MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Jak dobrze przygotować się do karmienia piersią?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dobrze przygotować się do karmienia piersią? Przede wszystkim warto spróbować już na początku tej mlecznej przygody otaczać się osobami, dzięki którym będziesz mogła poczuć się pewniej. Wsparcie innych mam czy doradcy laktacyjnego jest bardzo ważne, szczególnie w kwestiach związanych z technikami karmienia czy różnymi pozycjami przystawiania maluszka do piersi.

3min. czytania Sty 15, 2024

Opanowywanie nowych umiejętności zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania, cierpliwości i praktyki. Tak samo jest z karmieniem piersią. Gdy już zostaniesz mamą, bardzo ważne będzie dla Ciebie to, aby mieć wokół siebie osoby (np. inne mamy czy specjalistów ds. laktacji), które na początku Twojej mlecznej przygody będą wspierać Cię dobrą radą, podzielą się trikami i wskazówkami dotyczącymi karmienia.

 

Zanim jeszcze Twoje maleństwo przyjdzie na świat, dobrze jest odpowiednio przygotować się do tego i poznać m.in. różne techniki i pozycje karmienia piersią. O czym warto pamietać?

 

  1. Jeśli jesteś w ciąży, możesz pomyśleć np. o zajęciach w szkole rodzenia, podczas których specjaliści zajmują się m.in. tematami poświęconymi karmieniu piersią. Poza nauką samej techniki karmienia, jest to idealna okazja, by poznać inne przyszłe mamy z Twojej okolicy, z którymi być może będziecie spotykać się już po narodzinach i wspólnie przekuwać wiedzę teoretyczną w praktykę!
  2. W przygotowaniu do naturalnego karmienia może pomóc Ci także np. siostra czy najlepsza przyjaciółka, które są już mamami i karmiły swoje dzieci piersią.
  3. Rzetelnym i fachowym źródłem informacji jest także lekarz. Możesz poinformować go o tym, że planujesz karmić swoje dziecko piersią, i poprosić o kilka wskazówek, by dobrze przygotować się do roli mamy.
  4. Spróbuj porozmawiać o swoich planach dotyczących karmienia piersią ze swoimi bliskimi, którzy będą Cię później wspierać w Twoim wyborze. Pomoc partnera, mamy czy przyjaciółki, a nawet dobre słowo z ich strony w nieco gorszych chwilach jest zawsze na wagę złota!
  5. Jeszcze przed narodzinami maluszka możesz poszukać namiarów na dobrego doradcę laktacyjnego w swojej okolicy, aby w razie potrzeby móc z nim szybko się skontaktować i poprosić o poradę. Zachęcamy Cię także do zadawania pytań naszym specjalistom ze Strefy Eksperta!
  6. Jeśli masz ochotę, możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy organizowane są grupy wsparcia dla kobiet karmiących piersią. Nawet jeśli nie masz żadnych problemów z karmieniem, może to być świetna okazja, aby wyjść z domu, poznać inne mamy i podzielić się z nimi swoimi macierzyńskimi doświadczeniami.
  7. Zanim jeszcze zostaniesz mamą, możesz poszukać informacji, jakie gadżety czy akcesoria do karmienia mogą okazać się pomocne. Być może również i Ty będziesz ich już niedługo potrzebować. Do wyboru masz np. fotel do karmienia piersią, nakładki na piersi do karmienia, poduszkę do karmienia czy ubrania dla mam karmiących piersią. Jeśli planujesz odciągać mleko, możesz pomyśleć o zakupie laktatora elektrycznego lub ręcznego.

 

Powyższe kwestie warto przemyśleć jeszcze będąc w ciąży. Dzięki temu z większą pewnością siebie rozpoczniesz przygodę z karmieniem piersią, kiedy Twoje dziecko przyjdzie już na świat. – Badania wskazują, że im śmielej podchodzisz do kwestii karmienia piersią, tym większe prawdopodobieństwo, że poradzisz sobie z tym zadaniem i będziesz karmiła maluszka dłużej – mówi dr Evelyn Spivey-Krobath, naukowiec ds. żywienia w Nestlé Nutrition. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się dobrze przygotować na pierwsze karmienie swojego maluszka. Powodzenia!

Źródła:

    • Blyth R, Creedy DK, Dennis CL et al. Effect of maternal confidence on breastfeeding duration: an application of breastfeeding self-efficacy theory. Birth 2002; 29(4):278-84.
    • de Jager E, Broadbent J, Fuller-Tyszkiewicz M, Nagle C, McPhie S, Skouteris H. A longitudinal study of the effect of psychosocial factors on exclusive breastfeeding duration. Midwifery 2015; 31:103-11.
    • de Jager E, Broadbent J, Fuller-Tyszkiewicz, Skouteris H. The role of psychosocial factors in exclusive breastfeeding to six months postpartum. Midwifery 2014; 30:657-66.
    • Evans ML, Dick MJ, Lewallen LP et al. Modified breastfeeding attrition prediction tool: prenatal and postpartum tests. J Perinatal Educ 2004; 13:1-8.
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.