MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Które akcesoria przydadzą się po cesarskim cięciu?

Ciało po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, aby mogło się zregenerować. W połogu Twój dobry nastrój i poczucie komfortu mogą wpływać także na samopoczucie noworodka. Dlatego po porodzie warto skorzystać z pomocnych gadżetów dla kobiet po cesarce. W artykule wymieniliśmy rzeczy, po które najczęściej sięgają świeżo upieczone mamy. Być może wśród wymienionych akcesoriów znajdziesz także coś dla siebie.

7min. czytania Sty 15, 2024

Czego dowiesz się z artykułu?

Jaka odzież i bielizna mogą sprawdzić się u świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu?

Artykuły higieniczne, kosmetyki i gadżety do pielęgnacji – co może przydać się po cesarce?

Które akcesoria sprawdzają się w trakcie karmienia piersią?

Gadżety dla mam po cesarce – co może ułatwić kąpiel lub prysznic?

 

Po cesarskim cięciu rana na brzuchu i szwy mogą powodować u mamy dyskomfort, a także nieco ograniczać ruchliwość. Powrót do normalnego funkcjonowania w tym przypadku potrafi trwać nieco dłużej niż po porodzie naturalnym, co jest jednak zupełnie normalne. W okresie połogu możesz skorzystać z dostępnych akcesoriów, które sprawią, że poczujesz się zadbana, zaopiekowana, a zajmowanie się maluszkiem będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Zapamiętaj!

Wymienione przez nas gadżety w dużym stopniu pokrywają się z akcesoriami, z których korzystają także mamy po porodzie naturalnym. Wśród poniższych propozycji znajdziesz rzeczy, które są niezbędne, a także te mile widziane, ułatwiające codzienne funkcjonowanie, karmienie czy poprawiające Twoje dobre samopoczucie po cesarce.

Akcesoria dla świeżo upieczonej mamy – odzież i bielizna poporodowa

Gdy maluszek już przyjdzie na świat, przydadzą Ci się ubrania zaprojektowane z myślą o kobietach, które niedawno urodziły. W przypadku świeżo upieczonych mam po cesarce sprawdzą się figi z wysokim stanem, które nie będą podrażniać gojącej się rany na brzuchu. Na początek (czyli przez kilka pierwszych dni po porodzie) idealne będą majtki siateczkowe. Później warto zamienić je na modele wykonane ze 100% bawełny (pozwalającej skórze oddychać), którą można prać w wysokich temperaturach.

W połogu lepiej postawić na wygodę i unikać bielizny z poliestru czy z drażniącymi koronkami. Jednak nie oznacza to, że masz czuć się nieatrakcyjna. Jest wiele firm, które produkują praktyczną i ładną bieliznę dla mam. Oprócz majtek warto zaopatrzyć się także w biustonosze do karmienia. Najwygodniejsze są te z odpinanymi miseczkami i grubszymi ramiączkami, które doskonale podtrzymują biust. Na noc dobrze sprawdzą się poporodowe koszule do karmienia, zaś w ciągu dnia możesz nosić wygodne i luźne ubrania dla mam – np. bluzki, tuniki czy sukienki, które mają z boku suwak lub rozcięcie, są na guziki bądź ramiączka, co pozwala wygodnie karmić.

W przypadku spodni lub legginsów warto wybierać takie, które mają wyższy stan, a ich pas kończy się powyżej linii cięcia na brzuchu. Zwracaj uwagę na materiały, z których powstały ubrania. Poliestrowe rzeczy nie będą dobrze przepuszczać powietrza, dlatego zastąp je wspomnianą już bawełną, muślinem lub lnem, aby zapewnić sobie na co dzień większy komfort.

 

Mama po cesarce w bieliźnie poporodowej

 

Artykuły higieniczne, kosmetyki, gadżety do pielęgnacji i tejpy dla mam po cesarce

Po porodzie zakończonym cesarskim cięciem – tak samo jak po porodzie siłami natury – przydadzą Ci się artykuły higieniczne, które są niezbędne w trakcie obkurczania się macicy. Na samym początku połogu absolutnym must have będą oddychające wkładki poporodowe bez plastiku, które później (przy mniejszym krwawieniu) możesz zamienić na chłonne podpaski czy wkładki. W tym czasie niezalecane jest stosowanie tamponów ani kubeczków menstruacyjnych. Jeśli obawiasz się ewentualnych przecieków, możesz na łóżku rozłożyć podkład higieniczny. Zabezpieczy on pościel przed ewentualnym zabrudzeniem i pomoże Ci czuć się bardziej komfortowo w trakcie snu czy podczas odpoczynku w pozycji leżącej.

Po cesarce ważne jest, by w sposób szczególny zatroszczyć się o gojącą się ranę. Do jej odkażania przyda Ci się płyn dezynfekujący (np. z oktenidyną). Po zdjęciu szwów można pomyśleć o preparatach na bliznę (maściach, opatrunkach lub silikonowych plastrach), które ją zmiękczą i zapobiegną powstawaniu bliznowców. Produkty tego typu nie są jednak niczym obowiązkowym, jeśli widzisz, że skóra ładnie się zrosła, a na jej powierzchni nie ma żadnych zgrubień. Gdy Twoja rana już się całkowicie zagoi, możesz zacząć szczotkować ciało na sucho, by poprawić jędrność skóry na brzuchu. Aby zabiegi pielęgnacyjne były skuteczne, dobrze jest wykonywać je szczotką, która ma miękkie, naturalne włosie. Jeśli dodatkowo chcesz stosować kremy, balsamy do ciała albo inne kosmetyki, najlepiej wybierać te z naturalnym składem i bez sztucznych substancji, które po kontakcie skóra do skóry nie podrażnią wrażliwego ciała maluszka.

