Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
jogurt-naturalny

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce pić mleka?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Ile mleka powinien pić noworodek?  Poznaj niezbędne informacje na temat picia u noworodka i sytuacji, gdy dziecko grymasi.

czwartek, 22.09.2016

Mleko i produkty mleczne odgrywają ważną rolę w żywieniu niemowląt i małych dzieci, przede wszystkim dlatego, że dostarczają ważnych składników odżywczych, tj. białka, wapnia, magnezu, cynku, witaminy A, witaminy D i witamin z grupy B (głównie B2). Zapotrzebowanie na te składniki w diecie niemowląt do 6 m.ż. pokrywane jest przez mleko mamy lub - w przypadku mam, które z jakichś przyczyn nie mogą karmić piersią - przez mleko modyfikowane. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dzieci, po odstawieniu od piersi, nie wykazują chęci lub w pewnym momencie wręcz odmawiają jedzenia mleka modyfikowanego i posiłków z jego dodatkiem. Jak wtedy postępować?

Co, jeśli noworodek nie chce pić mleka?

Aby mieć pewność, że zapotrzebowanie dziecka powyżej 6. m. ż. na wyżej wymienione składniki zostanie pokryte bez obecności mleka w jadłospisie malucha, warto wzbogacić  jego dietę produktami mlecznymi (tj. jogurt naturalny, kefir, twarożek) lub produktami, które w swoim składzie zawierają mleko modyfikowane (np. kaszka z mlekiem modyfikowanym). Ich obecność w jadłospisie może zrekompensować ewentualne straty spowodowane niechęcią do mleka modyfikowanego. Należy też unikać podawania maluchowi pełnego mleka krowiego. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, nie powinno być  ono stosowane jako główny produkt mleczny w żywieniu dzieci przed ukończeniem 1. roku życia.

Picie u noworodka: na co zwrócić uwagę wybierając produkt mleczny?

Czym powinnaś kierować się kupując produkty mleczne dla dziecka? Wybierając produkt mleczny dla malucha, należy zwracać uwagę na etykietę produktu, gdyż nie wszystkie produkty będą dla niego odpowiednie. Szukaj produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego – ich skład odpowiada potrzebom żywieniowym niemowląt i małych dzieci. Do grupy tych produktów należą deserki mleczno-owocowe Nestlé Jogolino (przeznaczone dla dzieci po 6. i po 10. m. ż) i Nestlé Mleczne Deserki (przeznaczone dla dzieci po 6. i 8. m. ż.). Ich skład został dostosowany specjalnie do potrzeb  niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia. Podawane na podwieczorek, jako pożywna przekąska podczas spaceru lub deserek, uzupełnią dietę dziecka, które nie chce pić mleka, w niezbędne składniki:

  • białko
  • wapń i magnez (potrzebne do rozwoju kości u dzieci)
  • cynk (potrzebny dla prawidłowego wzrostu)

Nestlé Jogolino i Nestlé Mleczne Deserki dostępne są w lekkich, poręcznych kubeczkach, wielkość porcji dostosowana jest do potrzeb malucha. Ich dodatkowym atutem jest to, że przed otwarciem nie wymagają przechowywania w lodówce, dzięki czemu zawsze mają temperaturę odpowiednią do spożycia i śmiało możesz je zabrać ze sobą na spacer, nawet w letni dzień. Wszystko za sprawą odpowiedniego czasu obróbki termicznej i hermetycznego zamknięcia.

Czy wiesz, że…

Zapotrzebowanie na wapń u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest kilka razy większe niż u osób dorosłych? Układ kostny malucha zaczyna się kształtować jeszcze wtedy, gdy maluch jest w brzuchu [mamy]. Jednak to w okresie niemowlęcym, czyli przed ukończeniem 12. miesiąca życia, następuje jeden z dwóch najistotniejszych dla wzrostu dziecka okresów. Drugi intensywny okres wzrostu nastąpi dopiero w okresie dojrzewania! 

 

jogolino 2

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.