MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Twój maluszek ma pierwsze buciki!

Delikatne, kształtne stópki dziecka często wywołują u rodziców rozczulenie i wzruszenie. Być może zastanawiasz się, jak je chronić odpowiednimi bucikami, a jednocześnie wspomagać w dojrzewaniu do zrobienia pierwszych kroków. Mamy dla Ciebie garść porad i wskazówek na ten temat.

7min. czytania Sty 15, 2024

Wybór pierwszych bucików dla niemowlaka przysparza zwykle rodzicom wiele problemów. Sprawy nie ułatwia fakt, iż także lekarze nie są często zgodni w tej kwestii. Jeśli macie wątpliwości, możecie zawsze indywidualny przypadek swojego dziecka skonsultować z ortopedą, którego darzycie zaufaniem. Istnieje też jednak parę ogólnych wytycznych, którymi należy się kierować przy wyborze pierwszych bucików niemowlęcych.

Delikatna stópka niemowlaka

Niemowlę, które jeszcze nie chodzi, tylko większość czasu leży czy nawet raczkuje, ma wciąż jeszcze bardzo delikatne podeszwy stóp. Dopiero z czasem, gdy zaczną one mieć coraz częstszy kontakt z podłożem, staną się bardziej odporne i wytrzymałe. W tym początkowym okresie rozwoju ruchowego najlepiej jest więc zapewnić stopom jak największą swobodę. Dlatego zaleca się, aby w domu dziecko nie nosiło żadnych kapci czy tzw. bucików niechodków. Wystarczą skarpetki antypoślizgowe które zapewnią maluszkowi ciepło. Powinny one być dobrze dopasowane wielkością do stopy. Za małe bowiem uciskają ją, co może się przyczynić do wystąpienia wad postawy, a z kolei te zbyt duże często się rolują czy nawet spadają dziecku z nóżek.

 

pierwsze kroki niemowlaka

 

Jeśli tylko temperatura w mieszkaniu na to pozwala, idealnym rozwiązaniem jest pozwolenie dziecku na przebywanie i ewentualne przemieszczanie się – na bosaka. Co do tego ortopedzi są zgodni: chodzenie boso doskonale wpływa na rozwój stopy. Daje jej bowiem szansę na poznanie różnych faktur i temperatur podłoża. Co więcej, jest to też świetny trening dla zmysłów maluszka, co wspiera u niego rozwój integracji sensorycznej. Oczywiście musisz wcześniej zadbać o to, żeby podłoga była wolna od czyhających na gołe stópki zagrożeń. Upewnij się, że nie znajdują się na niej żadne niebezpieczne przedmioty i że nie ma ryzyka, aby maluszkowi wbiła się np. drzazga.

Ważne

Jeśli Twój maluszek zaczyna już chodzić, możesz wspierać rozwój sensoryczny jego stóp. Pozwól dziecku chodzić po podłodze boso i stwórz mu tzw. ścieżkę sensoryczną. Jest to narzędzie wykorzystywane przez fizjoterapeutów do stymulowania rozwoju stopy. Po prostu zadbaj o to, aby podłoża, po których przemieszcza się maluszek, miały odmienne faktury. Gruby, miękki dywan, nieco twardszy i bardziej szorstki dywanik, „goła” podłoga – już takie powierzchnie są dla dziecka bardzo zróżnicowane i pozwalają mu wyrobić sobie sposób odpowiedniego układania na nich stóp.

Pierwsze kroczki na dworze – pierwsze buty dla dziecka!

Kiedy niemowlę na spacerach jeszcze tylko jeździ w wózku, zazwyczaj wystarczą mu skarpetki o odpowiedniej grubości. Nawet w zimie maluszek zwykle przebywa w kombinezonie lub śpiworku, więc nie ma potrzeby zakładać mu dodatkowo butów. Wszystko się jednak zmienia, gdy Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki! Jeśli bowiem chcesz odpowiednio wspierać jego rozwój na tym etapie, musisz już zapewnić mu odpowiednią ochronę stóp i zadbać o prawidłowy dobór obuwia.

 

pierwsze kroki niemowlaka na trawie

 

Obuwie dla maluszka powinno przede wszystkim mieć miękką i elastyczną podeszwę oraz dość szeroką część na palce. Mała stópka Twojego dziecka znajduje się bowiem w ciągłym ruchu, nawet „zamknięta” w bucie. Powinno ono więc mieć możliwość swobodnie ją zginać. Co więcej, należy się upewnić, czy obuwie jest wystarczająco lekkie i wykonane z przewiewnego materiału. Dobrze sprawdzają się tu butki ze skóry naturalnej czy „oddychającej” membrany. Niektóre modele mają też wentylowaną podeszwę, która pomaga chronić stópki przed nadmiernym poceniem. Zadbaj o to, aby zapięcie buta dawało możliwość dokładnego dopasowania go do stopy. Zazwyczaj sznurówki sprawdzają się w tym lepiej niż np. rzepy, ale musisz przy nich pamiętać, żeby bezpiecznie je zawiązać.

Ważne

Doszły Cię słuchy o dobroczynnym działaniu butów ortopedycznych? Wiemy, że chcesz zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki rozwoju, ale wstrzymaj się z takim wyborem. Decyzję o butach ortopedycznych podejmuje wyłącznie lekarz, gdy zdiagnozuje jakąś wadę i nie chce dopuścić do jej pogłębienia. Pamiętaj o tym, że na kontrolę ortopedyczną należy się wybrać kilka miesięcy po tym, jak Twój maluszek zaczął chodzić – wówczas możesz skonsultować swoje ewentualne wątpliwości.

