MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

2. miesiąc życia dziecka

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możesz zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2. miesiącu życia Twoje dziecko może przejść nawet aż dwa skoki rozwojowe! Przyglądaj się więc uważnie, jak dzielnie próbuje zdobyć nowe umiejętności.

7min. czytania Lut 23, 2024

Dwumiesięczne dziecko może Ci się wydawać znacznie bardziej kontaktowy niż w okresie noworodkowym. Co więcej, w tym czasie przechodzi swój pierwszy skok rozwojowy – zwany skokiem wrażeń – a w 7.–9. tygodniu zachodzi jeszcze skok wzorów i różnic. Ruchy dziecka nie są jeszcze skoordynowane, ale chętnie macha ono rączkami i nóżkami. Może już też unosić na krótki czas główkę, szczególnie gdy jest zainteresowane nowymi dźwiękami. Twoją uwagę może również zwrócić fakt, iż bobasek stał się bardzo „rozgadany” – dalej głuży („grucha”), wydaje różne dźwięki i wygląda na bardzo zainteresowanego światem wokół niego!

baby little steps 2 month

Rozwój fizyczny w 2. miesiącu życia dziecka

baby little steps 2 month

Dziecko 2-miesięczne jest już dość aktywne, choć nie umie jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji. Gdy leży na pleckach, przyjmuje charakterystyczne asymetryczne ułożenie zwane odruchem szermierza. Główkę układa wówczas na jeden z boków, a kończyny po tej stronie automatycznie prostuje. Jednocześnie rączka i nóżka po drugiej stronie zostają ugięte. Z kolei w pozycji na brzuszku maluszek umie już unieść główkę i utrzymać ją tak przez krótki czas. Ruch ten jest jeszcze dość drżący i niepewny ale to i tak pierwsze sukcesy, z których możesz być dumna! Dziecko będzie teraz stopniowo coraz bardziej wzmacniać mięsnie szyi i już niedługo będzie w stanie samodzielnie utrzymać główkę to jeden z etapów rozwoju postawy ciała.

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1unosi główkę z pozycji na brzuszku, a bywa, że umie ją już też utrzymać, gdy bierzesz je na ręce

 step2obraca główkę na boki, kierując ją w stronę, z której pochodzą interesujące dla niego dźwięki

 step3piąstki ma coraz częściej otwarte, a paluszki wyprostowane

 step4zaczyna zauważać swoje dłonie i często wkłada piąstki do buzi

 step5chwyta podaną mu do rączki zabawkę

 step6przez chwilę potrafi skoncentrować wzrok na podanym mu przedmiocie

Rozwój psychiczny

baby lying

W wieku 2 miesięcy maluszek wyrabia już sobie pewien rytm dnia. Możesz zauważyć, że zapanowała pewna regularność w porach jego karmienia oraz spania. Widzisz, że Twój skarb Cię rozpoznaje, a w 2. miesiącu życia zaczyna też odpowiadać uśmiechem na uśmiech. To wspaniała, wzruszająca chwila być może będą to nawet emocje tak silne jak w przypadku, gdy później maluszek postawi swój pierwszy kroczek!

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1wyraźnie się ożywia na Twój widok i świadomie się uśmiecha

 step2głuży („grucha”), wymawiając przeciągle samogłoski głównie „a” i „e” w połączeniu ze spółgłoską „h”

 step3naśladuje Twoją mimikę, gesty i ruchy

 step4interesuje się swoim otoczeniem, jest wyraźnie zaciekawione przedmiotami, które ma w zasięgu wzroku

 step5zaczyna już poznawać świat innymi zmysłami niż wzrok rozwijają się jego słuch i węch

Żywienie dwumiesięcznego dziecka

Dwumiesięczne niemowlę jest dalej karmione wyłącznie mlekiem mamy. Zapewnia ono wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych i odpowiednie bodźce smakowe. Pamiętaj, że maluszek powinien zjadać tyle, ile chce nie zmuszaj go więc do jedzenia, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. Jeżeli niepokoi Cię, czy dziecko się najada, sprawdź masę ciała i wzrost maluszka, po czym porównaj je z siatkami centylowymi. Wszelkie wątpliwości omawiaj na bieżąco z lekarzem pediatrą przy okazji kolejnych wizyt. Nie będziesz wówczas martwić się na zapas!

mother kises her baby

Mleko matki

Szczepienia i badania

Kalendarz szczepień ochronnych przewiduje, że w 2. miesiącu życia powinno się wykonać kolejne z nich. Są to szczepienia przeciw:

  • błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. WZW B)
  • bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib)

Lekarz pediatra może też z Tobą porozmawiać o nieobowiązkowych, odpłatnych szczepieniach, zalecanych dla dzieci w tym wieku. Pomagają one chronić maluszka przed skutkami zarażenia wirusami, które mogą zagrozić jego zdrowiu – pneumokokami, rotawirusami i meningokokami. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy Twoje dziecko należy do grupy ryzyka i czy sugeruje on wykonanie tych szczepień. Ponadto w 2. miesiącu życia dziecka powinnaś skonsultować z ortopedą, czy stawy biodrowe Twojego maluszka rozwijają się prawidłowo.

Wspieranie rozwoju dziecka - 2. miesiąc

Ponieważ Twój maluszek zaczyna być zafascynowany światem dźwięków, mów do niego jak najwięcej. Staraj się też śpiewać, modulować ton głosu, naśladować odgłosy wydawane przez zwierzątka itp. Wszystko to bardzo zaciekawi dziecko i pobudzi je do okazania spontanicznej radości. Podawaj dziecku do rączki różne zabawki, aby stymulować rozwój chwytu. Możesz też powiesić nad łóżeczkiem karuzelkę pamiętaj tylko, aby miała ona wyraziste, kontrastowe kolory. Dziecko zainteresowane takim ciekawym obiektem powoli zacznie wyciągać do niego rączki, co wspiera rozwój koordynacji ręka–oko.

