Przyczyni się to do poczęcia zdrowego, prawidłowo rozwijającego się dziecka oraz pomoże uniknąć problemów w czasie ciąży i porodu. Jeśli chcesz prawidłowo przygotować się do zajścia w ciążę, powinnaś stopniowo zmieniać swój styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Zrób niezbędne badania
Planując dziecko powinnaś udać się do lekarza ginekologa, który zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia i badanie moczu. Warto też wykonać cytologię oraz USG piersi i narządów rodnych. Lekarz może też zalecić wykonanie testu na obecność wirusa HIV.
Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, ważne, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym, który udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania.
Co istotne, prawidłowe przygotowanie do ciąży wymaga też wizyty u stomatologa. Należy wyleczyć wszystkie zęby, gdyż zaawansowana próchnica może być przyczyną zakażeń, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnego porodu.
Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej i poznaj swój cykl
Kilka miesięcy przed planowanym poczęciem odstaw hormonalne środki antykoncepcyjne, aby Twój organizm miał czas na uregulowanie gospodarki hormonalnej.
Przygotowanie do zajścia w ciążę to też dobry moment, aby zacząć obserwować cykl miesiączkowy i zachodzące w organizmie zmiany. Umiejętność obserwacji śluzu pochwowego oraz ustawienia szyjki macicy będzie przydatna przy ustaleniu daty owulacji. Aby upewnić się, kiedy masz największe szanse na poczęcie, możesz kupić w aptece test owulacyjny, który ułatwi ustalenie dni płodnych.
Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji
Przygotowując się do ciąży, powinnaś zadbać o właściwą suplementację. Zwróć szczególną uwagę na kwas foliowy, czyli jedną z witamin z grupy B, której nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Oznacza to, że musimy dostarczać jej odpowiednie ilości z zewnątrz (z pożywieniem, bądź w postaci preparatów witaminowych). Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby już 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacząć przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie.
Zadbaj o prawidłową dietę
Sposób żywienia podczas przygotowań do zajścia w ciążę powinien być zgodny z zasadami racjonalnego żywienia. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, zawierającej dużo soli, białego cukru i konserwantów. Codzienny jadłospis powinien zawierać świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze, chudy nabiał, ryby oraz w niewielkich ilościach mięso, najlepiej drób.
Zrezygnuj z używek
Bezwzględnie pożegnaj alkohol, papierosy i inne substancje psychoaktywne. Pamiętaj, używki są wrogiem płodności i zdrowia dziecka. Mają także negatywny wpływ na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne przyszłego taty. Stosowanie używek w ciąży może zwiększać ryzyko poronienia, wad rozwojowych u dziecka, małej masy urodzeniowej czy porodu przedwczesnego.
Zadbaj o kondycję fizyczną
Jeśli do tej pory unikałaś aktywności fizycznej, to okres przygotowania do ciąży jest dobrym momentem aby to zmienić. Ciąża i poród to duży wysiłek dla organizmu. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wydolność oraz te, które wzmocnią mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Dobrze przygotowane ciało ułatwi poród. Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawi Ci nie tylko przyjemność, ale także pozwoli zachować formę w czasie ciąży i po porodzie.

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!
Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.