MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Proteiny: za dużo dobrego? Nie w mleku matki!

Niedobór białka – tak jak i jego nadmiar – w ciągu pierwszych 1000 dni życia może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Na szczęście w kobiecym mleku jest dokładnie tyle białka, ile potrzebuje Twoje maleństwo.

3min. czytania Sty 15, 2024

Skład mleka matki jest optymalny dla dziecka

Karmienie piersią to najlepszy sposób na to, by Twój maluszek otrzymał odpowiednią ilość protein. Mleko matki to idealne źródło białka oraz wszelkich składników odżywczych, ponieważ dostosowuje się do zmieniających się potrzeb dziecka. Dzięki temu nie musisz martwić się, że Twoje mleko jest zbyt bogate (lub zbyt ubogie) w białko.

To prawda, że Twoje dziecko potrzebuje białka, by zdrowo rosnąć. Faktycznie maleństwo ma większe zapotrzebowanie na białko w przeliczeniu na kilogram ciała niż Ty. Jednak nadmiar protein może mieć negatywny wpływ na zdrowie i prowadzić do nadwagi u niemowlaka. Wyniki badań wskazują, że dzieci, które spożywają zbyt dużo białka, zbyt szybko przybierają na wadze, a nadmiar tłuszczu może zostać z nimi w przyszłości. Wbrew powszechnym przekonaniom pełne i pulchne ciało nie oznacza, że dziecko jest zdrowe i dobrze odżywione. 

Skład mleka kobiecego – profilaktyka zdrowotna na dziś i na jutro

„Dzieci karmione piersią są mniej podatne na popularne infekcje wieku dziecięcego, takie jak biegunka, poważne przeziębienia lub infekcje uszu czy gardła. Pojawia się coraz więcej badań, które sugerują istnienie związku pomiędzy karmieniem piersią a zdrowym rozwojem dziecka, w tym rozwojem mózgu, a dalej także mowy, inteligencji, umiejętności uczenia się” – wyjaśnia dr hab. Evelyn Spivey-Krobath, specjalistka ds. żywienia w Nestlé Nutrition. 

Białko kobiecego mleka w istotny sposób wpływa na stan zdrowia dziecka, dostarczając mu składniki wspomagające odporność, takie jak aminokwasy ważne dla rozwoju mózgu.

Idealne porcje – karmienie piersią pomaga zapobiegać nadwadze niemowlaka i juniora

„Karmienie piersią kojarzone jest z odpowiednim, zdrowym przyrostem masy ciała w okresie niemowlęcym i może przyczynić się do zachowania tej właściwej tendencji. Wiąże się to po części z tym, że mleko matki zawiera dokładnie tyle białka, ile potrzeba. Karmienie piersią w sposób umiarkowany, ale ciągły chroni także przed otyłością w późniejszym wieku” – tłumaczy dr Spivey-Krobath. – „Szereg badań wskazuje na to, że w przypadku dzieci karmionych piersią ryzyko nadwagi u progu wieku szkolnego jest o 20% niższe, a ryzyko otyłości o 25% niższe w porównaniu z dziećmi, które nigdy nie były karmione piersią”.

Istotną rolę odgrywa także długość okresu karmienia piersią. „Im dłużej dziecko było karmione mlekiem matki, tym mniejsze ryzyko nadwagi lub otyłości w wieku 5-6 lat” – dodaje dr Spivey-Krobath. Specjaliści ds. zdrowia publicznego uznali, że rozwiązanie problemu nadwagi i otyłości u dzieci to jeden z najważniejszych sposobów na to, by zminimalizować występowanie problemów zdrowotnych na późniejszych etapach życia dziecka. Karmienie dziecka piersią to najlepszy sposób na to, by zapewnić mu zdrowy rozwój.

Twój plan działania

check mark Warto… karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kobiece mleko zawiera dokładnie tyle jakościowego białka, aby zaspokoić zmieniające się z czasem potrzeby Twojej pociechy.

not check mark Nie warto… podawać maluszkowi mleka krowiego w 1. roku życia. Zawiera ono więcej białka niż mleko kobiece i nie nadaje się dla niedojrzałego układu pokarmowego.
 

Źródła

  • Agostoni C, Braegger C, Decsi T et al. Breast-feeding: A commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009; 49(1):112–25.

  • Arenz S, Ruckerl R, Koletzko B et al. Breast-feeding and childhood obesity—a systematic review. Int J Obes Relat Metab Disord 2004; 28(10):1247-56.

  • Belfort MB, Rifas-Shiman SL, Kleinman KP et al. Infant feeding and childhood cognition at ages 3 and 7 years: effects of breastfeeding duration and exclusivity. JAMA Pediatr 2013; 167(9):836-44.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.