Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

Article - udostępnij
X
5. miesiąc życia dziecka

5. miesiąc życia dziecka

Twój maluszek ma już 5 miesięcy? Zapewne każdego dnia obserwujesz, jak intensywnie rośnie i się rozwija. Sprawdź, co powinno umieć 5. miesięczne dziecko i dowiedz się, jak go wspierać w dalszym pomyślnym rozwoju, tak aby z dumą patrzeć, jak stawia w nim kolejne kroki.

poniedziałek, 22.07.2019

W wieku 5 miesięcy niemowlę zwykle wykazuje się wyjątkową elastycznością. Zaczyna być już bardzo ruchliwe i zainteresowane własnym ciałem. Maluszki w tym wieku bywają urocze, ponieważ rozpoznają już twarze swoich bliskich, żywo reagują na ich obecność i dużo się śmieją. Z radością obserwujesz, jak dziecko opanowuje kolejne umiejętności, ponieważ wówczas upewniasz się w przekonaniu, że zapewniasz mu zdrowe i bezpieczne warunki do rozwoju.

rozwój dziecka 5 miesiąc

Rozwój fizyczny

dziecko 5 miesiąc
W wieku 5 miesięcy Twój maluszek znajduje się na niezwykle intensywnym etapie rozwoju. Jest bardzo ruchliwy i aż trudno go przypilnować! Dziecko może teraz wręcz codziennie zadziwiać zdobywaniem nowych umiejętności. Zadbaj więc o jego szczególne bezpieczeństwo i wspieraj je w opanowywaniu kolejnych zdolności.

Pod koniec 5. miesiąca dziecko zazwyczaj:

obraca się z brzuszka na plecy

potrafi w pewnym stopniu kontrolować ruchy ciała, które są w tym okresie bardzo elastyczne np. poprzez unoszenie bioderek podczas przewijania

podnosi główkę podczas leżenia na brzuchu niemal pod kątek prostym to tzw. pozycja foki

stabilnie siedzi z podparciem

wyciąga dłonie po przedmioty, czasem również je chwyta

bawi się swoimi stópkami, wkłada rączki (a nawet stópki!) do buzi


Rozwój psychiczny

dziecko w 5 miesiącu życia
Pięciomiesięczne dziecko jest już bardzo kontaktowe. Nie tylko energicznie się porusza, lecz także żywo reaguje na bliskie osoby i świat go otaczający. Gdy dziecko jest w tym wieku, odbiera już Twój nastrój i bardzo żywo stara się Cię naśladować. Możesz więc zaobserwować, że naprawdę nawiązuje już z Tobą kontakt, a łącząca Was więź staje się coraz silniejsza.

Pod koniec 5. miesiąca dziecko zazwyczaj:

uważnie obserwuje Twoje emocje i stara się je naśladować

wyraźnie Cię rozpoznaje i reaguje na Twój widok

gaworzy, wydaje różne dźwięki i próbuje je modulować

wyraźnie okazuje radość, piszczy, śmieje się, ale i płacze czy krzyczy ze złości

na dłużej koncentruje się na widzianych przedmiotach


Żywienie

Według zaleceń dziecko powinno być dalej karmione piersią. W diecie maluszka mogą pojawiać się już jednak także pierwsze pokarmy inne niż mleko mamy. Jeśli chcecie zacząć rozszerzanie diety, sięgnij najpierw po ugotowane, przetarte warzywa, a potem po około 2 tygodniach możesz zacząć podawać także owoce. Ponieważ maluszek już dość pewnie chwyta przedmioty i wyrabia koordynację ręka–oko, możesz spróbować dać mu do rączki łyżeczkę.

