0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Ćwiczenia na uda i bryczesy

0
0 opinie

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest regularne wykonywanie treningu ukierunkowanego na te partie ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą Ci szybciej cieszyć się smukłymi nogami.

4min. czytania Sier 8, 2022

Młode mamy często martwią się, że w okresie ciąży zbytnio przybrały w biodrach. Na udach mogły też pojawić się tzw. bryczesy. Nic w tym dziwnego – w końcu przez dziewięć miesięcy Twoje ciało miało znacznie ważniejszą misję. Pamiętaj więc, że zmiany, które zaszły w Twoim organizmie, są naturalną konsekwencją tego, iż zostałaś mamą. Jeśli jednak zdecydowałaś, że chcesz już poprawić wygląd swoich ud i bioder – te ćwiczenia są dla Ciebie! Nie zapomnij jednak o rozgrzewce. Przed intensywniejszym wysiłkiem koniecznie trzeba „rozruszać” nogi – szczególnie staw kolanowy, który często ulega urazom.

Mięśnie nóg

Ćwiczenia na uda i bryczesy oraz pośladki ukierunkowane są na kilka grup mięśni, do których zaliczamy m.in. mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud oraz mięśnie pośladkowe. Trening skupiony na tych rejonach pozwoli Ci odpowiednio unieść i ujędrnić pupę. Wzmocni też wewnętrzną część ud i ładnie zarysuje ich zewnętrzną linię, dzięki czemu pozbędziesz się bryczesów. Przyniesie to efekt w postaci lepszego funkcjonowania mięśni.

Zasady ćwiczeń na uda i bryczesy

Trening skupiony na tych partiach ciała wykonuje się w różnych pozycjach: zarówno stojącej, jak i w przysiadzie oraz klęku. Ćwiczenia na uda polegają na wykonywaniu rozmaitych wykopów oraz uginaniu i rytmicznym unoszeniu nóg. Dzięki takim zmianom postawy zostają zaangażowane do pracy kolejne grupy mięśni ud i pośladków. Pamiętaj, że aby osiągnąć najlepsze efekty, powinnaś wykonywać opisane ćwiczenia w trzech seriach. Między kolejnymi seriami możesz – ale nie musisz – zrobić sobie chwilę (15–30 sekund) odpoczynku.

W czasie wykonywania tego typu ćwiczeń bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Kiedy przybierasz pozycję wyjściową, koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie stóp, pięt i kolan. Ich poprawne ustawienie pozwoli uaktywnić wybrane partie ciała i tym samym wzmocnić efekty ćwiczeń. Unikniesz też dzięki temu kontuzji czy bólu, które mogłyby na jakiś czas zaburzyć Twoje plany treningowe.

Ćwiczenia (jedna seria, wykonywana trzy razy)

1. Przysiady sumo

Stań w szerokim rozkroku (ze stopami ustawionymi szerzej niż biodra). Palce stóp skieruj na zewnątrz. Wyprostuj plecy i napnij mięśnie brzucha. Teraz wykonaj przysiad. Pamiętaj, że kolana muszą być wypychane na zewnątrz i nie powinny przekraczać linii palców u stóp. Wykonaj 25 powtórzeń.

sumo squats

2. Przysiady w wykroku

Stań prosto, po czym zrób wykrok lewą nogą w przód. Wykonaj przysiad możliwie jak najbliżej podłoża. Pamiętaj o zasadzie mówiącej o tym, iż kolana nie mogą przekraczać linii palców u stóp. Zwróć też uwagę na to, aby stopa była oparta o podłoże palcami, a nie piętą. Wykonaj 15 powtórzeń. Następnie zmień nogę – zrób wykrok prawą w przód i powtórz ćwiczenie kolejne 15 razy.

sit-ups

3. Unoszenie nogi w klęku podpartym

Przyjmij pozycję klęku podpartego – nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, ręce wyprostowane i oparte o podłoże w linii barku. Biodra lekko podciągnij pod siebie, usztywniając jednocześnie brzuch. Następnie unieś zgiętą nogę do góry. Nie obciągaj palców stóp – mają być zadarte do przodu. Pamiętaj o tym, aby w końcowej fazie ruchu spiąć mięśnie pośladka i dopiero wtedy powoli opuścić nogę. Wykonaj po 20 powtórzeń na każdą nogę.

lifting the leg to the knees

4. Kopnięcie do boku

Pozostań w klęku podpartym. Wykonaj wykop jedną nogą w bok – postaraj się możliwie jak najbardziej ją wyprostować. Powtórz ćwiczenie po 20 razy na każdą nogę.

a kick to the side

 

Piękna i zdrowa

Pamiętaj o tym, że aktywność fizyczna to nie tylko droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Nogi bowiem odgrywają bardzo istotną rolę w naszym codziennym życiu. Nawet kiedy spokojnie spacerujesz, obecne w nich mięśnie i stawy cały czas pracują. Zawsze więc warto je wzmocnić, szczególnie u młodej mamy. W czasie ciąży Twoje nogi były bardziej obciążone, ponieważ musiały nosić także rozwijające się w Tobie maleństwo. Aby więc zadbać o swoje zdrowie czy też schudnąć po ciąży, koniecznie kontynuuj ćwiczenia i rozszerzaj je także na inne partie Twojego ciała. Jeśli martwisz się, że po ciąży została Ci „oponka”, włącz do planu treningowego także ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha.

banner help your partner

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię