Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
mama-z-dzieckiem

Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka poporodowa dotyczy ponad 60% dzieci urodzonych w terminie i często niepokoi świeżo upieczonych rodziców. Zwykle niepotrzebnie!

środa, 02.11.2016

Żółtaczka poporodowa często niepokoi świeżo upieczonych rodziców. Zwykle niepotrzebnie, ponieważ problem ten dotyczy ponad 60% dzieci urodzonych w terminie, a prawdopodobieństwo wystąpienia żółtaczki rośnie u dzieci urodzonych przed terminem i wcześniaków. 

Skąd się bierze żółtaczka fizjologiczna u noworodków?

Występowanie żółtaczki u noworodka związane jest głównie z niedojrzałością układu pokarmowego malucha, w szczególności wątroby. W łonie matki dziecko potrzebuje znacznie większej ilości czerwonych krwinek niż zaraz po urodzeniu. W związku z tym, po porodzie w organizmie niemowlaka krąży dużo nadprogramowych erytrocytów, które w końcu rozpadają się na hemoglobinę, która to z kolei zostaje zamieniona w bilirubinę. Bilirubina rozkładana jest i wydalana przez wątrobę. Jednak często zdarza się tak, że wątroba dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z takim jej nagromadzeniem. Bilirubina wraca do krwiobiegu i krąży w organizmie dziecka – powodując zabarwienie skóry maluszka na żółto.

Objawy żółtaczki u noworodka

Podwyższony poziom bilirubiny u noworodka można zaobserwować u dzieci w 2-3 dobie życia. Początkowo żółknie główka noworodka, następnie tułów i kończyny. W szpitalu lekarze codziennie  obserwują poziom bilirubiny u dzieci. Dokładne wyniki dają badania krwi, ale w szpitalach używa się także nieinwazyjnych bilirubinometrometrów, które mierzą poziom bilirubiny ze skóry noworodka. Jeżeli poziom bilirubiny u dziecka nie podniesie się powyżej normy, mama z maluszkiem zostaną wypisani do domu. Ewentualnie z zaleceniem kontroli poziomu bilirubiny w przychodni. Jeśli normy zostaną przekroczone, dziecko w celu zbicia żółtaczki zostanie poddane leczeniu - naświetlaniom ultrafioletowym UV. 

Jak wygląda naświetlanie? 

Dziecko zostaje położone na specjalnej lampie UV, tak, że jego skóra wystawiona zostanie na promieniowanie. Im dłużej dziecko jest eksponowane na działanie lampy – tym lepsze efekty terapii. Dobrym rozwiązaniem jest także możliwe częste karmienie maluszka. Karmienie pobudza pracę układu trawiennego, a tym samym pracę wątroby i naturalny rozkład bilirubiny. Dziecko o przekroczonych normach bilirubiny zostaje najczęściej wypisane ze szpitala, po skutecznych naświetlaniach, po około tygodniu od porodu.  

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.