Artykuł
Jak radzić sobie z napadami złości u Juniorów? Checklista
3min.
czytania
Wrz 25, 2023
To normalny etap w rozwoju dzieci – w ten sposób podkreślają swoją niezależność i ćwiczą silną wolę. Nic jednak dziwnego, że martwisz się o swojego szkraba i chcesz pomóc mu uporać się z trudnymi emocjami. Może nasze wskazówki okażą się w tym temacie pomocne.
Jak zapobiegać napadom złości?
- Ustalenie sztywnych zasad i trzymanie się ich – w ramach możliwości i sił – może pomóc radzić sobie Juniorowi z codziennymi sprawami.
- Dzieci potrzebują rutyny. Jest duża szansa, że maluszek będzie spokojniejszy, gdy każdy z jego dni będzie w miarę powtarzalny: odbywające się o tych samych porach posiłki, drzemka i sen, czas na zabawę i wyciszenie.
- Warto zadbać o to, by czas przed snem przeznaczyć na czynności uspokajające i wyciszające.
- Dzieci szybko się nudzą i męczą, dlatego – jeśli nie jest to konieczne – lepiej nie zabierać ich na zakupy czy w zatłoczone miejsca publiczne na długo.
- Możesz wyznaczać maluszkowi łatwe zadania, które jest w stanie wykonać samodzielnie (zakładanie kaloszy, sprzątanie zabawek).
- Aby ułatwić dziecku dokonywanie codziennych wyborów i nie stawiać go przed zbyt trudnymi wyzwaniami, możesz zawęzić wachlarz możliwości do dwóch alternatyw: pytać nie o kolor spodni, ale o wybór między czerwonymi a niebieskimi; nie o ulubiony owoc, ale o banana lub jabłko.
- Warto od najmłodszych lat kształtować dobre nawyki żywieniowe i nie budować skojarzeń, że jedzenie jest dobrym pocieszycielem w czasie złego humoru.
- Dzieci często gwałtownie reagują na komunikat „nie”. Dlatego spróbuj odwieść dziecko od zrobienia czegoś w inny sposób, na przykład zadając pytania: „Może zamiast jeść czekoladę, spróbujesz pomarańczy?”.
Sposoby na uspokojenie dziecka
- Gdy Junior zaczyna się denerwować, możesz spróbować odwrócić jego uwagę. Głupi dźwięk, śmieszna minka lub ulubiona zabawka mogą powstrzymać napad złości.
- Nie jest łatwo zachować spokój, gdy dziecko krzyczy i płacze. Spróbuj jednak okazać wsparcie i zrozumienie – to często pomaga maluszkowi uspokoić się.
- Dobre słowo czasem czyni cuda. Jeśli pochwalisz dziecko, gdy postępuje dobrze, i zignorujesz, gdy zrobi coś nie po Twojej myśli, to jest szansa, że następnym razem będzie już wiedzieć, jak powinno się zachować.
- Przytulanki mogą rozwiązać nawet największe problemy. Czasami maluszek potrzebuje tylko odbudowania poczucia bezpieczeństwa.
- Dzieci są sprytne. Jeśli Junior uzna, że może wywalczyć coś krzykiem, będzie próbował tej metody kolejnym razem. Czasem, zamiast ustąpić, trzeba po prostu przeczekać.
Warto pamiętać
- Napady złości są normalnym zdrowym objawem rozwoju i nie będą trwać wiecznie. Nie szukaj winy w sobie – to, że występują, nie oznacza wcale, że jesteś złym rodzicem. Zapłakany i zezłoszczony szkrab potrzebuje po prostu Twojej uwagi i ukojenia.
- Nie ważne, co o napadach złości Twojego Juniora myślą inni ludzie - nie przejmuj się ich opiniami. Zawsze postępuj tak, jak uważasz za stosowane, bez względu na to, jak mogliby to ocenić ludzie wokół Was.
Napady złości to jeden z elementów tak zwanego buntu dwulatka. Chcesz dowiedzieć się, jak wspierać w rozwoju swoje dziecko?
Przeczytaj nasz artykuł!

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!
Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.