Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Nav Links

Article - udostępnij
X
pierwsze buciki dla dziecka
Pierwszy kroczek dziecka

Twój maluszek ma pierwsze buciki!

Delikatne, kształtne stópki dziecka często wywołują u rodziców rozczulenie i wzruszenie. Być może zastanawiasz się, jak je chronić odpowiednimi bucikami, a jednocześnie wspomagać w dojrzewaniu do zrobienia pierwszych kroków. Mamy dla Ciebie garść porad i wskazówek na ten temat.

wtorek, 18.06.2019

Pierwszy kroczek dziecka

Wybór pierwszych bucików dla niemowlaka przysparza zwykle rodzicom wiele problemów. Sprawy nie ułatwia fakt, iż także lekarze nie są często zgodni w tej kwestii. Jeśli macie wątpliwości, możecie zawsze indywidualny przypadek swojego dziecka skonsultować z ortopedą, którego darzycie zaufaniem. Istnieje też jednak parę ogólnych wytycznych, którymi należy się kierować przy wyborze pierwszych bucików niemowlęcych.

Delikatna stópka niemowlaka

Niemowlę, które jeszcze nie chodzi, tylko większość czasu leży czy nawet raczkuje, ma wciąż jeszcze bardzo delikatne podeszwy stóp. Dopiero z czasem, gdy zaczną one mieć coraz częstszy kontakt z podłożem, staną się bardziej odporne i wytrzymałe. W tym początkowym okresie rozwoju ruchowego najlepiej jest więc zapewnić stopom jak największą swobodę. Dlatego zaleca się, aby w domu dziecko nie nosiło żadnych kapci czy tzw. bucików niechodków. Wystarczą skarpetki antypoślizgowe które zapewnią maluszkowi ciepło. Powinny one być dobrze dopasowane wielkością do stopy. Za małe bowiem uciskają ją, co może się przyczynić do wystąpienia wad postawy, a z kolei te zbyt duże często się rolują czy nawet spadają dziecku z nóżek.

pierwsze kroki niemowlaka na boso

Jeśli tylko temperatura w mieszkaniu na to pozwala, idealnym rozwiązaniem jest pozwolenie dziecku na przebywanie i ewentualne przemieszczanie się – na bosaka. Co do tego ortopedzi są zgodni: chodzenie boso doskonale wpływa na rozwój stopy. Daje jej bowiem szansę na poznanie różnych faktur i temperatur podłoża. Co więcej, jest to też świetny trening dla zmysłów maluszka, co wspiera u niego rozwój integracji sensorycznej. Oczywiście musisz wcześniej zadbać o to, żeby podłoga była wolna od czyhających na gołe stópki zagrożeń. Upewnij się, że nie znajdują się na niej żadne niebezpieczne przedmioty i że nie ma ryzyka, aby maluszkowi wbiła się np. drzazga.


Jeśli Twój maluszek zaczyna już chodzić, możesz wspierać rozwój sensoryczny jego stóp. Pozwól dziecku chodzić po podłodze boso i stwórz mu tzw. ścieżkę sensoryczną. Jest to narzędzie wykorzystywane przez fizjoterapeutów do stymulowania rozwoju stopy. Po prostu zadbaj o to, aby podłoża, po których przemieszcza się maluszek, miały odmienne faktury. Gruby, miękki dywan, nieco twardszy i bardziej szorstki dywanik, „goła” podłoga – już takie powierzchnie są dla dziecka bardzo zróżnicowane i pozwalają mu wyrobić sobie sposób odpowiedniego układania na nich stóp.

Pierwsze kroczki na dworze – pierwsze buty dla dziecka!

Kiedy niemowlę na spacerach jeszcze tylko jeździ w wózku, zazwyczaj wystarczą mu skarpetki o odpowiedniej grubości. Nawet w zimie maluszek zwykle przebywa w kombinezonie lub śpiworku, więc nie ma potrzeby zakładać mu dodatkowo butów. Wszystko się jednak zmienia, gdy Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki! Jeśli bowiem chcesz odpowiednio wspierać jego rozwój na tym etapie, musisz już zapewnić mu odpowiednią ochronę stóp i zadbać o prawidłowy dobór obuwia.

