Warto zwrócić uwagę na to, żeby dieta dziecka była odpowiednio zbilansowana. Jeżeli Twoje dziecko nie chce pić mleka, dobrze by było znaleźć odpowiednią alternatywę tego produktu, ponieważ znajdują się w nim składniki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Możesz spróbować zastąpić mleko innymi propozycjami, które mają w składzie te same składniki.
Dlaczego produkty mleczne są ważne?
Produkty mleczne odgrywają ważną rolę w żywieniu dzieci, dostarczając do ich diety m. in. białko, wapń, witaminę A, witaminę D czy witaminy z grupy B. Zapotrzebowanie na te składniki odżywcze w diecie maluszków w pierwszym półroczu życia zazwyczaj w całości pokrywa mleko mamy, które jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Później, gdy dziecko zaczyna stopniowo zmniejszać ilość posiłków mlecznych w diecie, jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze powinno być zaspokajane przez inne podawane mu jedzenie. Zaleca się, żeby w diecie dzieci stopniowo znajdowały się wszystkie grupy produktów (warzywa, owoce, zboża, mięso, ryby, jaja, tłuszcze i nabiał). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dzieci nie chcą pić mleka. Obecność tego produktu jest bardzo ważna w diecie małych dzieci, ponieważ mleko zawiera wiele witamin i składników mineralnych.
Ważne
Wszelkie problemy, które pojawiają się w żywieniu maluszka warto konsultować z lekarzem bądź innym specjalistą z zakresu żywienia dzieci i niemowląt.
Jakie produkty można podawać dziecku zamiast mleka?
Wyjściem z sytuacji dla zatroskanych rodziców jest zaproponowanie dziecku produktów, które pomogą w uzupełnieniu dziecku brakujących składników i skomponowaniu wartościowej diety. Ich właściwy wybór pomoże uzupełnić dietę dziecka, które spożywa mniej nabiału niż jest to zalecane w jego wieku. Jeżeli mleko nie jest ulubionym posiłkiem dziecka, a maluszek ukończył już pół roku, możesz zacząć rozszerzać jego dietę. Z pomocą mogą przyjść także mleczne deserki Nestlé Yogolino, które są ciekawą alternatywą dla mleka! Do wyboru macie deserki mleczno-owocowe (po 6. miesiącu życia) lub Nestlé Mleczne Deserki (po 6. lub po 8. miesiącu życia).
Smak deserków może okazać się dla dziecka ciekawszy i nieco bardziej atrakcyjny niż zwykłych produktów na bazie mleka. Różne warianty smakowe deserków mleczno-owocowych Nestlé Yogolino pozwolą także urozmaicić posiłki maluszka i ułatwią mu poznawanie nowych smaków. Dodatkowo deserki pomogą dostarczyć do diety dziecka wapń, potrzebny do rozwoju kości u dzieci.
Ważne
Układ kostny maluszka zaczyna się kształtować jeszcze wtedy, gdy dziecko jest w brzuchu mamy. Jednak to w okresie niemowlęcym, czyli przed ukończeniem 12. miesiąca życia, następuje jeden z dwóch najistotniejszych dla wzrostu dziecka okresów. W tym czasie, zapotrzebowanie na wapń u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest kilka razy większe niż u osób dorosłych. Drugi intensywny okres wzrostu nastąpi dopiero w okresie dojrzewania!
Na co zwrócić uwagę, wybierając produkty mleczne?
Kupując produkty mleczne dla swojego maluszka, za każdym razem warto zwrócić uwagę na żywność, która jest specjalnie przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Na półce w sklepie poszukaj produktów dopasowanych do wieku dziecka, które zaspokoją potrzeby małego brzuszka. Pamiętaj, że Twój maluszek nie jest jeszcze gotowy na jedzenie produktów, które powstały dla starszych dzieci lub osób dorosłych. Aż do momentu ukończenia 3. roku życia dobrze by było, żeby spożywał wyłącznie żywność dla niego przeznaczoną.
Warto też wiedzieć, że zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny w żywieniu dzieci przed ukończeniem 1. roku życia. Ma ono bowiem nieodpowiednie proporcje składników odżywczych, m.in. jest w nim za mało żelaza i zbyt dużo białka. Podobnie jest z mlekiem kozim i owczym, które mają wysokie stężenie soli mineralnych i małą zawartość kwasu foliowego oraz witamin (w szczególności witaminy B12)*.
Nestlé Yogolino i Nestlé Mleczne Deserki są naszą propozycją na drugie śniadanie, podwieczorek, jako deserek lub pożywna przekąskę podczas spaceru (ponieważ są dostępne w lekkich, poręcznych kubeczkach). Wierzymy, że ta alternatywa dla mleka przypadnie do gustu Twojemu dziecku. Nasze przekąski mogą pozostać w menu maluszka nawet do jego 3. roku życia. Spróbuj zjeść deserek razem ze swoim dzieckiem i odkryj radość ze wspólnego spożywania posiłków.
*Szajewska H. i inni: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria, 2014, 11:321-338.
Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.