Dobieranie rozmiaru bucików niemowlęcych

Być może znasz sprawdzone, tradycyjne sposoby mierzenia dziecku rozmiaru buta np. przy pomocy patyczka lub odrysowania kształtu stopy na kartce papieru. Jednak przy wyborze pierwszych butów dla dziecka nie sięgaj po takie metody. Maluszki często mają wysokie podbicie, mogą też mieć różną szerokość stopy. Tymczasem zakup niedopasowanych butów może mieć negatywne skutki nawet wykoślawić stopę. Oczywiście maluszek nie powie Ci jeszcze, że w danym modelu obuwia jest mu niewygodnie, ale możesz już trochę wywnioskować po jego reakcjach.

 

Zakup butów dla dziecka

 

Odpowiedni rozmiar butów niemowlęcych wyznaczysz przy pomocy specjalnych miarek, które są już dostępne w większości sklepów obuwniczych dla dzieci. Pamiętaj, żeby zawsze przymierzać obuwie nie tylko na siedząco, lecz także na stojąco. Maluszek powinien więc spróbować w nim stanąć, a jeśli już umie, to nawet zrobić parę kroków. Sprawdź z przodu bucika, czy jest w nim dużo miejsca na palce. Zobacz też, czy pięta dziecka jest dobrze trzymana przez zapiętek. Pozwól maluszkowi zmierzyć kilka modeli zapewne uda Ci się zaobserwować, w których czuje się on najlepiej, a które spotykają się z jego zdecydowanym sprzeciwem.

Ważne

Nawet jeśli Twoje dziecko samo się już porusza, zachęcaj je do chodzenia na bosaka, kiedy tylko są do tego warunki. Na stopy, mięśnie i postawę świetnie wpływa m.in. chodzenie gołymi stopami po piasku na plaży i zanurzanie ich w wodzie. Z pewnością nie trzeba będzie zbyt długo zachęcać do tego maluszka! Zdjęcie butów i „uwolnienie” stóp bardzo korzystnie wpływa też na psychikę, ponieważ pozwala się zrelaksować i zupełnie inaczej odczuwać spacer po innym niż zwykle podłożu. Spróbujcie tego całą rodziną!

Z czasem dojdziesz do większej wprawy w kupowaniu butów dla dziecka. Pamiętaj, żeby co 2–3 miesiące sprawdzać, czy nosi ono obuwie w odpowiednim rozmiarze. Stopa maluszka jest w fazie intensywnego rozwoju i rośnie skokowo, więc nawet się nie obejrzysz, kiedy wyrośnie on ze swoich pierwszych butków. Może to się oczywiście wydawać nieco kłopotliwe, ale nie zaniedbuj kwestii kupowania obuwia w odpowiednio dobranym rozmiarze i oczywiście nowego, ponieważ to po starszym rodzeństwie nie nadaje się dla rozwijających się stóp. Dzięki temu troskliwie wesprzesz dziecko i pomożesz mu coraz pewniej stawiać jego pierwsze kroki.

 

ikona 2
 Pytania i odpowiedzi

 

1. Jakie pierwsze buty dla dziecka?
Pierwsze buty dla dziecka dobierz do pory roku, w której maluszek postawi swój pierwszy krok. Buty muszą być dopasowane rozmiarem do stopy szkraba. Pamiętaj, aby co 2 – 3 miesiące sprawdzać, czy obuwie nie jest za małe. Stopa dziecka rośnie skokowo, dlatego pierwsze buciki już po krótkim czasie mogą okazać się za ciasne.

2. Jakie buty dla dziecka, które zaczyna chodzić?
Dziecko, które zaczyna chodzić, powinno mieć przede wszystkim dopasowane obuwie do swoich małych nóżek. Buty muszą być lekkie, elastyczne i przewiewne, by maluszek mógł swobodnie doskonalić nową umiejętność. Pamiętaj, aby nie kupować dziecku usztywnianych butów ortopedycznych, jeśli nie ma co do tego zaleceń lekarza ortopedy.

3. Kiedy kupić pierwsze buty?
Pierwsze buty dla dziecka należy kupić, kiedy maluszek zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. 

4. Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?
Pierwsze buty warto kupić razem z dzieckiem – najlepiej w sklepie z obuwiem dziecięcym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zamów buciki online. Zmierz dokładnie stopę dziecka i dopasuj długość wkładki buta z tabeli producenta do długości małej stópki. Jeśli but nie będzie dobrze leżał, zawsze możesz skorzystać z możliwości odstąpienia od umowy i odesłania zakupionej pary bądź wymiany produktu. 

5. Jak dobrać pierwsze buty dla dziecka?
Buty dla dziecka muszą być dobrze dopasowane. Obuwie musi mieć miękką i elastyczną podeszwę, która będzie pracowała razem z małą stópką. Ważna jest także szeroka część na place, by stopa mogła swobodnie się zginać. Pierwsze buty dla szkraba powinny też być lekkie i wykonane z przewiewnego materiału. 

6. Jakie buty dla niemowlaka, który nie chodzi?
Niemowlę, które jeszcze nie chodzi, ma bardzo delikatne podeszwy stóp. Te dopiero zaczną się kształtować, kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroczki. Dlatego zamiast butów lepiej postawić na antypoślizgowe skarpetki, by zapewnić małym stópkom jak największą swobodę. W domu dziecko powinno przebywać bez butów, a jeśli to możliwe – powinno poruszać się na bosaka, co wspomaga rozwój stóp.

 

Porozmawiaj z naszymi ekspertami
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.