Objawy fizjologicznej żółtaczki u noworodka zaczynają być widoczne po około 24 godzinach życia dziecka. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby rośnie u maluszków urodzonych przed terminem, co wynika z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, a w szczególności wątroby. Jak należy postępować, kiedy u Twojego dziecka lekarz zdiagnozuje żółtaczkę noworodkową?
Żółtaczka u noworodka – jakie są jej przyczyny?
W łonie mamy dziecko potrzebuje znacznie większej liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) niż po urodzeniu. W związku z tym po porodzie w organizmie noworodka krąży dużo sporo nadprogramowych czerwonych komórek. Po pewnym czasie rozpadają się one na hemoglobinę. Z kolei hemoglobina zostaje zamieniona w bilirubinę, a ta rozkładana jest i wydalana przez wątrobę. Często jednak zdarza się tak, że wątroba dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością bilirubiny. Właśnie w takiej sytuacji ten składnik wraca ponownie do krwiobiegu i krąży w organizmie dziecka, nadając skórze maluszka żółte zabarwienie. Stężenie bilirubiny u noworodka jest wtedy bardzo wysokie, co określa się mianem tzw. żółtaczki u dziecka.

Żółtaczka poporodowa – objawy i metody postępowania
Podwyższony poziom bilirubiny u noworodka można zaobserwować po upływie doby. Początkowo żółknie główka maluszka, następnie jego tułów i kończyny. W szpitalu lekarze codziennie obserwują dzieci, jednak dokładne wyniki dają dopiero badania krwi. Alternatywą dla tradycyjnego oznaczania stężenia bilirubiny u noworodka może być jest jej przezskórny pomiar bilirubinometrem. Ta nieinwazyjna metoda pomiaru nie wymaga pobierania krwi od maluszka, co oznacza mniejszy stres dla noworodka i jego rodziców. Jeżeli poziom bilirubiny nie przekracza normy, mama z maluszkiem zostaną wypisani do domu z zaleceniem kontroli w przychodni. Jeśli normy zostaną przekroczone, dziecko zostanie poddane leczeniu.
Czy wiesz, że...
Dobrym rozwiązaniem w przypadku żółtaczki u noworodka jest możliwie częste karmienie dziecka piersią. Staraj się podawać pierś dziecku 8-12 razy na dobę. Mleko mamy stymuluje układ trawienny, a tym samym pracę wątroby i naturalny rozkład bilirubiny. Dzięki karmieniu piersią możesz więc w naturalny sposób przyspieszyć te procesy.
Żółtaczka u dziecka i leczenie fototerapią
Jeżeli stężenie bilirubiny u noworodka jest bardzo duże lub zbyt szybko się podnosi, stosuje się fototerapię. Ta metoda leczenia polega na naświetlaniu ciała dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV) pod specjalną lampą. Terapia powinna objąć jak największą powierzchnię skóry noworodka. Im dłużej maluszek jest poddawany naświetlaniu, tym lepsze efekty przynosi zastosowana terapia. Zabiegi trzeba zwykle powtarzać przez około tydzień. Naświetlanie w specjalnym inkubatorze jest dla szkraba jest całkowicie bezbolesne.

Pytania i odpowiedzi
1. Ile trwa żółtaczka u noworodka?
Objawy żółtaczki mogą pojawić się zarówno u dzieci urodzonych w terminie, jak i przedwcześnie. Żółtaczka fizjologiczna w przypadku noworodków z ciąży donoszonej zazwyczaj ustępuje do 10. dnia życia, a w przypadku wcześniaków – do 14. dnia życia.
2. Jak długo w szpitalu z żółtaczką u noworodka?
To, ile noworodek z żółtaczką musi zostać w szpitalu, zależy od decyzji lekarza neonatologa. Pobyt w szpitalu warunkują wyniki stężenia bilirubiny we krwi oraz samopoczucie maluszka.
3. Ile trwa naświetlanie żółtaczki u noworodka?
Fototerapię w specjalnym inkubatorze kontynuuje się zazwyczaj przez około tydzień. Jest ona całkowicie bezbolesna dla noworodka. Długość jej trwania zależy od poziomu bilirubiny we krwi dziecka.
4. Jak wygląda żółtaczka u noworodka?
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka polega na żółtym zabarwieniu skóry, błon śluzowych oraz białka oka. Zmiana koloru związana jest z wysokim poziomem bilirubiny we krwi. Na samym początku żółknie główka dziecka, następnie jego tułów oraz kończyny.
5. Jak pobyć się żółtaczki u noworodka?
Żółtaczka u noworodka ustępuje samoistnie. Jeżeli stężenie bilirubiny we krwi maluszka jest bardzo duże, stosuje się tzw. fototerapię, czyli naświetlenie jak największej powierzchni skóry dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV).
6. Jak schodzi żółtaczka u noworodka?
Żółtaczka u noworodka ustępuje w odwrotnej kolejności niż pojawiała się na ciele dziecka. Najpierw znika zażółcenie na kończynach i tułowiu, a następnie z główki dziecka, błon śluzowych i białek oczu.
7. Jaka jest norma bilirubiny u noworodka?
Prawidłowa norma stężenia bilirubiny we krwi noworodka wynosi 10 mg/dl (przy badaniu bilirubinometrem) lub 15 mg/dl (przy badaniu krwi).

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów
Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!
JADŁOSPISY
Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.
DARMOWE PRÓBKI
Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.
KONKURSY
Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.
TESTOWANIA PRODUKTÓW
Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
i małych dzieci.