Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
pani-w-ciąży-u-lekarza.png

Jak przygotować się do ciąży?

Świadome podejście do macierzyństwa rozpoczyna się już na etapie planowania ciąży. Przygotowania warto rozpocząć przynajmniej kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży - jakie badania wykonać i jak zadbać o odpowiednią suplementację.

czwartek, 22.06.2017

Przyczyni się to do poczęcia zdrowego, prawidłowo rozwijającego się dziecka oraz pomoże uniknąć problemów w czasie ciąży i porodu. Jeśli chcesz prawidłowo przygotować się do zajścia w ciążę, powinnaś stopniowo zmieniać swój styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Zrób niezbędne badania

Planując dziecko powinnaś udać się do lekarza ginekologa, który zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia i badanie moczu. Warto też wykonać cytologię oraz USG piersi i narządów rodnych. Lekarz może też zalecić wykonanie testu na obecność wirusa HIV.

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, ważne, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym, który udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

Co istotne, prawidłowe przygotowanie do ciąży wymaga też wizyty u stomatologa. Należy wyleczyć wszystkie zęby, gdyż zaawansowana próchnica może być przyczyną zakażeń, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnego porodu.

Jak zajść w ciążę? 

Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej i poznaj swój cykl

Kilka miesięcy przed planowanym poczęciem odstaw hormonalne środki antykoncepcyjne, aby Twój organizm miał czas na uregulowanie gospodarki hormonalnej.

Przygotowanie do zajścia w ciążę to też dobry moment, aby zacząć obserwować cykl miesiączkowy i zachodzące w organizmie zmiany. Umiejętność obserwacji śluzu pochwowego oraz ustawienia szyjki macicy będzie przydatna przy ustaleniu daty owulacji. Aby upewnić się, kiedy masz największe szanse na poczęcie, możesz kupić w aptece test owulacyjny, który ułatwi ustalenie dni płodnych.

Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji

Przygotowując się do ciąży, powinnaś zadbać o właściwą suplementację. Zwróć szczególną uwagę na kwas foliowy, czyli jedną z witamin z grupy B, której nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Oznacza to, że musimy dostarczać jej odpowiednie ilości z zewnątrz (z pożywieniem, bądź w postaci preparatów witaminowych). Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby już 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacząć przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. 

Zadbaj o prawidłową dietę

Sposób żywienia podczas przygotowań do zajścia w ciążę powinien być zgodny z zasadami racjonalnego żywienia. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, zawierającej dużo soli, białego cukru i konserwantów. Codzienny jadłospis powinien zawierać świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze, chudy nabiał, ryby oraz w niewielkich ilościach mięso, najlepiej drób.

Zrezygnuj z używek

Bezwzględnie pożegnaj alkohol, papierosy i inne substancje psychoaktywne. Pamiętaj, używki są wrogiem płodności i zdrowia dziecka. Mają także negatywny wpływ na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne przyszłego taty. Stosowanie używek w ciąży może zwiększać ryzyko poronienia, wad rozwojowych u dziecka, małej masy urodzeniowej czy porodu przedwczesnego.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Jeśli do tej pory unikałaś aktywności fizycznej, to okres przygotowania do ciąży jest dobrym momentem aby to zmienić. Ciąża i poród to duży wysiłek dla organizmu. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wydolność oraz te, które wzmocnią mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Dobrze przygotowane ciało ułatwi poród. Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawi Ci nie tylko przyjemność, ale także pozwoli zachować formę w czasie ciąży i po porodzie.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Przygotowanie do ciąży

Ja jak starałam się o swoje pierwsze dziecko zadbałam o prawidłowe odżywianie się (wówczas odchudzała się pod okiem dietetyka ), uprawiałam sport oraz pomyślałam o tym by kontrolować swoje dni płodne, lekarz ukierunkował mnie na urządzenie, które pomogło mi zgłębić moją kobiecą fizjologię, kupiłam sobie komputer cyklu myway, który wyznaczał moją owulację na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Dziś jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci, a komputera używam pomocniczo przy antykoncepcji naturalnej łącznie z prezerwatywą.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.