MyFeed Personalized Content
13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Ataki agresji u dziecka – jak sobie radzić?

Twój maluszek już chodzi i mówi – wydawałoby się, że spełnianie jego potrzeb teraz będzie łatwiejsze, bo sam je zakomunikuje. Rzeczywistość może być jednak inna. Junior łatwo wpada w złość, dużo krzyczy i płacze?  

Przeczytaj nasze wskazówki – może okażą się w tym temacie pomocne! 

4min. czytania Sty 15, 2024

Przyczyny agresji u dziecka

Ataki agresji u dzieci nie są wcale rzadkim zjawiskiem – zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. To normalny etap w rozwoju, w ramach którego Junior podkreśla w ten sposób swoją niezależność i ćwiczy silną wolę. Może też się zdarzyć, że atak agresji pojawia się w sytuacji, gdy maluch nie umie sobie poradzić za swoimi emocjami. Także dorośli mają czasem z tym problem – a co dopiero dzieci!  

Agresywne reakcje mogą się też pojawić w sytuacji, gdy Junior jest przemęczony, głodny czy z jakiegoś powodu zestresowany lub czuje się niedoceniony. Oczywiście może również się zdarzyć, że takie zachowanie jest spowodowane złymi wzorcami. Jeśli na przykład dziecko styka się w przedszkolu z agresywnym rówieśnikiem, może zacząć z czasem przejawiać podobne reakcje w domu.  

Jak zapobiegać napadom złości? 

 • Ustalenie sztywnych zasad i trzymanie się ich – w ramach możliwości i sił – może pomóc radzić sobie Juniorowi z codziennymi sprawami.
 • Dzieci potrzebują rutyny. Jest duża szansa, że maluszek będzie spokojniejszy, gdy każdy z jego dni będzie w miarę powtarzalny: odbywające się o tych samych porach posiłki, drzemka i sen, czas na zabawę i wyciszenie. 
 • Warto zadbać o to, by czas przed snem przeznaczyć na czynności uspokajające i wyciszające.
 • Dzieci szybko się nudzą i męczą, dlatego – jeśli nie jest to konieczne – lepiej nie zabierać ich na zakupy czy w zatłoczone miejsca publiczne na długo.
 • Możesz wyznaczać maluszkowi łatwe zadania, które jest w stanie wykonać samodzielnie (zakładanie kaloszy, sprzątanie zabawek). 
 • Aby ułatwić dziecku dokonywanie codziennych wyborów i nie stawiać go przed zbyt trudnymi wyzwaniami, możesz zawęzić wachlarz możliwości do dwóch alternatyw: pytać nie o kolor spodni, ale o wybór między czerwonymi a niebieskimi; nie o ulubiony owoc, ale o banana lub jabłko. 
 • Warto od najmłodszych lat kształtować dobre nawyki żywieniowe i nie budować skojarzeń, że jedzenie jest dobrym pocieszycielem w czasie złego humoru. 
 • Dzieci często gwałtownie reagują na komunikat „nie”. Dlatego spróbuj odwieść dziecko od zrobienia czegoś w inny sposób, na przykład zadając pytania: „Może zamiast jeść czekoladę, spróbujesz pomarańczy?”. 

Co robić przy napadzie agresji u dziecka?

 • Gdy Junior zaczyna się denerwować, możesz spróbować odwrócić jego uwagę. Głupi dźwięk, śmieszna minka lub ulubiona zabawka mogą powstrzymać napad złości. 
 • Nie jest łatwo zachować spokój, gdy dziecko krzyczy i płacze. Spróbuj jednak okazać wsparcie i zrozumienie – to często pomaga maluszkowi uspokoić się.
 • Dobre słowo czasem czyni cuda. Jeśli pochwalisz dziecko, gdy postępuje dobrze, i zignorujesz, gdy zrobi coś nie po Twojej myśli, to jest szansa, że następnym razem będzie już wiedzieć, jak powinno się zachować. 
 • Przytulanki mogą rozwiązać nawet największe problemy. Czasami maluszek potrzebuje tylko odbudowania poczucia bezpieczeństwa. 
 • Dzieci są sprytne. Jeśli Junior uzna, że może wywalczyć coś krzykiem, będzie próbował tej metody kolejnym razem. Czasem, zamiast ustąpić, trzeba po prostu przeczekać.

Czego nie należy robić przy wybuchach złości u dziecka?

 • Nie zabraniaj dziecku się złościć – to naturalna emocja, która pojawia się przez całe życie człowieka. Naucz je jednak tego, jak nazywać to uczucie i jak sobie z takimi reakcjami radzić. 
 • Nie reaguj agresją na agresję – to zawsze droga donikąd. Pamiętaj, że klaps to też agresja!  
 • Nie próbuj uspokoić dziecka, „przekupując” je słodyczami. Nadmierne spożycie cukru może wręcz wzmacniać przemocowe zachowania. 
 • Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy dziecko nie ma wyznaczonych granic i „wszystko mu wolno”. Takie warunki budzą w Juniorze brak poczucia bezpieczeństwa i mogą być źródłem głębokiej frustracji, która przełoży się na agresywne zachowania.  
 • Nie pozwól na to, by poprzez wybuch złości dziecko coś wymuszało na Was jako rodzicach czy na opiekunach.  

Gdzie skierować się po pomoc?

Jeżeli masz problem z atakami agresji u swojego dziecka i nie umiesz sobie z nimi poradzić, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z psychologiem lub terapeutą dziecięcym. Spróbuje on ustalić przyczyny takiego zachowania i może udzielić Ci profesjonalnych wskazówek na temat tego, jak opanować żywiołowy temperament Juniora..  

Jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka czy przedszkola, warto także porozmawiać z nauczycielkami i opiekunkami. Spytaj je, czy Twój maluch ma ataki agresji również w tamtym środowisku. Dowiedz się, czy inne dzieci też przejawiają takie zachowania. Warto ustalić wspólny front względem tego, jak reagować na napady złości, by stopniowo wyciszyć ten problem. 

Ataki agresji u dziecka – o czym warto pamiętać?

 • Napady złości są normalnym zdrowym objawem rozwoju i nie będą trwać wiecznie. Nie szukaj winy w sobie – to, że występują, nie oznacza wcale, że jesteś złym rodzicem. Zapłakany i zezłoszczony szkrab potrzebuje po prostu Twojej uwagi i ukojenia. 
 • Nie ważne, co o napadach złości Twojego Juniora myślą inni ludzie - nie przejmuj się ich opiniami. Zawsze postępuj tak, jak uważasz za stosowane, bez względu na to, jak mogliby to ocenić ludzie wokół Was.

 

Napady złości to jeden z elementów tak zwanego buntu dwulatka. Chcesz dowiedzieć się, jak wspierać w rozwoju swoje dziecko?

Przeczytaj nasz artykuł!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.