Nie zapomnij również o mobilizacji blizny po cesarskim cięciu. W tym celu możesz umówić się na konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym – specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nieprawidłowości w obrębie miednicy. Podczas takiego spotkania dowiesz się, jak wykonać np. masaż blizny. Warto też pomyśleć o kinesiotapingu. Nieuczulające tejpy, które nakleja się na bliznę, kupisz w aptece lub zamówisz w internetowej drogerii. Po odpowiednim przeszkoleniu możesz spróbować samodzielnie oklejać zagojone miejsce po cięciu cesarskim, jednak zdecydowanie lepiej w tej kwestii zaufać specjaliście.

Czy wiesz, że…

Znalazłaś w sieci informacje o tym, że po cesarskim cięciu warto stosować pas poporodowy? To błąd! Położne i lekarze stanowczo to odradzają. Elastyczny pas może wywołać u Ciebie bóle brzucha, przyczynić się do nieprawidłowego obkurczania macicy czy pogorszyć gojenie się blizny po cesarce. To absolutnie produkt nr 1, który powinien znaleźć się na zakazanej liście gadżetów poporodowych!

Akcesoria dla mam karmiących piersią

Niektóre mamy po cesarskim cięciu mogą mieć trudności z rozpoczęciem karmienia piersią (choć oczywiście taki scenariusz nie musi się wydarzyć w Twoim przypadku). Jeśli jednak nie uda Ci się nakarmić maluszka piersią, możesz sięgnąć po laktator ręczny lub elektryczny, dzięki któremu pobudzisz laktację i odciągniesz pokarm. Gdy już produkcja mleka rozkręci się na dobre, czasami pojawia się nawał mleczny. W takich sytuacjach dobrze jest zaopatrzyć się w woreczki na pokarm, do których można zbierać odciągnięte mleko, zamrażać je i wykorzystać w odpowiednim momencie – np. w godzinach karmienia, które przypadną w trakcie Twojego pobytu poza domem bez maluszka.

Bardzo przydatne są też wkładki laktacyjne. Szczególnie godne polecenia są te wielorazowe – swoją funkcję spełniają równie dobrze jak produkty jednorazowe, a pozwolą zaoszczędzić pieniądze i są przyjaźniejsze dla środowiska – chronią przed powstawaniem zbędnych odpadów. Dzięki wkładkom unikniesz przemoczenia biustonosza i ubrań. Jeśli po karmieniu piersią Twoje brodawki będą poranione i popękane, możesz sięgnąć po łagodzący krem z lanoliną. Między karmieniami spróbuj zastosować muszle laktacyjne na podrażnione sutki, które odseparują je od bielizny. Gdy Twoja laktacja już się ustabilizuje, podczas przystawiania noworodka do jednej piersi, także ta druga potrafi produkować sporą ilość mleka. Aby go nie marnować, warto skorzystać z silikonowego kolektora, który zbierze wyciekający pokarm.

Po cesarce zaleca się bardzo uważać na bliznę. Dlatego doradcy laktacyjni i położne polecają mamom po cięciu cesarskim przystawianie maluszka do piersi w pozycji spod pachy. Ta metoda zapobiega urazom czy podrażnieniom brzucha szczególnie w pierwszych dniach po cięciu. Aby karmienie było wygodne zarówno dla Ciebie, jak i noworodka, możesz zamówić specjalną poduszkę w kształcie rogala, którą poleca wiele mam. Dzięki niej wygodnie położysz się lub usiądziesz na kanapie lub w fotelu i odpowiednio ułożysz maluszka przy piersi.

 

Zapamiętaj!

Jeśli pojawią się Ciebie trudności z laktacją, skonsultuj z położną lub lekarzem stosowanie produktów, które wspomagają produkcję mleka. Mogą to być np. suplementy diety z naturalnymi składnikami, bezpiecznymi dla Ciebie i Twojego maleństwa. Świeżo upieczonym mamom polecane są m.in. preparaty na bazie kozieradki. To roślina powszechnie znana i tradycyjnie stosowana do naturalnego stymulowania produkcji mleka w okresie laktacji. Unikaj zaś szałwii, która ma właściwości hamujące produkcję mleka. Zwróć też uwagę na ilość wypijanej wody – przy karmieniu piersią wskazane są większe niż standardowo ilości płynów. Możesz kupić butelkę filtrującą, aby mieć zawsze pod ręką coś do picia.

Dodatkowe gadżety dla mam po cesarce – krzesełko, ławeczka i podest łazienkowy

Świeżo upieczona mama po cesarce – wciąż jeszcze osłabiona i obolała – szczególnie na początku połogu może mieć trudności z pozornie prostymi czynnościami jak kąpiel czy branie prysznica. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, możesz skorzystać np. z plastikowego krzesełka, które wstawia się do brodzika, lub z ławeczki z siedziskiem mocowanej na wannie. W przypadku wanny dobrze jest wchodzić do niej po antypoślizgowym podeście, aby nie nadwyrężać mięśni brzucha podczas zginania i unoszenia nóg. Dzięki tym łazienkowym akcesoriom bezpiecznie się wykąpiesz i przyjmiesz wygodną dla siebie pozycję.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, powrót do sił po cesarce trwa zazwyczaj nieco dłużej niż po porodzie siłami natury. W tym czasie postaraj się zadbać nie tylko o swoje maleństwo, ale także o siebie. Twój komfort i wygoda są równie ważne jak potrzeby noworodka. W końcu szczęśliwa mama, to też szczęśliwe dziecko!

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.