powinnaś stopniowo zmieniać swój styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Zrób niezbędne badania

Planując dziecko powinnaś udać się do lekarza ginekologa, który zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia i badanie moczu. Warto też wykonać cytologię  oraz USG piersi i narządów rodnych. Lekarz może też zalecić wykonanie testu na obecność wirusa HIV.

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, ważne, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym, który udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

Co istotne, przygotowując organizm do ciąży warto też odwiedzić stomatologa. Należy wyleczyć wszystkie zęby, gdyż zaawansowana próchnica może być przyczyną zakażeń, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnego porodu.

Jak zajść w ciążę? 

Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej i poznaj swój cykl

Kilka miesięcy przed planowanym poczęciem odstaw hormonalne środki antykoncepcyjne, aby Twój organizm miał czas na uregulowanie gospodarki hormonalnej.

Przygotowanie do zajścia w ciążę to też dobry moment, aby zacząć obserwować cykl miesiączkowy i zachodzące w organizmie zmiany. Umiejętność obserwacji śluzu pochwowego oraz ustawienia szyjki macicy będzie przydatna przy ustaleniu daty owulacji. Aby upewnić się, kiedy masz największe szanse na poczęcie, możesz kupić w aptece test owulacyjny, który ułatwi ustalenie dni płodnych.

Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji

Przygotowując się do ciąży, powinnaś zadbać o właściwą suplementację. Zwróć szczególną uwagę na kwas foliowy, czyli jedną z witamin z grupy B, której nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Oznacza to, że musimy dostarczać jej odpowiednie ilości z zewnątrz (z pożywieniem, bądź w postaci preparatów witaminowych). Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby już 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacząć przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. 

Zadbaj o prawidłową dietę

Sposób żywienia podczas przygotowań do zajścia w ciążę powinien być zgodny z zasadami racjonalnego żywienia. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, zawierającej dużo soli, białego cukru i konserwantów. Codzienny jadłospis powinien zawierać świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze, chudy nabiał, ryby oraz w niewielkich ilościach mięso, najlepiej drób.

Zrezygnuj z używek

Bezwzględnie pożegnaj alkohol, papierosy i inne substancje psychoaktywne. Pamiętaj, używki są wrogiem płodności i zdrowia dziecka. Mają także negatywny wpływ na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne przyszłego taty. Stosowanie używek w ciąży może zwiększać ryzyko poronienia, wad rozwojowych u dziecka, małej masy urodzeniowej czy porodu przedwczesnego.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Jeśli do tej pory unikałaś aktywności fizycznej, to okres przygotowania do ciąży jest dobrym momentem aby to zmienić. Ciąża i poród to duży wysiłek dla organizmu. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wydolność oraz te, które wzmocnią mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Dobrze przygotowane ciało ułatwi poród. Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawi Ci nie tylko przyjemność, ale także pozwoli zachować formę w czasie ciąży i po porodzie.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.