MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak zapewnić odpowiednią ilość białka w diecie dziecka?

Dowiedz się, jaką ilość produktów białkowych należy podawać dziecku, by mieć pewność, że dostarczone zostało jego dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.

2min. czytania Sty 15, 2024

Przed ukończeniem 6. miesiąca życia dziecko podwaja swoją masę urodzeniową, a w ciągu roku potraja, jego wzrost natomiast zwiększa się o połowę. Ten pierwszy rok życia to najbardziej gwałtowny okres rozwoju dziecka i zdecydowanie nie byłby on możliwy bez białka.

Dlaczego białko jest tak ważne?

Białko wchodzi w skład każdej komórki i tkanek: mięśni, organów, enzymów, hormonów, krwi, skóry, włosów, itp. Według najnowszych doniesień naukowych białko w diecie niemowlaka jest tak ważne, że jakość i ilość, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach swojego życia, może mieć wpływ na jego zdrowie w przyszłości.

Źródła białka dla niemowląt i małych dzieci

Białko w diecie dziecka powinno pojawiać się co najwyżej w głównych posiłkach, takich jak śniadanie, obiad i kolacja. Podstawowymi źródłami białka dla niemowląt i małych dzieci są: nabiał, mięso, ryby i jaja. Pozostałe posiłki (takie jak 2. śniadanie i podwieczorek) nie muszą już zawierać białka, mogą bazować na zbożach, owocach i warzywach. Dieta niemowlaka powinna być odpowiednio dopasowana do jego potrzeb, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad zawartych w schemacie żywienia.

Odpowiednia ilość i jakość białka w diecie dziecka

Rolą rodzica jest podawanie optymalnej ilości białka, dostosowanej do wieku dziecka i zmieniających się potrzeb. Niestety, powszechnie panującym błędem na etapie rozszerzania diety dziecka jest podawanie dzieciom zbyt dużych ilości produktów białkowych (tzw. przebiałczanie).

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.