pierwsze kroki w bucikach niemowlęcych

Obuwie dla maluszka powinno przede wszystkim mieć miękką i elastyczną podeszwę oraz dość szeroką część na palce. Mała stópka Twojego dziecka znajduje się bowiem w ciągłym ruchu, nawet „zamknięta” w bucie. Powinno ono więc mieć możliwość swobodnie ją zginać. Co więcej, należy się upewnić, czy obuwie jest wystarczająco lekkie i wykonane z przewiewnego materiału. Dobrze sprawdzają się tu butki ze skóry naturalnej czy „oddychającej” membrany. Niektóre modele mają też wentylowaną podeszwę, która pomaga chronić stópki przed nadmiernym poceniem. Zadbaj o to, aby zapięcie buta dawało możliwość dokładnego dopasowania go do stopy. Zazwyczaj sznurówki sprawdzają się w tym lepiej niż np. rzepy, ale musisz przy nich pamiętać, żeby bezpiecznie je zawiązać.


Doszły Cię słuchy o dobroczynnym działaniu butów ortopedycznych? Wiemy, że chcesz zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki rozwoju, ale wstrzymaj się z takim wyborem. Decyzję o butach ortopedycznych podejmuje wyłącznie lekarz, gdy zdiagnozuje jakąś wadę i nie chce dopuścić do jej pogłębienia. Pamiętaj o tym, że na kontrolę ortopedyczną należy się wybrać kilka miesięcy po tym, jak Twój maluszek zaczął chodzić – wówczas możesz skonsultować swoje ewentualne wątpliwości.

Dobieranie rozmiaru bucików niemowlęcych

Być może znasz sprawdzone, tradycyjne sposoby mierzenia dziecku rozmiaru buta np. przy pomocy patyczka lub odrysowania kształtu stopy na kartce papieru. Jednak przy wyborze pierwszych butów dla dziecka nie sięgaj po takie metody. Maluszki często mają wysokie podbicie, mogą też mieć różną szerokość stopy. Tymczasem zakup niedopasowanych butów może mieć negatywne skutki nawet wykoślawić stopę. Oczywiście maluszek nie powie Ci jeszcze, że w danym modelu obuwia jest mu niewygodnie, ale możesz już trochę wywnioskować po jego reakcjach.

zakup pierwszych butów dla niemowlaka

Odpowiedni rozmiar butów niemowlęcych wyznaczysz przy pomocy specjalnych miarek, które są już dostępne w większości sklepów obuwniczych dla dzieci. Pamiętaj, żeby zawsze przymierzać obuwie nie tylko na siedząco, lecz także na stojąco. Maluszek powinien więc spróbować w nim stanąć, a jeśli już umie, to nawet zrobić parę kroków. Sprawdź z przodu bucika, czy jest w nim dużo miejsca na palce. Zobacz też, czy pięta dziecka jest dobrze trzymana przez zapiętek. Pozwól maluszkowi zmierzyć kilka modeli zapewne uda Ci się zaobserwować, w których czuje się on najlepiej, a które spotykają się z jego zdecydowanym sprzeciwem.


Nawet jeśli Twoje dziecko samo się już porusza, zachęcaj je do chodzenia na bosaka, kiedy tylko są do tego warunki. Na stopy, mięśnie i postawę świetnie wpływa m.in. chodzenie gołymi stopami po piasku na plaży i zanurzanie ich w wodzie. Z pewnością nie trzeba będzie zbyt długo zachęcać do tego maluszka! Zdjęcie butów i „uwolnienie” stóp bardzo korzystnie wpływa też na psychikę, ponieważ pozwala się zrelaksować i zupełnie inaczej odczuwać spacer po innym niż zwykle podłożu. Spróbujcie tego całą rodziną!

Z czasem dojdziesz do większej wprawy w kupowaniu butów dla dziecka. Pamiętaj, żeby co 2–3 miesiące sprawdzać, czy nosi ono obuwie w odpowiednim rozmiarze. Stopa maluszka jest w fazie intensywnego rozwoju i rośnie skokowo, więc nawet się nie obejrzysz, kiedy wyrośnie on ze swoich pierwszych butków. Może to się oczywiście wydawać nieco kłopotliwe, ale nie zaniedbuj kwestii kupowania obuwia w odpowiednio dobranym rozmiarze i oczywiście nowego, ponieważ to po starszym rodzeństwie nie nadaje się dla rozwijających się stóp. Dzięki temu troskliwie wesprzesz dziecko i pomożesz mu coraz pewniej stawiać jego pierwsze kroki.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.