MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Odwodnienie u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Odwodnienie u dziecka to stan, który oznacza, że wody w organizmie maluszka jest za mało. Przyczyn może być wiele – pojawia się na przykład na skutek gorączki, wymiotów czy biegunki, kiedy szkrab wypija mniej wody niż oddaje. Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Jak zaradzić mu za pomocą codziennych sposobów? Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska? Przeczytaj nasz artykuł, by znaleźć odpowiedzi na te pytania!

4min. czytania Sty 15, 2024

O czym przeczytasz w tekście:

 

Przyczyny odwodnienia u dziecka

Odwodnienie u dzieci występuje dużo częściej niż u dorosłych. Skąd się ono bierze? W skrócie: jest następstwem zwiększonych strat płynów, niedostatecznej ich podaży albo kombinacją obu tych przyczyn. Może więc wynikać z tego, że maluszek dostaje za mało wody w pokarmie (czy to w mleku podczas karmienia naturalnego, czy w jedzeniu i do picia, gdy jest już starszy), ale najczęściej jednak mamy do czynienia z odwodnieniem u dziecka po wymiotach (wtedy oddaje wodę przez przewód pokarmowy) oraz przy gorączce (kiedy po pierwsze maluszek nie chce pić, więc podaż wody jest zmniejszona, a po drugie wypaca duże jej ilości przez skórę). Odwodnienie u dzieci może wystąpić też przy wysokiej temperaturze otoczenia oraz jako konsekwencja powstania w buzi aft albo skaleczeń – maluszek nie chce w takiej sytuacji jeść ani pić, bo sprawia mu to ból. Pojawia się też w innych stosunkowo rzadkich przypadkach, takich jak oparzenie (uszkodzenie warstw głębokich skóry) albo cukrzyca (wówczas utrata wody następuje przez nerki).

Czy wiesz, że…

Woda jest jednym z podstawowych składników budulcowych organizmu. Ciało dorosłego człowieka składa się z wody w 65%, za to niemowlaka – aż w 75%. Dlatego zapotrzebowanie na wodę u maluszków jest – w przeliczeniu na kilogram masy ciała – czterokrotnie większe niż u dorosłych osób.

Objawy odwodnienia u dzieci

Odwodnienie u dzieci (ale nie tylko, u dorosłych także) ma trzy etapy:

  1. odwodnienie lekkie – objawy to duże pragnienie i suchość jamy ustnej,
  2. odwodnienie umiarkowane – pojawia się przyspieszona praca serca, osłabienie i zaburzenia krążenia,
  3. odwodnienie ciężkie – spada ciśnienie tętnicze krwi, mogą pojawić się także inne objawy, takie jak wstrząs czy problemy neurologiczne. Wówczas stan maluszka jest już bardzo ciężki i jest to ten etap odwodnienia u dziecka, kiedy wymaga ono natychmiastowej hospitalizacji.

Oczywiście żaden rodzic nie chce dopuścić do odwodnienia pierwszego stopnia, nie mówiąc o tych drugiego czy trzeciego stopnia. Zdarza się jednak różnie, dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą podaż płynów (zwłaszcza wtedy, gdy maluszek jest chory) i reagowanie na najmniejsze oznaki odwodnienia u dziecka, wśród których warto wymienić także:

  • senność,
  • niespokojne zachowanie,
  • wilgotną, chłodną, suchą skórę,
  • biały język,
  • zapadnięte gałki oczne,
  • brak łez lub ich zmniejszoną ilość,
  • zapadnięcie ciemiączka u niemowląt.

Jeśli któreś z nich występują, powinniście jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który oceni stopnień odwodnienia i zaproponuje dalsze kroki. Aby ułatwić mu diagnozę, warto na bieżąco badać masę ciała maluszka. Stwierdzenie ubytku wagi to bowiem jeden z najlepszych i najdokładniejszych testów na odwodnienie dziecka. Inne dane, na które także dobrze zwracać uwagę, to: ilość oddanego moczu, różnice w zachowaniu względem normalnego stanu, ilość przyjętych płynów. Warto także skonsultować ze specjalistą inne niepokojące szczegóły i zmiany u maluszka, które rodzice mogą zauważyć podczas codziennego przebywania z nim.

Po czym poznać że dziecko jest odwodnione? Test powrotu kapilarnego

Prostym sposobem, który pozwoli ocenić, czy to już drugi stopień odwodnienia u dziecka, jest tzw. test powrotu kapilarnego. Aby go wykonać, uciśnij paznokieć podopiecznego tak, aby zbladł, a następnie policz, ile czasu zajmie mu powrót do normalnej barwy. Jeśli będzie to trwać to dłużej niż 2-3 sekundy, to znak, że maluszek jest odwodniony.

 Śpiąca dziewczynka z objawami odwodnienia u dziecka 3-letniego

 

Co na odwodnienie u dziecka?Domowe sposoby na odwodnienie organizmu

Odwodnienie w stopniu lekkim – jak już zapewne wiesz – leczy się w domu, po prostu podając maluszkowi dużo płynów. Powinno być to średnio 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Dodatkowo nawadniać trzeba też po każdych wymiotach lub każdej biegunce. Jako zastępnik wody w przypadku na przykład popularnej grypy jelitowej dobrze sprawdzić mogą się elektrolity dla dzieci. Mają one w składzie odpowiednie stężenie składników mineralnych, które chronią organizm przed nadmierną utratą wody i wyrównują zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej u najmłodszych. Mogą zawierać także odpowiednie kultury bakterii, które dobroczynnie wpływają na mikroflorę jelitową. Niewskazane jest pojenie odwodnionych szkrabów sokami owocowymi czy napojami gazowanymi.

 

Skutki odwodnienia u dziecka

Konsekwencjami odwodnienia najczęściej jest osłabienie, które mija po uzupełnieniu ilości płynów i ustąpieniu przyczyn, czyli zazwyczaj gorączki lub wymiotów. Warto jednak pamiętać, że jeżeli są one uporczywe i długotrwałe, nie należy walczyć z nimi na własną rękę, tylko skonsultować z się z lekarzem. Podobnie postąpić trzeba, gdy szkrab odmawia samodzielnego picia nawet z łyżeczki czy przez słomkę. Może okazać się, że konieczna będzie hospitalizacja maluszka i podanie mu płynów w formie kroplówki. Skutki odwodnienia u dziecka mogą być bowiem bardzo poważne, zwłaszcza jeśli przebiega ono gwałtownie, i prowadzić do ciężkich powikłań: zaburzeń świadomości, śpiączki, a nawet śmierci. To na szczęście tylko jednostkowe – i bardzo rzadkie – przypadki. Warto mieć je jednak na uwadze.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.