Tak jak w 1. miesiącu życia maluszka, kładź go na brzuszku. Dzięki takiemu ułożeniu Twoje dziecko będzie dalej trenowało unoszenie główki, a jednocześnie wpłynie to pozytywnie na rozwój jego bioderek. Pamiętaj tylko, aby nigdy nie zostawiać go w tej pozycji samego. Jeśli to tylko możliwe, bierz maluszka często na ręce. Pamiętaj, aby nadal podtrzymywać mu główkę, jeśli jeszcze nie jest w stanie jej pewnie utrzymać. Z pozycji Twoich ramion bobas może intensywnie obserwować świat, rejestrując różne obrazy, zapachy i dźwięki. Co więcej, czuje się wtedy bezpieczny i kochany, a to wpływa na jego rozwój emocjonalny

Warto wiedzieć!

U 2-miesięcznego dziecka mogą się pojawić tzw. pleśniawki, czyli grzybicze infekcje wewnątrz buzi. Spokojnie, nie jest to nic groźnego, ale z pewnością choroba ta wymaga leczenia. Pleśniawki objawiają się jako biały nalot w jamie ustnej. Mogą przypominać resztki mleka, ale nie dają się tak łatwo wytrzeć gazikiem. Jeśli zaobserwujesz, że dziecko podczas karmienia odczuwa dyskomfort, płacze lub po prostu ma słabszy apetyt, dokładnie obejrzyj wnętrze jego buzi. Jeżeli zauważysz zmiany zapalne, skontaktuj się z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie leczenie. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, dbaj o to, aby smoczek maluszka był zawsze dobrze umyty i wyparzony. Pamiętaj też, że większość bakterii przedostaje się do organizmu maluszka, gdy wkłada on do buzi brudne rączki i zabawki. Dbałość o higienę jest tu więc kluczowa!

Jaki jest kolejny etap rozwoju 2-miesięcznego dziecka?  

Gdy maluszek skończy 2 miesiące, czekają Was kolejne ekscytujące zmiany. W 3. miesiącu dziecko zazwyczaj dużo się śmieje i jest bardzo pogodne. Pojawia się u niego koordynacja ręka-oko, podejmuje próby przewracania się na bok, a gdy leży na brzuszku – podnosi wysoko głowę i podpiera się na przedramionach. Wydawane przez maluszka dźwięki coraz częściej formułowane są jako odpowiedź na Twoje słowa, a wychwytywanie i lokalizowanie dźwięków staje się dla dziecka coraz mniejszym wyzwanie. To bardzo ciekawy etap, w którym zobaczysz, jak Twój maluszek będzie eksplorował otaczający go świat z jeszcze większym zaangażowaniem.

Sprawdź, co czeka Was w 3. miesiącu życia maluszka! 

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Co potrafi 2-miesięczne dziecko?
Dwumiesięczne dziecko jest już bardziej aktywne niż noworodek, jednak nie umie jeszcze zmieniać samodzielnie swojej pozycji. Maluszek podczas leżenia na brzuszku potrafi unieść główkę i przez krótki czas trzyma ją w górze. Odwraca ją również na boki, próbując zbadać, skąd dochodzą otaczające go dźwięki. Jest również zainteresowany przedmiotami, które znajdują się wokół niego – np. zabawkami i grzechotkami powieszonymi w łóżeczku lub wózku.

2. Ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko?
Niemowlę do 6. tygodnia życia powinno przybierać na wadze około 20 – 30 g dziennie. To oznacza, że na początku 2. miesiąca życia maluszek może być już cięższy o 0,7 kg niż jego waga wyjściowa zaraz po porodzie. 

3. Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko?
Najlepszym pokarmem dla dwumiesięcznego dziecka jest mleko mamy. Maluszek powinien zjadać tyle, ile chce, a karmienia odbywają się na żądanie – czyli tak często, jak tego domaga się dziecko. Średnio niemowlę wypija od 100 do 150 ml mleka podczas jednego karmienia. 

4. Jak widzi 2-miesięczne dziecko?
Niemowlę z tygodnia na tydzień zaczyna lepiej widzieć. W 2. miesiącu życia potrafi już skoncentrować wzrok na osobach i przedmiotach oraz rozpoznać twarze pochylających się nad nim osób. Uwagę maluszka przyciągają skomplikowane kształty i mocno kontrastowe barwy. 

5. Jak nosić 2-miesięczne dziecko?
Dwumiesięczne dziecko nie ma jeszcze odpowiednio silnych mięśni, aby utrzymać ciężką główkę. Dlatego należy ją za każdym razem podtrzymywać podczas podnoszenia i trzymania maluszka na rękach. 

6. Co ile godzin powinno jeść 2-miesięczne niemowlę?
Niemowlęta w 2. miesiącu życia karmione są na żądanie. To oznacza, że powinny jeść wtedy, gdy się tego domagają. Najczęściej dwumiesięczne dzieci, które są karmione piersią, jedzą co 2 – 3 godziny, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym co 3 – 4 godziny. 

7. Ile mleka modyfikowanego dla 2-miesięcznego dziecka?
Gdy niemowlę pije mleko modyfikowane, należy trzymać się tabeli karmienia z opakowania produktu i przygotowywać mleko według zaleceń producenta. Zazwyczaj dwumiesięczne maluszki podczas jednego karmienia wypijają od 100 do 150 ml mleka, co daje około 600 – 750 ml pokarmu w ciągu doby.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.