MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie. Na szczęście nie wymaga ono leczenia i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody postępowania w przypadku żółtaczki u dziecka.

4min. czytania Sty 15, 2024

Objawy fizjologicznej żółtaczki u noworodka zaczynają być widoczne po około 24 godzinach życia dziecka. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby rośnie u maluszków urodzonych przed terminem, co wynika z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, a w szczególności wątroby. Jak należy postępować, kiedy u Twojego dziecka lekarz zdiagnozuje żółtaczkę noworodkową?

Żółtaczka u noworodka – jakie są jej przyczyny?

W łonie mamy dziecko potrzebuje znacznie większej liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) niż po urodzeniu. W związku z tym po porodzie w organizmie noworodka krąży wiele nadprogramowych czerwonych komórek. Po pewnym czasie rozpadają się one na hemoglobinę. Z kolei hemoglobina zostaje zamieniona w bilirubinę, a ta rozkładana jest i wydalana przez wątrobę. Często jednak zdarza się tak, że wątroba dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z dużą ilością bilirubiny. Właśnie w takiej sytuacji ten składnik wraca ponownie do krwiobiegu i krąży w organizmie dziecka, nadając skórze maluszka żółte zabarwienie. Stężenie bilirubiny u noworodka jest wtedy bardzo wysokie, co określa się mianem tzw. żółtaczki u dziecka.

W przypadku wcześniaków poziom bilirubiny nie powinien przekraczać 257 mikromoli na litr (15 mg/dl). Gdy stężenie bilirubiny we krwi jest wyższe lub utrzymuje się przez bardzo długi czas, może dojść do procesu przechodzenia jej do mózgu. Aby nie doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, czasami potrzebne jest przetoczenie krwi u maluszka, o czym decyduje lekarz. 

Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka poporodowa – objawy i metody postępowania 

Podwyższony poziom bilirubiny u noworodka można zaobserwować po upływie doby. Początkowo żółknie główka maluszka, następnie jego tułów i kończyny. W szpitalu lekarze codziennie obserwują dzieci, jednak dokładne wyniki dają dopiero badania krwi. Alternatywą dla tradycyjnego oznaczania stężenia bilirubiny u noworodka może być jest jej przezskórny pomiar bilirubinometrem. 

Ta nieinwazyjna metoda pomiaru nie wymaga pobierania krwi od maluszka, co oznacza mniejszy stres dla noworodka i jego rodziców. Jest ona często wykorzystywana u wcześniaków, których ciałko jest niezwykle delikatne i wrażliwe. Jeżeli poziom bilirubiny nie przekracza normy, mama ze zdrowym maluszkiem zostają wypisani do domu z zaleceniem kontroli w przychodni. Jeśli normy zostaną przekroczone, dziecko zostanie poddane leczeniu. 

Maksymalny czas trwania żółtaczki u dzieci z ciąży donoszonej to zazwyczaj 10 dni. W przypadku żółtaczki u wcześniaków – może ona zniknąć dopiero po 14 dniach.

Czy wiesz, że...

Dobrym rozwiązaniem w przypadku żółtaczki u noworodka jest możliwie częste karmienie dziecka piersią. Staraj się podawać pierś dziecku 8-12 razy na dobę. Mleko mamy stymuluje układ trawienny, a tym samym pracę wątroby i naturalny rozkład bilirubiny. Dzięki karmieniu piersią możesz więc w naturalny sposób przyspieszyć te procesy.

Żółtaczka u dziecka i leczenie fototerapią

Jeżeli stężenie bilirubiny u noworodka jest bardzo duże lub zbyt szybko się podnosi, stosuje się fototerapię. Ta metoda leczenia polega na naświetlaniu ciała dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV) pod specjalną lampą. Terapia powinna objąć jak największą powierzchnię skóry noworodka. Im dłużej maluszek jest poddawany naświetlaniu, tym lepsze efekty przynosi zastosowana terapia. Zabiegi trzeba zwykle powtarzać przez około tydzień. Naświetlanie w specjalnym inkubatorze jest dla szkraba całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

 

Żółtaczka u noworodka

 

Question icon  Pytania i odpowiedzi

 

1. Ile trwa żółtaczka u noworodka?
Objawy żółtaczki mogą pojawić się zarówno u dzieci urodzonych w terminie, jak i u wcześniaków. Żółtaczka fizjologiczna w przypadku noworodków z ciąży donoszonej zazwyczaj ustępuje do 10. dnia życia, a w przypadku wcześniaków – do 14. dnia życia.

2. Jak długo w szpitalu z żółtaczką u noworodka?
To, ile noworodek z żółtaczką musi zostać w szpitalu, zależy od decyzji lekarza neonatologa. Pobyt w szpitalu warunkują wyniki stężenia bilirubiny we krwi oraz samopoczucie maluszka. 

3. Ile trwa naświetlanie żółtaczki u noworodka?
Fototerapię w specjalnym inkubatorze kontynuuje się zazwyczaj przez około tydzień. Jest ona całkowicie bezbolesna dla noworodka. Długość jej trwania zależy od poziomu bilirubiny we krwi dziecka. 

4. Jak wygląda żółtaczka u noworodka?
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka polega na żółtym zabarwieniu skóry, błon śluzowych oraz białka oka. Zmiana koloru związana jest z wysokim poziomem bilirubiny we krwi. Na samym początku żółknie główka dziecka, następnie jego tułów oraz kończyny. 

5. Jak pobyć się żółtaczki u noworodka?
Żółtaczka u noworodka ustępuje samoistnie. Jeżeli stężenie bilirubiny we krwi maluszka jest bardzo duże, stosuje się tzw. fototerapię, czyli naświetlenie jak największej powierzchni skóry dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV). 

6. Jak schodzi żółtaczka u noworodka?
Żółtaczka u noworodka ustępuje w odwrotnej kolejności niż pojawiała się na ciele dziecka. Najpierw znika zażółcenie na kończynach i tułowiu, a następnie z główki dziecka, błon śluzowych i białek oczu. 

7. Jaka jest norma bilirubiny u noworodka?
Prawidłowa norma stężenia bilirubiny we krwi noworodka wynosi 10 mg/dl (przy badaniu bilirubinometrem) lub 15 mg/dl (przy badaniu krwi). 

 

Żółtaczka u noworodka
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.