Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
R jak Ryby

M jak Mięso

Ze smakiem mięsa należy zapoznać malucha dopiero po miesiącu karmienia go obiadkami złożonymi z samych warzyw. Sprawdź dlaczego!

poniedziałek, 03.10.2016

R jak Ryby

m_jak_mieso

Mięso jest źródłem białka w diecie maluszka, a mięso czerwone także źródłem żelaza. Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt, można je wprowadzić do jadłospisu dziecka już w 5. miesiącu jego życia. Ale pamiętaj, że smak mięsa dziecko powinno poznać dopiero po miesiącu jedzenia obiadków złożonych z samych warzyw!

jakie-mięso-podawać-dziecku

Jakie mięso podawać dziecku?

 • Kolejność wprowadzania poszczególnych gatunków mięs jest dowolna, ale zacznij od mięs najmniej alergizujących: kurczaka i indyka.
 • Jeśli samodzielnie przygotowujesz obiadki, wybieraj mięso najwyższej jakości i upewnij się, że pochodzi ze sprawdzonego źródła.
 • Wybieraj: drób bez skóry (mięso z indyka, kurczaka), cielęcinę i wołowinę, jagnięcinę, królika, schab.
 • Unikaj: podrobów, mięsa przetworzonego w postaci kiełbasek, parówek, bekonu, kostek bulionowych.

ile-mięsa-podawać-dziecku

Ile mięsa podawać dziecku?

 • Początkowo podawaj porcję ok. 10 g gotowanego mięsa (10 g to tyle, ile mieści się na 1 czubatej łyżeczce). Porcję tę stopniowo zwiększaj – do max. 20 g pod koniec 1. roku życia (1 czubata łyżka stołowa).
 • Zadbaj o to, by posiłek z dodatkiem mięsa znalazł się w menu dziecka raz dziennie, 5 dni w tygodniu.

w-jakiej-formie-podawać-dziecku-mięso

W jakiej formie podawać dziecku?

 • Rozpocznij od mięsa gotowanego (w wodzie lub na parze), w postaci zmiksowanej. Może być dodawane do zupki lub puree z warzyw.
 • Po ukończeniu przez dziecko 6. m. ż., gdy malec nauczy się jeść mięsko zmiksowane, możesz zacząć podawać mięso gotowane/pieczone lub duszone w postaci drobno posiekanej.
 • Im maluch starszy, tym możesz mniej rozdrabniać mięsko. Starszemu niemowlęciu możesz też podawać do rączki miękkie kawałki ugotowanego lub upieczonego mięska do nauki samodzielnego jedzenia.
 • Wprowadzając do menu dziecka mięso, podawaj je w połączeniu z warzywami - jako dodatek do przecieru jarzynowego, następnie zupki, a w kolejnym etapie - pełnego obiadku.
 • Jeśli samodzielnie przygotowujesz obiadki, przed ugotowaniem mięsa, usuń wszystkie kości, aby uniknąć ryzyka zakrztuszenia, a w przypadku udek kurczaka lub indyka usuń także skórę, która zawiera dużo tłuszczu (w tym cholesterolu) i nie jest wskazana do spożycia przez maluchy.
 • Unikaj mięsa smażonego, przynajmniej do końca pierwszego roku życia dziecka.

mięso

Czy wiesz, że... W tym samym czasie, co mięsko, do diety maluszka możesz wprowadzić jajko. Rozpocznij od niewielkiej ilości jajka ugotowanego na twardo - rozdrobnij je i dodaj do zupki jarzynowej.

Mięsna oferta Gerber

W ofercie Gerber znajdziesz smaczne i różnorodne dania z różnymi gatunkami mięs najwyższej jakości. Ilość zawartego w nich mięska jest idealnie dostosowana do wieku maluszka. Jako pierwszy mięsny smak dla dzieci po 5. m. ż. polecamy produkty jednoskładnikowe z linii Moje Pierwsze Mięsko (Delikatny kurczak, Delikatny indyk) - jako dodatek do przecieru warzywnego lub zupki. Do wytworzenia obu produktów z tej linii wykorzystywane jest delikatne mięso z udek (odpowiednio kurczaka lub indyka). Możesz też wykorzystać nasze gotowe, kilkuskładnikowe dania z mięskiem.

Stopniowo wprowadzaj posiłki bardziej złożone, o konsystencji dostosowanej do wieku malucha. Zadbaj o to, by dziecko poznało smak różnych gatunków mięsa. Przy wyborze produktów kieruj się wskazaniem wiekowym na etykiecie produktu, np.:

po 5. m. ż:

po 8. m. ż.:

gerber-spaghetti-z-kurczakiem

po 12. m. ż.:

gerber-danie-mięsne-po-12-miesiącu

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

mieso

pamietam jak moj synek pierwszy raz sprobowal mieska - ojejku jaka mial szczesliwa mine. i teraz mu tak zostalo - 2 i pol roku a jak maz je steka to az sie malemu oczy swieca

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.