Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Tata obserwuje pierwszy kroczek dziecka

Jak wspierać maluszka, który dopiero uczy się chodzić? Checklista

Oglądanie pierwszych kroków dziecka (a przynajmniej jego prób) może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Przeczytaj naszą krótką listę ze wskazówkami, które mogą pomóc Ci wspierać maluszka w tym ważnym wydarzeniu!

czwartek, 08.04.2021

 1. Możesz umieścić zabawkę np. na solidnym krześle lub sofie.
 2. Zachęć maluszka, aby samodzielnie podciągnął się i wziął maskotkę.
 3. Przy pierwszych próbach podnoszenia się, pupa dziecka często opada, dlatego bądź czujnym rodzicem! (Na szczęście pieluszki zawsze zapewniają miękkie lądowanie).
 4. Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już samodzielnie stać, ale jeszcze nie chodzi możesz spróbować złapać maluszka za rękę i zachęć go do zrobienia pierwszego kroczku.
 5. Alternatywnie możesz pozwolić szkrabowi na krótkie spacery wzdłuż stabilnych i nieruchomych mebli. Być może już wkrótce się ośmieli i zrobi swój pierwszy kroczek.
 6. Pomyśl o zabawce do pchania, która może pomóc dziecku ćwiczyć równowagę i jego pierwsze kroki.
 7. Postaraj się za każdym razem uśmiechać, chwalić i przytulać maluszka za wszystkie próby wstawania i robienia pierwszych kroczków – bez względu na to czy są udane, czy też nie.
 8. Kiedy czujesz, że Twoje dziecko jest już gotowe do rozpoczęcia samodzielnego chodzenia, możesz uklęknąć kilka metrów od maluszka. Następnie spróbuj zawołać go do siebie. Wyciągnij ramiona i uśmiechnij się do szkraba. Być może właśnie w tej chwili będziesz świadkiem pierwszego kroczku!
 9. Gdy dziecko zacznie już chodzić, pamiętaj o tym, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć je przed ewentualnymi przeszkodami i niebezpiecznymi rzeczami, które wcześniej nie były w zasięgu ręki maluszka.
 10. By wspierać rozwój ruchowy dziecka, zaproponuj szkrabowi wspólną zabawę. Zróbcie tor przeszkód z poduszek albo maskotek i podtrzymując dziecko za rączki, pomóż maluszkowi go przejść.

 

Twoje dziecko wciąż jeszcze nie zaczęło chodzić? Pamiętaj, że każdy maluszek ma swoje indywidualne tempo rozwoju. Postaraj się nie ulegać presji innych rodziców, którzy dopytują, czy Twój szkarb postawił już pierwszy kroczek. Daj dziecku czas na naukę wstawania i utrzymywania równowagi, wspieraj go w zdobywaniu nowych umiejętności i ze spokojem czekaj na ten ważny dla Was obojga moment!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Przeczytaj nasz artykuł o pierwszym kroczku dziecka!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.