Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
jogurt-naturalny

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce pić mleka?

 

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Ile mleka powinien pić noworodek?  Poznaj niezbędne informacje na temat picia u noworodka i sytuacji, gdy dziecko grymasi.

czwartek, 22.09.2016

Mleko i produkty mleczne odgrywają ważną rolę w żywieniu niemowląt i małych dzieci, przede wszystkim dlatego, że dostarczają ważnych składników odżywczych, tj. białka, wapnia, magnezu, cynku, witaminy A, witaminy D i witamin z grupy B (głównie B2). Zapotrzebowanie na te składniki w diecie niemowląt do 6 m.ż. pokrywane jest przez mleko mamy lub - w przypadku mam, które z jakichś przyczyn nie mogą karmić piersią - przez mleko modyfikowane. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dzieci, po odstawieniu od piersi, nie wykazują chęci lub w pewnym momencie wręcz odmawiają jedzenia mleka modyfikowanego i posiłków z jego dodatkiem. Jak wtedy postępować?

Co jeśli noworodek nie chce pić mleka?

Aby mieć pewność, że zapotrzebowanie dziecka powyżej 6. m.ż. na wyżej wymienione składniki zostanie pokryte bez obecności mleka w jadłospisie malucha, warto wzbogacić  jego dietę produktami mlecznymi (tj. jogurt naturalny, kefir, twarożek) lub produktami, które w swoim składzie zawierają mleko modyfikowane (np. kaszka z mlekiem modyfikowanym). Ich obecność w jadłospisie może zrekompensować ewentualne straty spowodowane niechęcią do mleka modyfikowanego. Należy też unikać podawania maluchowi pełnego mleka krowiego. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, nie powinno być  ono stosowane jako główny produkt mleczny w żywieniu dzieci przed ukończeniem 1. roku życia.

Picie u noworodka: na co zwrócić uwagę?

Wybierając produkt mleczny dla malucha należy zwracać uwagę na etykietę produktu, gdyż nie wszystkie produkty będą dla niego odpowiednie. Szukaj produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego – ich skład odpowiada potrzebom żywieniowym niemowląt i małych dzieci. Do grupy tych produktów należą deserki mleczno-owocowe Nestlé Jogolino (przeznaczone dla dzieci po 6. i po 10. m.ż) i Nestlé Mleczne Deserki (przeznaczone dla dzieci po 6. i 8. m.ż.). Ich skład został dostosowany specjalnie do potrzeb  niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia. Podawane na podwieczorek, jako pożywna przekąska podczas spaceru lub deserek, uzupełnią dietę dziecka, który nie chce pić mleka, w niezbędne składniki:

  • białko
  • wapń i magnez (potrzebne do rozwoju kości u dzieci)
  • cynk (potrzebny dla prawidłowego wzrostu)

Nestlé Jogolino i Nestlé Mleczne Deserki dostępne są w lekkich, poręcznych kubeczkach, wielkość porcji dostosowana jest do potrzeb malucha. Ich dodatkowym atutem jest to, że przed otwarciem nie wymagają przechowywania w lodówce, dzięki czemu zawsze mają temperaturę odpowiednią do spożycia i śmiało możesz je zabrać ze sobą na spacer, nawet w letni dzień. Wszystko za sprawą odpowiedniego czasu obróbki termicznej i hermetycznego zamknięcia.

Dodatkowe informacje na temat picia u noworodka

Zapotrzebowanie na wapń u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest kilka razy większe niż u osób dorosłych? Układ kostny malucha zaczyna się kształtować jeszcze wtedy, gdy maluch jest w brzuchu mamy. Jednak to w okresie niemowlęcym, czyli przed ukończeniem 12. miesiąca życia, następuje jeden z dwóch najistotniejszych dla wzrostu dziecka okresów. Drugi intensywny okres wzrostu nastąpi dopiero w okresie dojrzewania! 

jogolino 2

A co gdy noworodek nie chce jeść?

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią