Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
żółtaczka fizjologiczna
Przeciwciała w mleku matki – noworodek pod ochroną

Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które pojawia się u noworodka tuż po porodzie, nie wymaga leczenia i zazwyczaj ustępuje samoistnie.

środa, 02.11.2016

Przeciwciała w mleku matki – noworodek pod ochroną

Objawy żółtaczki fizjologicznej zaczynają być widoczne po około 24 godzinach życia dziecka. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby rośnie u maluszków urodzonych przed terminem, co wynika z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, a w szczególności wątroby.

Przyczyny żółtaczki fizjologicznej u noworodka

W łonie mamy dziecko potrzebuje znacznie większej liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) niż po urodzeniu. W związku z tym po porodzie w organizmie noworodka krąży dużo tych nadprogramowych komórek. Po pewnym czasie rozpadają się one na hemoglobinę, która z kolei zostaje zamieniona w bilirubinę, a ta rozkładana jest i wydalana przez wątrobę. Często jednak zdarza się tak, że wątroba dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z taką jej ilością. Bilirubina wraca więc do krwiobiegu i krąży w organizmie dziecka, nadając skórze maluszka żółte zabarwienie.

żółtaczka u noworodka

Objawy żółtaczki poporodowej i metody postępowania

Podwyższony poziom bilirubiny u noworodka można zaobserwować po upływie doby. Początkowo żółknie główka maluszka, następnie jego tułów i kończyny. W szpitalu lekarze codziennie  obserwują dzieci, jednak dokładne wyniki dają dopiero badania krwi. Alternatywą dla tradycyjnego oznaczania poziomu bilirubiny u noworodka może być jest jej przezskórny pomiar bilirubinometrem. Nieinwazyjna metoda pomiaru nie wymaga pobierania krwi od maluszka, co oznacza mniejszy stres dla noworodka i jego rodziców.


Czy wiesz, że...

Dobrym rozwiązaniem w przypadku żółtaczki poporodowej jest możliwie częste karmienie maluszka - podawaj mu pierś 8-12 razy na dobę. Mleko mamy stymuluje układ trawienny, a tym samym pracę wątroby i naturalny rozkład bilirubiny.

Jeżeli poziom bilirubiny nie przekracza normy, mama z maluszkiem zostaną wypisani do domu z zaleceniem kontroli w przychodni. Jeśli normy zostaną przekroczone, dziecko zostanie poddane leczeniu.

 

Fototerapia w leczeniu żółtaczki u noworodka

Jeżeli stężenie bilirubiny we krwi noworodka jest bardzo duże lub zbyt szybko się podnosi, stosuje się fototerapię  naświetlanie promieniami ultrafioletowymi (UV) pod specjalną lampą. Terapia powinna objąć jak największą powierzchnię skóry dziecka. Im dłużej maluszek jest poddawany naświetlaniu, tym lepsze efekty przynosi terapia. Zabiegi trzeba zwykle powtarzać przez około tydzień.

żółtaczka u noworodka leczenie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.