żywienie 5 miesięcznego dziecka

 

 

Szczepienia i badania

Pamiętaj, że zgodnie z kalendarzem szczepień dziecko w 5. lub 6. miesiącu życia powinno otrzymać:

  • 3. dawkę szczepienia przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP)
  • szczepienie przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib)
  • szczepienie przeciw polio, czyli chorobie HeinegoMedina (tzw. IPV)

Wspieranie rozwoju dziecka - 5. miesiąc

5. miesięczne dziecko jest już bardzo elastyczne i lubi swoją małą "gimnastykę". Wspieraj więc jego rozwój fizyczny poprzez zabawy angażujące całe ciało. Zachęcaj też maluszka do długiego koncentrowania się na jednej rzeczy. Możesz spróbować go zainteresować zabawką, która jest w jakiś sposób interaktywna np. ma przyciski, wydaje różne dźwięki czy świeci kolorowymi światełkami.

Staraj się dużo mówić do dziecka, zadawać mu proste pytania. Stymuluje bowiem wówczas rozwój jego mowy. Śpiewaj maluszkowi, uśmiechaj się do niego, nawiązuj dużo kontaktu emocjonalnego. Są to takie przyjemne obowiązki, które dostarczą ci wiele radości, a jednocześnie pozwolą Ci wesprzeć rozwój maluszka.

Warto wiedzieć!

 

Dziecko w tym wieku zaczyna już zwykle ząbkować. Jest to zazwyczaj proces bolesny, dlatego pierwszymi objawami może być to, że maluszek zaczyna znacznie częściej płakać – szczególnie w nocy. Może też mocno się ślinić, mieć lekką gorączkę i często wkładać rączki do buzi. Aby ulżyć dziecku, możesz mu podawać gryzaki schłodzone w lodówce, delikatnie masować jego dziąsła lub spytać w aptece o specjalną maść na ząbkowanie.

 

 

 

ikona znak zapytania

Pytania i odpowiedzi

 

1. Co potrafi 5-miesięczne dziecko?
Niemowlę, które ma 5 miesięcy, jest coraz bardziej ruchliwe i zainteresowane własnym ciałem. Potrafi rozpoznać twarze bliskich i uśmiecha się do nich. Maluszek w tym wieku uczy się przekręcać z brzuszka na plecy, rączkami sięga po przedmioty i bawi się swoimi stópkami. Dziecko umie też naśladować dorosłych – próbuje powtórzyć miny czy proste gesty. Coraz lepiej też gaworzy, niekiedy piszczy i próbuje modulować wydawane przez siebie dźwięki. 

2. Co może jeść 5-miesięczne dziecko?
Według schematu żywienia niemowląt 5-miesięczne dziecko powinno być wciąż karmione piersią. W diecie maluszka mogą już pojawiać się pierwsze produkty zbożowe – np. delikatne kleiki czy kaszki dopasowane do wieku niemowlaka. To również czas, kiedy maluszek może zacząć poznawać pierwsze warzywa i owoce. 

3. Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko?
Maluszek, który już skończył 5 miesięcy, powinien spożywać 5 posiłków dziennie po około 150 – 160 ml. Jest to orientacyjna liczba posiłków u niemowląt karmionych sztucznie. U niemowląt karmionych naturalnie dopuszczalna jest większa liczba posiłków wynikająca z przystawiania dziecka do piersi. 

4. Ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko?
Zazwyczaj maluszki w 5. miesiącu życia ważą między 5,9 kg a 9,5 kg. W tym wieku przeciętne niemowlę zwiększa swoją wagę o około 90 g – 120 g na tydzień.

5. Ile śpi 5-miesięczne dziecko?
To, ile powinno spać 5-miesięczne dziecko, jest kwestią indywidualną. Niemowlęta w tym wieku przesypiają około 12 – 15 godzin na dobę łącznie z krótkimi drzemkami w ciągu dnia. 

6. Jak nosić 5-miesięczne dziecko?
Niemowlę podczas noszenia cały czas powinno mieć jeszcze asekurowaną główkę – szczególnie podczas podnoszenia dziecka. Im szkrab starszy, tym pozycja noszenia powinna być bardziej pionowa. Malucha można zatem coraz częściej nosić przodem do świata – w pozycji tzw. krzesełka. 

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.