MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka. Nie potraktuje on tego jako wysiłek, tylko jako wspólną zabawę z mamą!

4 min. czytania Sty 15, 2024

Być może dopadają Cię wyrzuty sumienia, że czas poświęcany na trening mogłabyś wykorzystać na zabawę ze swoim dzieckiem. Pokazaliśmy Ci już, jak ćwiczyć w parku z maluszkiem – gdy spacerujesz z wózkiem lub gdy zatrzymasz się na chwilę przy ławce lub drzewie. Teraz spróbujemy Cię przekonać, że Twój trening może być dla dziecka nie tylko fajną zabawą, lecz także jego własnym „małym treningiem” ogólnorozwojowym.

Mama i dziecko

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Właśnie na tym bazują w trakcie rozwoju i nauki nowych umiejętności. Maluszki szybko uczą się nowych ruchów. Jeśli pokażesz im poszczególne ćwiczenia jako grę czy zabawę, łatwo zaakceptują jej reguły i szybko podchwycą pomysł. Dziecko będzie próbowało naśladować Twoje ruchy, dzięki czemu samo również zaangażuje swoje ciało do pewnego wysiłku. Takie ćwiczenia ogólnorozwojowe są nie do przecenienia dla Twojej pociechy! Możesz też zaangażować dziecko do treningu na inne sposoby, tak aby nie nudziło się w czasie Twoich ćwiczeń. Przekonasz się, że mogą one stanowić czas wspólnie spędzany na zabawie.

Zasady ćwiczeń ogólnorozwojowych z dzieckiem

Zachęć dziecko do wspólnych ćwiczeń. Możesz na przykład chwycić je za rączki i razem z nim robić przysiady. Wiele ćwiczeń ogólnorozwojowych możesz też wykonywać z maluszkiem na rękach. Wówczas dziecko się nie nudzi, a Twój trening staje się bardziej intensywny i efektywny. W ten sposób możesz ćwiczyć choćby podskoki czy przysiady z obciążeniem. Aby pobudzić całe ciało do ruchu – zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka – zaproponuj zabawę w „padnij – powstań”. Ta gra to nic innego, jak tylko intensywne ćwiczenie znane pod nazwą burpees czy też „krokodylki”. Maluszek będzie mieć z tego ogromną frajdę, a Ty jednocześnie poćwiczysz wszystkie partie ciała. Ćwiczenia w pozycji leżącej możesz z kolei wykonywać z dzieckiem usadzonym na Tobie. Kiedy Ty będziesz ćwiczyć uda i pośladki podczas unoszenia bioder, Twoje dziecko będzie radośnie się huśtać! Jego radość i uśmiech z pewnością dodadzą Ci energii do dalszego treningu.

Ćwiczenia powtarzaj tyle razy, ile uda Ci się zainteresować nimi dziecko i pozwala Ci na to Twoja kondycja. Najlepiej, abyś wykonywała je w trzech seriach. Pomiędzy nimi zrób sobie chwilę przerwy – Twojemu maluszkowi również przyda się odrobina oddechu.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

1. Przysiady z dzieckiem

Stań prosto, z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Podciągnij miednicę pod siebie, jednocześnie usztywniając brzuch. Wykonaj przysiad, przenosząc ciężar ciała na pięty. To ćwiczenie możesz wykonywać razem z dzieckiem. Złap je za rączki i pozwól mu kucać razem z Tobą. Powtórzcie ćwiczenie najlepiej ok. 15 razy. Jeśli jednak Ty lub Twoje dziecko nie macie siły, zaprzestań ich wykonywania.

squats with the baby

2. Wyskok z przysiadu z obciążeniem

Kucnij przed dzieckiem i weź je na ręce. Zrób wyskok z przysiadu, jednocześnie lekko podrzucając maluszka. Powtórzcie ćwiczenie najlepiej ok. 10 razy.

jumping out of a squat

3. Krokodylki

Ułóż dłonie na podłożu, blisko stóp. Wyskocz nogami w tył, do pozycji tzw. wysokiego podporu. Następnie również skokiem wróć do pozycji wyjściowej, po czym wyprostuj się i zrób skok w górę. Wykonuj to ćwiczenie razem z dzieckiem – jako zabawę w „padnij – powstań”. Powtórzcie najlepiej ok. 15 razy.

crocodile clips

4. Brzuszki z dzieckiem

Usiądź twarzą w twarz z dzieckiem i opleć je nogami. Następnie odchyl plecy i się połóż. Wykonaj spięcie brzucha i unieś tułów. Kiedy podniesiesz się ku dziecku, możesz je połaskotać, zrobić śmieszną minę czy klasnąć w jego dłonie. Powtórz ćwiczenie najlepiej ok. 15 razy.

crunches with a baby

5. Brzuszki z obciążeniem

Połóż się na plecach. Nogi ugnij w kolanach i unieś je, tak aby łydki były równolegle do podłoża. Ułóż wygodnie dziecko na podudziach – najlepiej będzie mu leżeć na brzuszku. Dla bezpieczeństwa złap je lekko za rączki. Wykonuj brzuszki, tak aby zbliżyć twarz do buzi maluszka. Możesz wtedy dodatkowo dać mu buziaka lub zrobić „noski-eskimoski”. Powtórz ćwiczenie najlepiej ok. 15 razy.

crunches with a load

6. Unoszenie bioder z obciążeniem

Połóż się na plecach. Ugięte w kolanach nogi oprzyj o podłoże. Posadź dziecko na swoich biodrach. Dla bezpieczeństwa złap maluszka za rączki. Unieś biodra, jednocześnie mocno spinając pośladki. Następnie opuść je powoli, wracając do pozycji wyjściowej. Powtórz najlepiej ok. 20 razy.

lifting the hips

Nie poddawaj się!

Oczywiście może się zdarzyć, że któregoś dnia Twoje dziecko nie będzie miało ochoty dołączyć do takich aktywności. Jeśli widzisz, że jest śpiące lub rozdrażnione, spróbuj je ułożyć w wózku na drzemkę, a sama kontynuuj trening podczas marszu. A może Twój maluszek wolałby po prostu spokojniejszą aktywność? Spróbuj wykonać z nim ćwiczenia rozciągające. Pamiętaj, że powinny one być wykonywane na koniec każdego treningu.

 

banner help your partner
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.